1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Özdeşlik Teoremi - Özdeşlikler

Konusu 'Matematik & Geometri' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 12 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Özdeşlik Teoremi

  Karmaşık analizde holomorf fonksiyonlar için özdeşlik teoremi, bağlantılı açık bir D kümesi üzerinde verilmiş olan f ve g gibi iki holomorf fonksiyon D içindeki bir z noktasının komşuluğunun üzerinde eşit olursa (yani f = g ise), o zaman bu iki fonksiyonun D üzerinde eşit olduklarını ifade eder. Bu yüzden, holomorf bir fonksiyon tamamiyle, D içinde muhtemelen çok küçük bir komşuluktaki değerleriyle belirlenir. Bu durum, gerçel türevlenebilir fonksiyonlar için doğru değildir. Karşılaştırıldığında, holomorfi veya karmaşık türevlenebilirlik, daha esnek olmayan bir fikirdir. Matematik gösteriminin dışında bir dil kullanılırsa, sürekli fonksiyonlar "yumuşak" olarak değerlendirilirse holomorf fonksiyonlar "sert"tir.
  Teoremin altında destek olan fikir holomorf fonksiyonların Taylor serilerinin içinde geliştirilebilmesidir.

  Kanıt
  D bölgesi üzerindeki bağlantılılık varsayımı gereklidir ve aslında kısa bir kanıtın anahtarıdır. (Açıkçası, D iki açık ve ayrık kümeden oluşursa, sonuç burada doğru olmaz.) Bu varsayım altında, verilen küme boş olmadığı için, topoloji açısından iddia, f ve g 'nin hem açık hem de kapalı olan bir küme üzerinde eşit oldukları anlamına gelir. Burada kapalılık, f ve g 'nin sürekliliğinden ileri gelmektedir.
  Bu yüzden, ana fikir f ve g 'nin birbirine eşit olduğu açık kümeyi göstermektir. Bir holomorf fonksiyon kendi tanım kümesindeki her yerde kendi Taylor serisi vasıtasıyla temsil edilebildiği için kümesini göz önüne almak yeterlidir.

  [​IMG]

  w , S 'nin içinde bir nokta olsun. O zaman, f ve g 'nin Taylor serileri pozitif yakınsaklık yarıçapına sahip olduğundan, belli bir r için Br(w) açık diski de S içinde yer alır. (Aslında r, w 'nin D 'nin sınırına olan uzaklığından küçük herhangi bir sayı olabilir.) Bu S 'nin açık olduğunu gösterir ve teoremin kanıtını verir.

  Bir iyileştirme
  Teoremin varsayımları aynı sonucu üretecek şekilde hafifçe gevşetilebilir. Belirli bir şekilde, D üzerindeki iki holomorf fonksiyon, D içindeki yığılma noktası (bu nokta c olsun) olan bir kümede aynıysa, o zaman D üzerinde f=g 'dir.
  Bunu kanıtlamak için, her k ≥ 0 için f(k)(c) = g(k)(c) olduğunu göstermek yeterlidir. Eğer böyle olmazsa, m , f(m)(c) ≠ g(m)(c) eşitsizliğini sağlayan negatif olmayan en küçük tamsayı olsun. Holomorfi dolayısıyla, c 'nin açık bir komşuluğunda aşağıdaki Taylor serisi temsili vardır:

  [​IMG]

  Bariz bir şekilde, h, c etrafındaki açık bir B diskinde sıfır değeri almaz. Ancak, bu halde, delikli B - {c} kümesi üzerinde f - g ≠ 0 olur. Ama bu da c 'nin yığılma noktası olmasıyla {f = g} çelişir ve bu yüzden iddia kanıtlanır.
  Teoremin bu formülasyonu, karmaşık bir a sayısı için f = a olmadıkça f -1(a) 'nın ayrık (ve sayılabilir) bir küme olduğunu gösterir.
   
 2. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  ÖNEMLİ ÖZDEŞLİKLER

  I) Tam Kare Özdeşliği:
  a) İki Terim Toplamının Karesi : (a + b)2 = a2 + 2ab + b2
  b) İki Terim farkının Karesi : (a – b)2 = a2 – 2ab + b2

  İki terim toplamının ve farkının karesi alınırken; birincinin karesi, birinci ile ikincinin iki katı, ikincinin karesi alınır.

  c) Üç Terim Toplamının Karesi:
  (a +b + c)2 = a2 + b2 + c2 + 2 (ab + ac + bc) şeklindedir.


  II) İki Terim Toplamı veya Farkının Küpü :

  a) İki Terim Toplamının Küpü : (a + b)3 = a3 + 3a2b + 3ab2 + b3
  b) İki Terim Farkının Küpü : (a – b)3 = a3 – 3a2b + 3ab2 – b3

  Birinci terimin küpü; birincinin karesi ile ikincinin çarpımının 3 katı, (+) birinci ile ikincinin karesinin çarpımının 3 katı, ikincinin küpü biçimindedir. Bu açılımlara Binom Açılımıda denir

  Not: Paskal Üçgeni kullanılarak 4.,5.,6.,...Dereceden iki terimlilerin özdeşliklerini de yazabiliriz.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.026
 2. Suskun

  Noether teoremi

  Suskun, 26 Nisan 2011, Paylaşıldığı Yer: BilgiBANK
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  610
 3. Suskun

  Morera teoremi

  Suskun, 27 Nisan 2011, Paylaşıldığı Yer: BilgiBANK
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  860
 4. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  533
 5. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  7.443
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş