1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Özel Eğitim

Konusu 'Eğitim İçerikli Makaleler' forumundadır ve nestling_ tarafından 26 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. nestling_

  nestling_ NESTY-nest Özel üye

  Katılım:
  23 Aralık 2014
  Mesajlar:
  384
  Beğenileri:
  682
  Ödül Puanları:
  2.330
  Cinsiyet:
  Kadın
  Banka:
  7 ÇTL
  İnsan hayatı, doğumdan ölüme kadar geçen sürede farklı evrelerden oluşur, bu evreler doğumla başlar; çocukluk, ergenlik, yetişkinlikle devam eder ve yaşlılıkla sonlanır. Her dönemde, birbirinden etkilenen dil, zihinsel, fiziksel, sosyal-duygusal gelişim alanları bulunur. Bu gelişim alanlarındaki basamakları gerçekleştiremeyen ya da gerçekleştirmekte zorlanan bireyler özel eğitime gereksinim duymaktadır.

  [​IMG]
  ÖZEL EĞİTİM VE ÖZEL EĞİTİME İHTİYACI OLAN BİREYLER
  Özel eğitim; fiziksel, zihinsel, iletişimsel, sosyal ve duygusal gelişimlerindeki özellikler nedeniyle normal gelişimden farklılık gösteren ve normal eğitim-öğretimden yararlanamayan, kısmen yararlanan veya yararlandığı hâlde destek programları ile eğitimlerini devam ettirebilen bireyler için; özel olarak yetiştirilmiş personel tarafından ekip anlayışıyla sunulan özel yöntem ve araçlarla gerekirse özel mekanlarda her özel gereksinimli grup için farklı olarak geliştirilmiş özel programlarla verilen eğitimdir.

  Özel Eğitimin Amaçları
  Özel eğitim, Türk millî eğitiminin genel amaç ve temel ilkeleri doğrultusunda, özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin;
  Toplum içindeki rollerini gerçekleştiren, başkaları ile iyi ilişkiler kuran, iş birliği içinde çalışabilen, çevresine uyum sağlayabilen, üretici ve mutlu bir vatandaş olarak yetişmelerini,
  Toplum içinde bağımsız yaşamaları ve kendi kendilerine yeterli bir duruma gelmelerine yönelik temel yaşam becerilerini geliştirmelerini,
  Uygun eğitim programları ile özel yöntem, personel ve araç-gereç kullanarak eğitim ihtiyaçları, yeterlilikleri, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda üst öğrenime, iş ve meslek alanlarına ve hayata hazırlanmalarını amaçlar.

  [​IMG]
  Özel Eğitimin Temel İlkeleri
  Türk millî eğitiminin genel amaç ve temel ilkeleri doğrultusunda özel eğitimin temel ilkeleri şunlardır:
  Özel eğitime ihtiyacı olan tüm bireyler; eğitim ihtiyaçları, ilgi, yetenek ve yeterlilikleri doğrultusunda ve ölçüsünde özel eğitim hizmetlerinden yararlandırılır.
  Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitimine erken yaşta başlanır.
  Özel eğitim hizmetleri, özel eğitime ihtiyacı olan bireyleri sosyal ve fiziksel çevrelerinden mümkün olduğu kadar ayırmadan planlanır ve yürütülür.
  Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitim performansları dikkate alınarak, amaç, içerik, öğretim süreçlerinde ve değerlendirmede uyarlamalar yapılarak, akranları ile birlikte eğitilmelerine öncelik verilir.
  Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin her tür ve kademedeki eğitimlerinin kesintisiz sürdürülebilmesi için, rehabilitasyon hizmetlerini sağlayacak kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapılır.
  Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin bireysel yeterlilikleri, tüm gelişim alanlarındaki özellikleri ve akademik disiplin alanlarındaki yeterlilikleri dikkate alınarak bireyselleştirilmiş eğitim planı geliştirilir ve eğitim programları bireyselleştirilerek uygulanır.

  Ailelerin, özel eğitim sürecinin her boyutuna aktif olarak katılımları ve eğitimleri sağlanır.
  Özel eğitim politikalarının geliştirilmesinde, üniversitelerin ilgili bölümleri ve özel eğitime ihtiyacı olan bireylere yönelik etkinlik gösteren sivil toplum kuruluşları ile iş birliği içinde çalışılır.
  Özel eğitim hizmetleri; özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin, toplumla etkileşim ve karşılıklı uyum sağlama sürecini kapsayacak şekilde planlanır.

  [​IMG]
  Özel Eğitime İhtiyacı Olan Bireyler
  Doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrasında, gelişim sürecinde oluşan çeşitli nedenlere bağlı olarak; bilişsel, dil, hareket, fizik, sosyal ve duygusal gelişimlerinde ölçme araçlarıyla ölçülebilen düzeyde yetersizlik, yavaşlama, gerileme veya ileride olma sonucunda yaşıtlarına göre farklı özellikler gösteren ve normal eğitim programlarından yararlanamayan, kısmen yararlanan veya yararlandığı halde destek programları ile eğitimlerini devam ettirebilen bireylerdir.

  Özel gereksinimli bireyler, genellikle şu gruplarda toplanmaktadır:
  Özel Öğrenme Güçlüğü
  Dil ve Konuşma Güçlüğü
  Yaygın Gelişimsel Bozukluk
  Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
  Bedensel Yetersizlik, Süreğen Hastalık ve Ortopedik Yetersizlik
  İşitme Yetersizliği
  Görme Yetersizliği
  Zihinsel Yetersizlik
  Üstün ve Özel Yetenek

  ÖZEL EĞİTİMDE TEMEL KAVRAMLAR
  Özel eğitim ve özel gereksinimli bireyler açıklanırken birçok kavrama gerek duyulmaktadır. Bunların başında, zedelenme, yetersizlik, özür, engel, risk taşıma gelmektedir.

  Zedelenme: Bireyin psikolojik, fizyolojik, anatomik özelliklerinde geçici ya da kalıcı türden bir kayıp, bir yapı ya da işleyiş bozukluğu olması durumudur.

  Yetersizlik: Zihinsel, fiziksel, davranışsal ya da duyu organlarının zedelenmeye bağlı olarak tüm ya da kısmen işlevlerinde gözlenen kayıpların ortaya çıkardığı durumu ifade eder.

  Özür: Bedenin belli bir bölümünün ya da organın işlevlerini yeterince yerine getirememesi durumudur.

  Engel: Özürlü bireyin toplumsal yaşamın gereklerini yerine getirmede karşılaştırdığı sınırlılıklardır.

  Risk taşıma: Halen bir yetersizliği belirlenemeyen ancak ileride yetersizlik gösterme şansı ya da olasılığı normalde beklenenden daha fazla olan çocukları ifade etmektedir.

  [​IMG]
  BİREYLERİN ÖZEL EĞİTİME İHTİYAÇ DUYMASINA YOL AÇAN NEDENLER
  Özel gereksinimli bireylerin oluşmasına neden olan etmenler genelde üç ana bölümden oluşmaktadır.
  Doğum öncesinde oluşan nedenler,
  Doğum anında oluşan nedenler,
  Doğum sonrasında oluşan nedenler.
  Doğum Öncesinde Oluşan Nedenler
  Genetik nedenler
  Kromozonal nedenler
  Doğuştan getirilen diğer nedenler
  Annenin yaşı
  Annenin kullandığı ilaçlar
  Annenin beslenmesi
  Annenin hamilelikte içki, sigara, alkol kullanması
  Annenin hamilelikte radyasyona maruz kalması
  Annenin geçirdiği ruhsal travmalar
  Annenin geçirdiği hastalıklar
  Akraba evlilikleri
  Anne ve baba arasındaki kan uyuşmazlığı
  Doğum Sırasında Oluşan Nedenler
  Erken doğum ve geç doğum
  Oksijen yetmezliği (anoksiya)
  Doktor/hemşire hataları
  Riskli ve zor doğum
  Aletli doğum
  Doğum Sonrasında Oluşan Nedenler
  Çocuğun geçirdiği bulaşıcı hastalıklar
  Enfeksiyonlar
  Fiziksel travmalar
  Ruhsal travmalar
  Çocuk istismarı
  Kazalar
  Doğal afetler
  Savaşlar
  Zehirlenmeler
  Yetersiz beslenme
  Tıbbi olarak yapılan yanlış teşhis ve müdahaleler

  ÖZEL EĞİTİMDE EKİP ÇALIŞMASI
  Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitimlerinin gerçekleştirilmesi için çok yönlü disiplinler arası ekip modelinin kullanılması gerekmektedir. Ekip çalışması yapılırken farklı alanlarda çalışan uzmanlardan bilgi alınması özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitimlerinde yarar sağlayacaktır. Özel eğitimde çalışan personeller aşağıda yer almaktadır.
  Özel Eğitimde Çalışan Personeller
  Özel eğitimden sorumlu müdür yardımcısı/şube müdürü
  Okul/merkez müdürü
  Okul/merkez müdür yardımcısı
  Özel eğitim öğretmeni
  Sınıf öğretmeni
  Branş öğretmenleri (resim, müzik, beden vb. öğretmenleri)
  Çocuk gelişimi uzmanı
  Psikolojik danışman ve rehber öğretmen
  Psikolog
  Fizyoterapist
  Odyolog
  Sosyal hizmet uzmanı
  Tıp personeli
  İş ve uğraşı terapisti
  Dil ve konuşma terapisti

  ÖZEL EĞİTİMİN TARİHSEL GELİŞİMİ
  İnsanlık tarihinin hemen her döneminde bireysel farklılıklar gösteren bireylere rastlandığından, özel eğitimin geçmişten günümüze uzanan bir süreyi kapsadığı söylenebilir.
  Geçmiş dönemlerde toplumda yaşamaları istenmeyen bu bireyler, yaşadıkları yerlerden uzaklaştırılarak toplumdan soyutlanmışlardır. Özel gereksinimli bireyler tarih öncesi dönemlerde ya toplumdan dışlandı ya da farklı gerekçelerle öldürüldü. Bazı bireylerde orman, çöl ya da dağ gibi insanların yaşamadığı yerlerde ölüme terk edilmişlerdir.
  Özel eğitim gereksinimi olan bireylere götürülen hizmetlerin MÖ IV. yüzyıla kadar uzandığı, ilk girişimlerin Anadolu uygarlığında filizlendiği ve Kayseri yöresinde Aziz Basil’in ilk körler hastanesini açmasıyla başladığı belirtilmektedir. Daha sonra yine görme engellilerle ilgili olarak MÖ 308’de Mısır’da, MS V. yüzyılda Suriye’de benzer çalışmalara rastlanmıştır.
  Genel olarak dünyada özel gereksinimli bireylerin eğitimine 18. ve 19. yüzyıllarda önem verilmeye başlanmıştır. Yapılan ilk çalışmalara örnek vermek gerekirse;
  1-)Jean Marc Gespard Itard (1775-1838): Itard ormanda bulunun 12 yaşındaki çocuğa Victor ismini vermiştir. Zihin engelli tanısı konulduktan sonra eğitmeye çalışmıştır.
  2-)Thomas Hopkins Gallaudet (1787-1851): İşitmeyenler için ilk defa parmak alfabesini geliştirmiştir.
  3-)Louis Braille (1809-1852): Kendisi de görme engelli olan Braille görme engellilerin kullanacağı kabartma sistemine dayanan ve altı noktadan oluşan okuma sistemini geliştirmiştir.
  4-)Alfred Binet (1857-1911): Okullarda başarısız olan öğrencileri seçmek için Dr. Theodor Simon ile birlikte Binet ilk zeka testini hazırlayarak zekanın ölçülebilir olduğunu göstermiştir.
  5-)Maria Montessori (1870-1952): Montessori, ilk defa engelli çocukların eğitimi için beş duyuya ve yaşantılara hitap eden ve aşama aşama uygulanan bir yöntemdir.
  6-)Anna Freud (1895-1982): Duygusal problemleri olan çocuklara psikanaliz yöntemiyle yaklaşmaya çalışmıştır.

  Bu dönemde yapılan bireysel çalışmalar sonucunda özel gereksinimli bireylere özel eğitim veren bazı okullar açılmaya başlanmıştır. Bunlara örnek vermek gerekirse;
  1755 – İlk defa Fransa’da işitmeyenler için bir okul açılmıştır.
  1784 – Fransa’da görmeyenler için bir okul açılmıştır.
  1817 – ABD’de işitmeyenler için ilk defa bir okul açılmıştır.
  1829 – ABD’de görmeyenler için bir okul açılmıştır.
  1860 – ABD’de zihinsel engelliler için okullar açılmıştır.
  Günümüzde birçok ülke yasal düzenlemelerini, özel gereksinimli bireylerin kaynaştırma yoluyla eğitilebilmelerine daha iyi olanak sağlama yönünde değiştirmiş ve yasal olarak güvence altına almıştır. Kaynaştırma eğitimi sayesinde özel gereksinimli bireylerin akranlarından soyutlanmadan eğitim alması temel prensip olarak benimsenmiştir. Engellilere verilen eğitimin kalitesini ülkelerin gelişmişlik düzeyi, ülke politikası, kültür, teknoloji ve ekonomik yapı gibi faktörler etkilemektedir. Dolayısıyla her ülkenin özel eğitim konusunda farklı bir politikası vardır.
   
  YoRuMSuZ ve alemdar bunu beğendi.
 2. alemdar

  alemdar Öyle bir geçer zaman ki! V.I.P

  Katılım:
  27 Haziran 2010
  Mesajlar:
  3.152
  Beğenileri:
  3.221
  Ödül Puanları:
  9.080
  Cinsiyet:
  Erkek
  Yer:
  ATAMIZIN ŞEHRİNDEN
  Banka:
  6.636 ÇTL
  Yararlı bir paylaşım olmuş. Emeğine sağlık...
   
  nestling_ bunu beğendi.
 3. nestling_

  nestling_ NESTY-nest Özel üye

  Katılım:
  23 Aralık 2014
  Mesajlar:
  384
  Beğenileri:
  682
  Ödül Puanları:
  2.330
  Cinsiyet:
  Kadın
  Banka:
  7 ÇTL
  Teşekkür ederim Alemdar...Keşke özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımızın anne ve babalarını da ikna edebilsek...Özel eğitim gerçekten gerekli.Ülkemizde bu okullarımız da var...Sadece bilgilenmek önemli...
   
  alemdar bunu beğendi.
 4. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.367
  Beğenileri:
  8.810
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  18.092 ÇTL
  Harika bir paylaşım olmuş. Teşekkürler @nestling_
   
  nestling_ bunu beğendi.
 5. nestling_

  nestling_ NESTY-nest Özel üye

  Katılım:
  23 Aralık 2014
  Mesajlar:
  384
  Beğenileri:
  682
  Ödül Puanları:
  2.330
  Cinsiyet:
  Kadın
  Banka:
  7 ÇTL
  teşekkür ederim Yorumsuz...
   
 6. alemdar

  alemdar Öyle bir geçer zaman ki! V.I.P

  Katılım:
  27 Haziran 2010
  Mesajlar:
  3.152
  Beğenileri:
  3.221
  Ödül Puanları:
  9.080
  Cinsiyet:
  Erkek
  Yer:
  ATAMIZIN ŞEHRİNDEN
  Banka:
  6.636 ÇTL

  Evet kesinlikle öyle. Ama maalesef bir çok birey aksine daha da köreltiyor, özel eğitim sağlayacağına... Kendi adıma duyarlı olan tüm bireyleri kutluyorum.
  Ayrıca tekrar tekrar senin duyarlılığını da...
  Senin gibi öğretmenlerimiz oldukça çok daha şeyler öğrenilir ve öğretilir...
   
  nestling_ bunu beğendi.
 7. nestling_

  nestling_ NESTY-nest Özel üye

  Katılım:
  23 Aralık 2014
  Mesajlar:
  384
  Beğenileri:
  682
  Ödül Puanları:
  2.330
  Cinsiyet:
  Kadın
  Banka:
  7 ÇTL
  Teşekkür ederim her şeyden önce bir anne olarak sonra öğretmen olarak her çocuğun sağlıklı bir şekilde yetişmesini amaç edindim...Geleceğimizin büyükleri için şimdiden eğitim için yılmadan çalışmalıyız.
   
  alemdar bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş