1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Ozonterapi Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve kelebek tarafından 15 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. kelebek

  kelebek -ütopik- V.I.P

  Katılım:
  9 Haziran 2006
  Mesajlar:
  8.615
  Beğenileri:
  136
  Ödül Puanları:
  4.730
  Banka:
  3.666 ÇTL
  Dr: Murat BAŞ: Aktif oksijen molekülü olan OZON GAZI kullanılarak yapılan iyileştirici tedavilere “ozon terapi” denilmektedir.

  • Medikal ozon % 5 ozon ve % 95 oksijen karışımından oluşmaktadır. Ozon çok yüksek oksidasyon(yakma) gücüne sahip olduğu için tıpta “aktif oksijen veya süperoksijen” olarak tanımlanır.

  • Her normal sağlıklı hücre yaşam ve fonksiyonlarını sürdürebilmesi için oksijene bağımlı işleyen metabolik yollarla enerji (kalori)ye ihtiyacını karşılamak zorundadır. Enerji içinde yakıta ihtiyaç duyulur, bu yakıt canlılar için oksijen’dir. Aldığımız besinleri oksijenle yakarak, enerji ihtiyacımız karşılanır.

  • Kanserden Diyabete, Hepatit den AIDS’e, Kronik Yorgunluktan Stress’e, Antiagingten Kozmetiğe kadar yüzlerce hastalıkta uygulanmaktadır.

  • Ozon, tıpta hastalıkların tedavisinde 150 yıldan fazla zamandır uygulanmaktadır. Dünyada Almanya, İngiltere, ABD, Japonya, Malezya, Brezilya gibi pek çok ülkede binlerce ozonterapi klinikleri yanında, sadece ozon terapi yapan özel hastaneler ve İtalya Siena Üniversitesinde kürsüsü mevcuttur.

  • Ozonun vücuttaki etkisi, yoğunluğuna ve kullanıldığı doza bağlı olarak değişiklik gösterir.

  • Ozonterapist, konusunda eğitimli bir doktor, hastanın durumu ve hastalığın cinsine göre uygulanacak tedavi protokollerini belirler.

  • Ozon tedavisi ile birçok hastalığın iyileşmesine yardımcı olunabilir veya tamamen düzelir.

  • Ozonterapinin bilimselliğini kanıtlayan binlerce bilimsel çalışma yapılmış ve etkili olduğu kesin tespit edilmiş bir tedavi yöntemidir. “Asla alternatif bir tıp yöntemi değildir.”

  • Ozonterapi ya da Alman’ların deyimiyle “Kan Temizleme” pek çok hastalıkta kullanıldığına dair çok sayıda kanıt mevcuttur.

  • Ozon terapi ucuz, basit, pratik uygulama şansına sahiptir. Ozonlama, yaklaşık yüz yıldır bilinen bir teknoloji ile yapılmaktadır.  Ozon tedavisi güvenilir ve doğal bir tedavi yöntemidir. Doğru uygulandığında neredeyse hiç yan etkisi yoktur.

  Yeteri kadar oksijen alamamamızın nedenleri nelerdir?

  Dr. Murat BAŞ: Yaşam biçimimiz, stres, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam, sigara, alkol gibi alışkanlıklar, yaşlanma, tıkanan damarlar, soluduğumuz havanın kirliliği, şeker, akciğer ve kalp hastalıkları, damar sertliği gibi hastalıklar oluştuğunda veya olağan yaşamımızın biraz dışına çıktığımızda, hücrelere oksijenin yetersiz gitmesine neden oluruz. Oksijen eksikliğini arttıran bu türden nedenler, insanı ölüme kadar götüren olaylar zincirini etkileyebilir.

  Yeteri kadar oksijen alamadığımızda neler oluyor?

  Dr. Murat BAŞ: Sıklıkla baş ağrısı, kronik eklem ağrıları, unutkanlık, sık geçirilen enfeksiyon, iyileşmeyen yara, bitkinlik, yorgunluk, çalışma gücünün zayıflaması, yaşam sevincinin azalması, erken yaşlanma, hayati önem taşıyan organların yıpranması geliyor.

  Ozon tıbbi tedavide nasıl kullanılıyor? Nasıl etki ediyor?

  Dr. Murat BAŞ: Doku ve hücrelerin oksijenlenmesini arttırır. Alyuvarların (kandaki kırmızı oksijen taşıyan hücrelerin) elastikiyetini artırarak kılcal damarlardan geçişini hızlandırır.

  • Kanın dokulara oksijen bırakma yeteneğini artırarak organların oksijen havuzunda yüzmesini sağlayarak OKSİJEN EKSİKLİĞİNİ giderir.

  • Bağışıklık sistemini uyararak, güçlendirir. Beyaz kan hücreleri yani savunma hücreleri olup, enfeksiyonlara karşı koruyan oluşumunu artırır, fonksiyonlarını düzenler. Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyon ve kansere direnci artırır. Bağışıklık sistemini düzenleyici özelliği ile bağışıklık sisteminin sapmasından kaynaklanan hastalıkların tedavisinde iyileştiricidir. İlave olarak İmmünmodülatör (bağışıklık sistemi düzenleyicisi) etkisi ile alerji ve astım gibi hastalıkların tedavi edilmesine yardımcı olur.

  • Dezenfeksiyon ve antimikrobik özelliği ile bakteri, virüs ve mantarları öldürür. Klordan 3125 kat daha güçlü, doğal ve atık bırakmayan dezenfektandır.

  • Kanın kıvamını azaltır, akışkanlığını artırır. Damar duvarındaki plakların yumuşamasını ve küçük kan damarlarındaki tıkaçların çözülmesini sağlayarak “kan dolaşımını düzenler” damar duvarına olan etkisi ile de “tansiyonun normalleşmesini” sağlar.

  • Hızlı çoğalan hücrelerin (Tümör, mikrop gibi) çoğalmasını engeller. Kanser hücrelerinin çoğalmasını ve yayılmasını engeller. Kanser hücreleri üzerindeki etkisini tümör hücrelerinin zarlarını parçalayarak ve bağışıklık sistemi üzerinden etki ederek çoğalmasını ve yayılmasını engeller.

  • Tedavilere duyarlılığı artırır, tedavilerin yan etkilerini önler. Kemoterapi ve Radyoterapi gibi klasik kanser tedavilerinin etkisini dokulardaki oksijen miktarını arttırarak güçlendirir (Kemoradyo duyarlaştırıcı etki). Kemoterapi ve Radyoterapinin yan etkilerini asgariye indirir. Kemoterapi ve radyoterapiden önce başlanan ozonterapinin yan etkilerini en aza indirdiği saptanmıştır.

  • Yasam enerjisini artırır. Hücre içi solunumunu hızlandırarak, hücrenin fonksiyonları için gerekli enerji olan ATP’nin üretimini arttırır. Daha enerjik ve fonksiyonel bir vücut oluşturur.

  • Detoks etkisi sağlar: Karaciğer hücrelerini aktive ederek, böbrek süzmesini ve cildin detoks edici özelliğini arttırarak, vücudumuzdaki kimyasal maddelerin (Kronik kurşun, cıva gibi ağır metal zehirlenmeleri, böcek öldürücüler, ilaç atıkları, asidik maddeler, tarım ilacı kalıntılarının atılmasını hızlandırarak) temizlenmesine yardımcı olur.

  • Ağrı kesici etki gösterir. Vücudumuzdaki doğal ağrı kesicilerin açığa çıkmasını sağlayarak AĞRI KESİCİ özellik gösterir.
   
 2. kelebek

  kelebek -ütopik- V.I.P

  Katılım:
  9 Haziran 2006
  Mesajlar:
  8.615
  Beğenileri:
  136
  Ödül Puanları:
  4.730
  Banka:
  3.666 ÇTL
  Yara ve yanık tedavisinde Ozonterapi

  Ozon terapi hangi hastalıklarda kullanılıyor?

  Dr. Murat BAŞ: * Mikropsuz ve temiz yaralar elde etmek için ozonun dezenfektan(mikrop temizleyici) özelliğinden,

  * Dolaşımını düzenleyerek,kılcal damarları geliştirerek ve kanın kıvamını azaltarak, yaralı dokunun oksijenlenmesini, kanlanmasını ve beslenmesini arttırarak, iyileşmesini hızlandırıcı etkisinden.

  Ozonun kullanıldığı yara ve yanıklar:

  • Diabet yaralarında,

  • Enfekte olmuş iyileşmeyen yaralarda,

  • Uzun süre yatmaya bağlı ortaya çıkan bası yaraların (dekubitus ülserleri) da,

  • Dolaşım bozukluğuna bağlı bacaklarda ortaya çıkan ciddi yaralarda,

  • Çeşitli nedenlere bağlı cilt enfeksiyonları, alerjileri, egzamalarında,

  • Ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrasında zor iyileşen yaralar da veya

  • Yara izlerinde başarıyla kullanılmaktadır.  Dolaşım bozuklukları ve damar tıkanıklıklarında

  Ozon tedavisinin 40 yıldır en çok kullanıldığı alanlardan birisidir. Dolaşım bozukluklarındaki ozon tedavisinin başarısı, yapılmış bir çok sayıda tıbbi çalışma ile kanıtlanmıştır.

  Dr. Murat BAŞ: Dolaşım bozukluklarında ozonterapinin şu etkisinden faydalanırız:

  • Damarların cidarında bulunan düz kasların gevşemesini sağlayarak, damar içi basıncı azaltır ve bu özelliği ile Hipertansiyonun tedavisinde yer alır.

  • Dokuların yeniden oksijenlenmesini, kılcal damarların yeniden oluşmasını ve dokunun kanlanmasını,

  • Kanın pıhtılaşmasının dolayısıyla da kıvamını azalmasına, daha akışkan hale gelmesini ve aynı zamanda damarlardaki tıkacın erimesini sağlayarak “Damar Tıkanıklıkları”nın tedavisinde kullanılır.

  • Damar sertleşmesine neden olan cidardaki yağ tabakasının yıkılmasını sağlar.  Kanserde Ozonterapi

  Nobel ödülü sahibi bilim adamı Dr. Otto Warburg, kendisine Nobel ödülü kazandıran çalışmalarında:

  • Kanserin temel nedeninin oksijensiz yaşam (tümör hücresinin oksijensiz yaşama-anaerobik- yeteneğinde olduğu, normal hücreler oksijene gereksinim duyan-aerobik- yaşam) olduğu,

  • Vücuttaki ‘onkojen’ler(yani tümör yapan genler)in; stres, kirlilik, radyasyon yanında oksijensizlik gibi faktörlerle uyarılarak kanserin başlayabildiği,

  • Oksijen eksikliğinin, kanserin yayılmasını kolaylaştırdığı,kanser hücrelerinin, oksijen açısından zengin bir ortamda varlıklarını sürdüremediği, yeterli oksijen sağlandığında ise tümör dokusunun beslenmesinin bozulduğu ve tümör hücrelerinin öldüğü,

  • Ozonun, direkt tümör hücrelerini öldürücü etkisi (oksidasyon-yakıcı-etkisi) yanında tamamlayıcı olarak bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olduğu tespit edilmiştir.

  • Kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerini engelleyici ve kemoterapi-radyoterapinin tümör üzerindeki öldürücü etkilerini artırarak tamamlayıcı tedavi olarak oldukça başarılı bir şekilde kullanıldığı saptanmıştır.

  • Kanser tedavisinde direkt tümör öldürücü etkisinin yanında, tamamlayıcı olarak - bağışıklık sistemini güçlendirici - Kemoterapi ve Radyoterapinin tümör üzerindeki öldürücü etkilerini arttırmakta ve KT ve RT’nin olumsuz etkilerini en aza indirmede yardımcı olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır.  Enfeksiyon, virüs hastalıkları ve hepatit’te

  • Hepatitin bütün tiplerin de ozonterapi, hem antimikrobik etkisiyle direkt hepatit virüsü dış çeperini-zarfını tahrip ederek, hemde bağışıklık sistemi üzerindeki etkisiyle İNTERFERON salgılanmasını uyararak, “altın standartlarda” bir tedavi olduğunu kanıtlamıştır.

  • Hepatit A diğerlerine göre problemsiz ve tamamen iyileşebilirken, virüsün diğer şekli, hepatit B, sıklıkla kronik bir şekilde seyreder. Burada klasik tıbbi tedavi metotlarına ilave olarak, ozon tedavisi ile başarılı sonuçlar alınmıştır. Ozon tedavisi hepatit C hastalığında da uygulanır.

  • AIDS, zona, uçuk, kuş gribi, SARS gibi viral hastalıklarda virüsün harap edilmesinde, ozon bağışıklık sistemini güçlendirir, aynı zamanda virüse direkt teması ile etkili olur.

  • Kızamık sonrası görülen SSPE gibi yavaş virüs enfeksiyonlarında ve

  • Beynin tüm virüs enfeksiyonlarında (Ensefalit),

  • Grip ve sık geçirilen üst solunum yolu ve bronşit gibi akciğerin virütik hastalıklarında,  Karaciğer hastalıklarında

  • Karaciğer hücrelerinin fonksiyonlarında yardımcı olarak karbonhidrat, yağ ve protein seviyelerini düzenler. Böylece kandaki yağ ve şeker seviyesini normalleştirir.

  • Karaciğer hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak, karaciğer yetersizliği ve Siroz’da destekleyici olarak kullanılır.

  • Karaciğer iltihaplarının, ilaç ve kimyasalların karaciğer üzerindeki tahribatının en az seviyede olmasını sağlar.  Mide ve bağırsak hastalıklarında Ozonterapi

  • Gastrit ve ülserin tedavisinde,

  • İltihaplı bağırsak hastalıklarında ( Ülseratif Kolit, proktit ve diğer Kolit çeşitleri ile (spastik kolon gibi) ozon tedavisinin çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

  Böbrek ve ürolojik hastalıklarda Ozonterapi

  • Tüm böbrek ve mesane iltihaplanmalarında, idrar yolu enfeksiyonlarında ve prostat rahatsızlıklarında,

  • Özellikle “Ozon Sauna” ter bezlerini uyarak terlemeyi artırma yoluyla ve yağ dokusu içinde depolanan toksinleri etkisiz hale getirerek, deri, akciğer, böbrek ve bağırsak yolu ile atılmasını sağlayarak, kimyasal maddelerin atılmasını hızlandırarak böbreğe yardımcı olur.

  • Diyalize giren hastalarda, böbreklerin 24 saat boyunca çalışmasını gerektiren ağır metallerin boşaltım işini saunada terleme yolu ile 15 dakikada yerine getirir. Bu nedenle diyalize giren ağır böbrek hastalarına ev tipi ozon saunasını önerilmektedir.  Kas, sinir, kemik, eklem hastalıkları ve romatizmal durumlarda

  Kas hastalıklarında ve travmalarda (kaza ve spor yaralanmaları gibi); iyileşmeyi hızlandırmakta, dolaşımı düzenlemekte, sinirlerin harabiyetini önlemekte ve tamir edilmesini kolaylaştırmaktadır. Kasların daha güçlü hale gelmesini sağladığından kronik kas ve sinir hastalıklarında da kullanılır.

  Genel olarak ozon tedavisinin fizik tedavi veya diğer tedaviler ile beraber tamamlayıcı amaçla kullanılması tavsiye edilmektedir.

  • Eklem iltihapları, kireçlenmeleri, eklem harabiyeti ve kemik erimesi gibi pek çok ağrılı, fonksiyon kısıtlığı da yapabilen hastalıklarda da ozon kullanılmaktadır.

  • Kemik deformasyonu gelişmemiş eklem kireçlenmesi-eklem faresi-gonartrozlar da, diğer ozonterapi yöntemlerine ilave olarak eklem içine yapılan ozon enjeksiyonları ile hem eklem içinde hava yastığı oluşturarak, hem de eklem şişkinliğini azaltarak ağrıyı giderdiği, ayrıca, kıkırdak dokusunun yeniden tamir edilmesini sağladığı tespit edilmiştir.

  • Romatoid artrit gibi bağışıklık sisteminin sapması ile ortaya çıkan hastalıklarda bağışıklık sistemini düzenlendiğinden, diğer tedaviler ile birlikte kullanıldığında hızlı iyileşmeler gözlenmektedir.

  • Ayrıca yoğun adale ağrıları, yorgunluk, uyku bozuklukları ile seyreden ve çok yaygın rastlanan bir hastalık olan fibromiyaljide başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.  Nörolojik hastalıklarda

  Ozon tedavisi,sinir hastalılarında beyin oksijenlenmesini arttırarak ve damar düzenleyicisi olarak kullanılabilmektedir:

  • Başağrısı ve Migren tipi gerilim ağrılarında,

  • Multiple Skleroz da,

  • Alzheimer hastalığında ve Demans(bunama),

  • Parkinson gibi nörolojik hastalıklar da,

  • Polinöropati,myotoni,muskuler distrofi,ALS gibi kas-sinir

  hastalıklarında,

  • Spastik çocuklarda, serebral palsi’de, SSPE gibi beyin

  ensefalitlerinde,

  • Beyin kanaması, vertebrobaziller yetmezlik gibi beyin kanlanması veya oksijenlenmesinin azaldığı durumlarda fizik kapasitede azalma, yürüme güçlüğü ve baş dönmesi gibi belirtilerle kendini gösteren beyindeki dolaşım bozukluklarında olumlu etkileri mevcuttur.  Ağrı tedavisinde

  • Nöron ve kaslarda iyileşmenin yanı sıra, santral sinir sisteminde analjezik (ağrı kesici) etki yaparak ağrıların azalmasına yol açmaktadır.

  • Ozon gazının direkt uygulanması ile şiddetli ağrılarda sinir blokajı da yapılabilmektedir.

  • Ağrı oluşturan maddelerin etkisini azaltarak ağrı tedavisini kolaylaştırır.
   
 3. Misafir Üye

  Misafir Üye Usta

  Katılım:
  9 Ekim 2006
  Mesajlar:
  601
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  630
  Banka:
  76 ÇTL
  evet bunun istabulda özel olarak açılmış OZON BARLAR VAR 15 DAKİKALIK SEASANLAR ŞEKLİNDE UYGULUYORLARMIŞ.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  4
  Görüntüleme:
  59.470
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.772
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  7.603
 4. ridvan123
  Mesaj:
  5
  Görüntüleme:
  5.406
 5. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  3.336
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş