Pamuktan organik piller geliyor

Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,718
Beğeniler
8,981
Takım
GALATASARAY
#1
Japon bir firmanın ürettiği pamuktan pil çevreye daha az zarar verecek bir pil olarak ön plana çıkıyor.

Elektronik cihazlarımızda kullandığımız pillerin çoğu çeşitli metallerden üretilmektedir. Metallerden üretilen pillerinde bildiğiniz üzere patlama tehlikesi vardır. Çeşitli süreler cihazların çalışmasını sağlayan bu pillerin çoğunluğu da tek kullanımlık pillerdir. Şarj edilebilir olan pillerin ömrü ise oldukça kısadır. Bu noktada pamuktan organik pil üretmeyi başaran bir Japon şirket klasik piller ile yaşanan bütün problemlerin çözümü olmak için geliyor.


Japonya'da oldukça prestijli firmalardan birisi olan Japan Power Plus firması çoğunlukla pamuktan organik pil üretmeyi başardı. Tabi bu pilin tek ilgi çekici yanı pamuktan üretilmiş olması değil. Üretilen bataryalar, günümüzün baskın pil türü olan Li-ion pillere göre 20 kat hızlı şarj olabiliyor. Üstelik binlerce kez sorunsuz şarj döngüsünün sağlandığı kesin olarak kanıtlandı.

Pil ayrıca döngüsünü tamamlarken ısıl enerji yayımı çok düşük olduğu için harici bir soğutmaya da gerek kalmıyor. Üzerinde 6 yıllık bir çalışma sürecinin olduğu bataryalar, gerektiğinde çevreye hiç bir kirlilik yaratmadan geri dönüştürülebiliyor.

Şu an için maliyetler nedeni ile tıbbi aletlerde ve uzay projelerinde kullanılacak olan pil teknolojisinin ilerde fiyatların makul seviyelere çekilmesi halinde elektrikli araçların bataryalarında kullanılması bekleniyor.
 

Benzer konular

Top