Panik Atak Evreleri Nelerdir

Paradoks ~

... Elif ...
Katılım
6 Eyl 2011
Mesajlar
5,208
Beğeniler
70
Şehir
Konya
#1
Panik Atak Evreleri Neler


Panik Atak Belirtileri ve Evreleri Nelerdir

Panik herhangi bir içsel ya da dışsal uyaran karşısında kişinin korku ve endişe içerikli duygularının ortaya çıktığı ve bunu takiben fiziksel ve davranışsal değişimlerin yaşandığı bir duygu durumdur.

Panik Atak Evreleri

Panik Bozukluğu’nun gelişim sürecinde dikkati çeken ve genellikle her kişide benzer olarak ortaya çıkan evreler vardır. Birinci evre, kişi farkında olsun ya da olmasın içsel bir olayın gerçekleşmesidir. Bu içsel olay hemen her zaman vücut duyumlarında gerçekleşen bir değişimdir.Kalp atışlarının artması, soluksuz kalma sıcaklık basması gibi belirgin fizyolojik değişimler içsel olaylardan bazıları olabileceği gibi bunların yerine genel bir iç sıkıntısı ya da rahatsızlık duygusu, tedirgin edici görsel bir imaj da tetikleyici içsel olaylardan biri sayılabilir.

Bu ve benzeri yıkımsal düşünceler fark edilen içsel olayın şiddetinin artmasına sebep olur ve artan bedensel belirtiler yıkımsal düşünceleri doğrular gibi görünerek düşüncelerin yıkımsal etkilerini arttırır ve kişinin kaygısı oldukça kısa bir sürede o denli şiddetlenir ki kalp krizi geçirdiğine kesinlikle inanarak hastanelerin acil servislerine başvurur.

Bu iki evre sırasında yaşananlar ‘panik döngüsü’ olarak adlandırılır. Panik Bozukluğu yaşayan kişiler en çok birinci evredeki belirtilerden yakınırlar ve tedavide onları ortadan kaldırmak isterler ancak kaygı duygusunu hissetmek ve kaygı duygularını çağrıştıran bedensel durumları yaşamak gündelik hayatın bir parçasıdır ve yok edilemezler.
Panik bozukluktan kurtulmanın en etkili yolu yıkımsal düşüncelerden kurtulmaktır.

Panik atağının bahsi geçen evreleri esnasında uygulanabilecek basit bir teknikle işe başlayabilirsiniz. Bu yöntem DOS Yöntemi olarak adlandırılabilir....Durdur- yeniden Odaklan-Soluk alıp ver.

Alıntıdır
 

Benzer konular

Top