1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Panik atak iş kadınlarını tehdit ediyor

Konusu 'Felsefe / Psikoloji' forumundadır ve Papatya tarafından 16 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Papatya

  Papatya MEN SEBETE NEBETE... Süper Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  17.118
  Beğenileri:
  6.455
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Seattle.
  Banka:
  178 ÇTL

  Araştırmalar; özellikle kadın çalışanlarda panik atak, migren, anksiyete bozuklukları, kalp yetmezliği gibi rahatsızlıkların arttığını gösteriyor.
  Bu ve benzeri şikayetlerle psikologlara, psikiyatristlere ve ruh sağlığı alanında çalışan kliniklere başvuran kadınların sayısındaki artış, uzmanların da dikkatini çekiyor.
  Kadınlar yaşam standartlarını kendileri belirlemek istedikleri gibi bu imkanını kaybetme korkusunu daha ağır yaşıyorlar.
  Buna bağlı olarak kadınlar saygınlıklarını ve sosyal ortamlarını kaybetme endişesi taşıdıklarından daha fazla stres altında.

  [​IMG]

  Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz' a göre kadınlarda stresin fizyolojik hasarları nispeten düşük olsa da psikolojik hasarları epey ağır oluyor.
  Dolayısıyla kadınların yaşam süresi daha uzun olurken erkeklerse psikolojik sorunlarla daha az uğraşıyor.

  Dr. Mehmet Yavuz, "Günümüzde çalışan kadının yükü şüphesiz ki çok ağır. Evinde, sosyal ve iş hayatında dengeleri kurmak zorunda kalan, özellikle de işte başarma hırsı yüksek kadınlar psikolojik olarak çok daha olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalabiliyor. Mükemmeliyetçi, hassas, titiz ve başarılı olma konusunda hırslı olanların panik atak hastalığına yakalanma konusunda ciddi risk taşıyor" dedi.

  Yavuz, zeki ve güzel kadınlarda hastalığın daha sık görüldüğünü, vurdumduymaz, gamsız kişilerin ise daha az risk taşıdığını vurguladı.

  Ev kadınları riskten daha uzak

  Depresyon ve panik atak hastalıklarıyla anksiyete bozukluklarının en çok çalışan kadınlarda görüldüğünü vurgulayan Dr. Mehmet Yavuz'a göre bu hastalıklar, çalışan kadınlarda, ev kadınlarına göre beş kat daha fazla görülüyor. Dr. Yavuz, idareci ve işverenlerin kadın çalışanlarına hissettirmeden bunu dikkate almaları gerektiğini savundu. Yavuz, kadın-erkek arasındaki bu farklılıkla kadının zayıf olduğu yargısına varılmasının yanlış olacağını, yalnızca kadının farklı yapısının dikkate alınarak davranılması gerektiğinin altını çizdi.

  Psikiyatrist Dr. Alp Karaosmanoğlu ise,"İş hayatında depresyon sebeplerinin başında başarma hırsı geliyor. Başarısız olduğumuzda canımızı yakmayan türde bir hırs, en iyi hırstır" dedi ve pek çok kişinin başarısızlığı 'dünyanın sonu' gibi gördüğünü söyledi. Bu kişilerin ellerinden gelenin en iyisini yapmadıklarını düşündüklerinde kendilerini veya ilişkili kişileri cezalandırma eğiliminde olduklarına dikkati çeken Dr. Karaosmanoğlu, bu tipolojideki insanların tipik davranış modellerini ise söyle sıralıyor:

  " Kolay öfkelenirler. İhmal ve özensizlik onların düşmanıdır ve pek çok kişiyi bu şekilde davranmakla suçlayabilirler. İşlerin ve kişilerin hatasız olamayacağını kabul etmekte zorlanırlar. Bu düşünce yapısı, özellikle kaygıya bağlı depresyonla sık olarak kendini gösterir. "

   
 2. arz-ı hal

  arz-ı hal şşşşştttttttt Özel üye

  Katılım:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  9.004
  Beğenileri:
  559
  Ödül Puanları:
  5.980
  Meslek:
  artık sadece eş ve anne
  Yer:
  Beşitaş'ın tam ortası
  Banka:
  4.207 ÇTL
  hiç inanmadığım bir hastalık,hastalık hastası bir millet olup çıktık...dinen zayıflıktan kaynaklandığına inanacak kadar düz mantıkla düşünüoyrum bu konuda..hatta erkek,bayan fark etmez panik atak hastasıyım diyenleri yaş sopayla evire,çevire dövmeyi bile düşünmüyorum desem yalan olur.iyilikte,kötülükte Allahtan öylesine ağır şeyler yaşadım ki,kendimi öldürmeyi düşündüm,bizzat kalkıştım yine de panik atak gibi saçma bir hastalığa kurban etmedim kendimi.neyseki geçmişte kaldı o günler.

  not:gerçek hastaları tenzih ediyorum,herkesin bende panik atak var demesine uyuzum biraz.
   
Benzer Konular
 1. çılgınım_www
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  1.080
 2. Suskun
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  2.395
 3. puslu puslu
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.244
 4. nestling_
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  331
 5. nestling_
  Mesaj:
  6
  Görüntüleme:
  420
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş