Panik Atak

nestling_

NESTY-nest
Özel üye
Katılım
23 Arl 2014
Mesajlar
566
Beğeniler
664
#1
PANİK ATAK

Panik atak insanın kalp krizi geçirdiğini zannettiren , korku , endişe duyma gibi belirtiler gösteren bir nöbet durumudur. Hasta kendinin hemen öleceğini zanneder.Hemen bir sağlık kuruluşuna gitmek ister. Aşırı huzursuzdur. Zaman geçmez, dakikalar asırlar gibi gelir.Kalp atışları hızlanır. Çogu zaman kalp krizi ile karıştırılır.10 dk yada 15 dakika içinde panik atak en üst seviyeye çıkar. Hasta çok korkar. Bu durumda onu rahatlatıcı nefes egzersizleri yaptırararak ve gürültü ve sesten uzaklaştırarak atağı geçirmesini hafifletebilirsiniz.

Atak geçiren hasta dışarıdan normal görünebilir. Bu sizi yanıltmasın. Onun yanında olduğunu hissedirin. Ve bunun bir müddet sonra biteceğini ve normale döneceğini söyleyin. Doktorunuzun verdiği ilaçlar kullanmalısın.Bu atağınız rahatlıkla geçmesine yardımcı olacaktır.Unutmayın panik atak beynimizn bize oynadığı küçük bir oyundur.

Panik atak geçtikten sonra insan kendini çok yorgun hisseder. Hayattan kendini bir müddet soyutlar ve kendi kabuğuna çekilip sessiz , sakin kalmak ister. Bu dönemde mümkün olduğunca onu rahat bırakmalısınız . Atak geçtikten kısa bir müddet sonra normal hayatına eskisi gibi devam eder.

Günümüzde panik atak tedavisinde kullanılan yeni jenerasyon ilaçların eskiye oranla yan etkisi azalmıştır. Mutlaka alanında uzman , sizi anlayan bir hekime danışmalısınız. Ve kendinizi rahatlıkla ifade edip doktorunuzun tedavisine uymalısınız. Ben iyiyim deyip de ilaçlar kesmemelisiniz. Tedavinizin ne zaman biteceğine doktorunuz karar vermelidir.
 

Benzer konular

Top