1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Papaz Yanlış Anlaşılmış!..

Konusu 'Sadece Magazin Haberleri' forumundadır ve Fonfe tarafından 20 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. Fonfe

Fonfe Katılımcı

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    630
    Banka:
    0 ÇTL
    Papaz Yanlış Anlaşılmış!..

‘Türkiye’de kendimi çarmıha gerilmiş hissediyorum’ diyen Fener Rum papazı keskin bir U dönüşü yaptı
    AMERİKAN CBS televizyonuna verdiği röportajda Türkiye’ye kin kusan Fener Rum papazı Bartholomeos, aldığı tepki üzerine çark ederek ‘yanlış anlaşıldığını’iddia etti. Bartho’nun avukatı Kezban Hatemi, “Yanlış anlama olmaması için açıklama yapacağız” dedi.
    Hatemi’den komik savunma!
    RÖPORTAJIN ABD’de yayımlanmadan Türkiye’ye servis edilmesini ‘çok enteresan’ bulan Hatemi, “Röportaj da değil, muhabir gelmiş dayamış mikrofonu, yanlarında kimse yok. Muhabirin sorduğu sorular, röportajda söylemiş gibi yansıtılıyor” diye konuştu.

Papaz yanlış anlaşılmış!
    “Türkiye’de kendimi çarmıha gerilmiş hissediyorum” diyen Fener Rum Papazı, geri dönüş sinyali vermeye başladı. Patrikhane avukatı Hatemi, Bartholomeos’un “yanlış anlaşılmayı önlemek için” açıklama yapacağını söyledi
    Haberacit SOYDAN
    Amerikan CBS televizyonuna verdiği röportajda “Türkiye’de kendimi çarmıha gerilmiş gibi hissediyorum. 2. sınıf insan muamelesi görüyoruz... Patrikhane’nin yokolmasını istiyorlar” gibi sözler sarfeden Fener Rum Papazı Bartholomeos’a tepki yağıyor. Siyasiler ve sivil toplum kuruluşları Fener Papazı’nın açıklamasını kabul edilemez olarak görürken Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’ndan da bir değerlendirme geldi. Davutoğlu, gazetecilerin soruları üzerine “Bir dil sürçmesi olduğunu umuyorum” dedi.

Haketmediğimiz bir karşılaştırma
    “Çarmıh benzetmesini son derece talihsiz bir benzetme olarak telakki ediyoruz. Bizim tarih ve geleneğimizde hiçbir zaman çarmık olmamıştır, olmayacaktır. Bu benzetmeyi kendisinin olgun şahsiyetiyle bağdaştıramamaktayım” diyen Davutoğlu şunları kaydetti: Türk milletinin tarihi dini tölerans üzerine inşa edilmiştir. Türkiye, laik, demokratik bir hukuk devletidir. Vatandaşlarını dini kimlikleriyle değerlendirmez. Bütün vatandaşlarımız eşittir. Sayın Bartholomeos, şikayetleri varsa ilgili mercileri, bize ulaştırılabilir. Gerekli çalışma yapılır. Hak etmediğimiz karşılaştırmaları kabul edemeyiz.

Hatemi’den komik savunma
    Fener Rum Patriği Bartholomeos’un avukatı Kezban Hatemi ise müvekkilinin sözlerinin kamuoyu tarafından yanlış anlaşılmaması için önümüzdeki hafta bir açıklama yapacağını söyledi. Bartholomeos’un avukatı ve danışmanı olan Hatemi, “Mayıs ayında yapılan röportajın, bu ayın 20’sinden sonra yayımlanacağını, daha orada yayımlanmadan Türkiye’de servis edilmesinin çok enteresan olduğunu” iddia etti. “Röportaj da değil, muhabir dayamış mikrofonu” diyen Hatemi, şunları kaydetti:

‘Ben de sözlere katılıyorum’
    “Muhabirin sorduğu sorular, röportajda Patrik söylemiş gibi yansıtılıyor. Tabii ’çarmıha gerilmek’ ibaresi insanların dikkatini çekiyor. Çarmıha gerilmek bir Hristiyan tabiridir. Biz nasıl, ’Bana cehennem azabı yaşatıyorsun?’deriz, onun gibi. Evde çocuğuna kızan anne de ’Yeter beni çarmıha gerdin’der. Patrik bunu söylemiyor, dikkat edin. Muhabir soruyor, ’Çarmıha mı gerilmiş hissediyorsunuz kendinizi?’. Yani ’cehennem azabında mı hissediyorsunuz kendinizi’anlamındadır bu. O da cevap olarak ’Yes I do (Evet katılıyorum)’diyor. Başka bir şey demiyor. Hakikaten de öyle demeli değil mi? Ben aynen katılıyorum, çünkü hala patrikhanenin sokağı, patrik asan sadrazamın adını taşıyorsa ve her gün patrikhanenin duvarında bu adamın ismi varsa diken üstünde değil misiniz?”

Paketin içine girdi
    Röportajın yayımlanma tarihinin patrik için önem taşımadığını vurgulayan Hatemi, “Bartholomeos, kamuoyunun yanlış anlamaması için önümüzdeki hafta içinde bir açıklama yapacak” bilgisini verdi.
    Papaz kinini böyle kustu
    Fener Rum Papazı Bartholomeos, Amerikan televizyon kanalı CBS’ye verdiği röportajda Türkiye’ye kin kusmuştu: “Azınlık olmak suç değil ama 2. sınıf vatandaş muamelesi görüyoruz... Haklarımızı, Türk vatandaşları gibi kullanabildiğimizi düşünmüyoruz...”

Türkiye’ye nankörlük ediyor
    Stratejist Prof. Dr. Nurullah Aydın, MHP Trabzon Milletvekili Latif Yunusoğlu ve BBP eski Genel Başkan Yardımcısı Dursun Yassıkaya, Fener Papazı Bartholomeos’un açıklamalarına sert tepki gösterdi. En sert tepki Nurullah Aydın’dan geldi. Cumhuriyet Savcıları’nı göreve çağıran Aydın, ihanetler zincirine yeni yeni halkaların eklendiğini söyledi.

Ajan provokatör
    İkinci Mahmut döneminde patriğin ihaneti nedeniyle asılması yüzünden kilit vurulan kin kapısı hala kapalı tutulurken cumhuriyet döneminde de fesat yuvası olan Heybeliada Ruhban Okulu gündemde iken bu tavrın şaşırtıcı olmadığını kaydeden Aydın, “Bartholomeos tarihi çarpıtmakta, ekmek yediği Türkiye’ye nankörlük etmektedir. O bir din adamı değil, bir ajan provokatördür. Ceza kanununda ülkesine ihanet eden yabancı ülkelere casusluk yapanlarla ilgili hüküm kendisi için uygulanmalıdır. Bu konuda Cumhuriyet savcılarını harekete geçmesi gerekir” dedi.

Ekümeniklik projesinin altyapısı
    MHP Trabzon Milletvekili Süleyman Latif Yunusoğlu ise Bartholomeos’un AKP iktidarının yürüttüğü politikanın devamı niteliğinde konuştuğunu belirterek, “Bu beyanlar Ekümenik ve Ruhban okulu ve daha fazla hak için yürüttükleri projenin altyapısıdır” dedi.

AKP safsataya cevap veremiyor
    Bartholomeos’un kendilerini ikinci sınıf vatandaş olarak gördükleri yönündeki sözlerinin gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Yunusoğlu, “Nasıl kendilerini ikinci sınıf vatandaş görüyorlar? Türkiye’deki azınlıklar Lozan ile bütün haklarını almışlardır.Mesela Bartholomeos yasalara uygun olmadığı halde kendisini ’Ekümenik’olarak ilan edebiliyor. Hangi haklardan mahrumlar? Maalesef AKP hükümeti bu safsatalara cevap verebilecek kudreti, inisiyatifi kendisinde bulamıyor ve yasalara uygun şekilde bunlara müdahale etme kabiliyetinden yoksun” dedi.

Anayasaya ve hukuka ters
    Avukat Dursun Yassıkaya de Papaz’a tepki gösterenler arasındaydı. Yassıkaya, Papaz Bartholomeos’un ABD’de yapmış olduğu bu görüşmenin her şeyden önce Türk Anayasa Hukuku ve Türk Hukuku açısından eksik bilgi ve beyan olduğunu ifade etti.

Vatikan modeli itirafı oldu
    Yassıkaya, “Çünkü Fener Rum Kilisesi papazı Batholomeos , Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır ve her Türk vatandaşı gibi anayasal güvence altındaki tüm haklara sahiptir. Kaldı ki Bartholomeos’un ” Burası bizim için en az Kudüs kadar kutsaldır “ sözü Türkiye’de hezeyan olarak nitelendirilen Vatikan modeli devletleşmenin bilinç altından dışa yansımasıdır.

Yazıcıoğlu: Haksız değerlendirme
    Devlet Bakanı Hayati Yazıcı da Fener papazının bir Amerikan televizyonuna yaptığı açıklamaya ilişkin, “Çok haksız bir değerlendirme olarak görüyorum. Belki sıkıntıları vardır, ama sıkıntıları çok abartılı bir şekilde ifade ettiği kanısındayım” dedi.

yenicag

Sayfayı Paylaş