para kazanmak sadece çalisma ve hirsla olmaz,zeka da gerekir (çok zekice)

Katılım
7 Şbt 2007
Mesajlar
1,111
Beğeniler
19
Şehir
VAN
#1
New York'ta bir bankanin önünde duran son model Rolls Royce otomobilden inen adam, hizli adimlarla bankaya girdi ve önüne çikan ilk görevliye, bireysel kredi için basvuruda bulunmak istedigini söyledi.
Görevli onu, müşteri temsilcisine götürdü.Adam, çok acele bir iş için Avrupaya gitmek zorunda olduğunu ve bu nedenle bir hafta vadeli beş bin dolar krediye gereksinim duydugunu söyledi.Müşteri temsilcisi kısa bir araştirma yaptiktan sonra döndü. Ticari ve mali sicilinizi inceledik. Bu krediyi almaniz için bir engeliniz yok dedi ve ekledi:

- Fakat bir konuyu belirtmeliyiz. Bizim bankamizla daha önce hiç çalişmamışsınız. Banka olarak sizi resmen tanımıyoruz. Bu nedenle, söz konusu krediyi verebilmemiz için karşılığında sizden bir teminat almak zorundayiz.

Adam cebinden Rolls Royce un anahtarini çikardi, bankanin müşteri temsilcisine uzatti; çok acelem var, uçaga yetişeceğim dedi. Kapidaki Rolls Royce umu teminat olarak alabilirsiniz kredi işlemleri çok hızlı bir biçimde tamamlandı. Banka Rolls Royce otomobili bankanın garajina çektiler, adama da beş bin dolar krediyi verdiler. Müsteri temsilcisi, kişisel merakını gidermek için bir hafta boyunca özel bir araştırma yaptı ve bankalarının bu yeni müşterisinin çok büyük bir işadami ve çok büyük bir servet sahibi olduğunu öğrendi. Bir hafta sonra adam yeniden gelip, borcunun anaparasi beş bin dolarla, bir haftalik faizi dokuz buçuk dolari ödedikten sonra, müsteri temsilcisi bir türlü yenemedigi merakının dürtüsüyle sordu:

Çok büyük bir iş adamı ve çok büyük bir servetin sahibi olduğunuzu ögrendim dedi. Yalnızca kişisel merakımdan soruyorum. Lütfen söylermisiniz, sizin için çok küçük bir miktar olan beşbin dolarlık krediye neden gereksinim duydunuz,

Adam hafifçe gülümsedi:
Siz de bana lütfen söylermisiniz dedi. Böyle lüks bir otomobili, New Yorkta hangi kapali garaja, bir hafta boyunca Dokuz buçuk dolara birakabilirsiniz?

(para kazanmak sadece çalisma ve hirsla olmaz,zeka da gerekir..)
 

Benzer konular

Top