Paranormal Algılar

Absent

Özel üye
Katılım
17 Ksm 2013
Mesajlar
3,895
Beğeniler
2,343
Şehir
Neverland
#1
Parapsikolojinin temel yapısını oluşturan normal adı verdiğimiz algılarımız dışındaki hissettiklerimiz isimlendirme güçlükleri yaşadığımız algı çeşitlerimizdir. Yüzyıllardır her birimizin bir veya birkaç kez deneyimlediğimiz bu algı farklılığı kültürel,dinsel,toplumsal töre içerisinde bir yerlere bağlanır. Çoğu zamanda unutulur gider. Fakat bazen bu algı çeşitliliği acılara sebebiyet verir.Kişi anlatamadığı ve içinden çıkamadığı bu çeşitliliğin içinde kıvranır durur. Kültürü içinde paranormal olayların açıklamalarını yapan hoca ,papaz büyücü, Şaman rahibi veya psikolog,psikiatristlerde çözüm arar. Sancının şiddeti kişiyi psikosomatik rahatsızlıklara kadar götürmektedir. Klasik tıpta halisünasyon algıları,şizofrenik duygu bozunumları kişilik Sapmaları ile tanımlanan ve tedavi şekilleri mevcuttur. Spontan veya psikoz tabloları ile açığa çıkmış olabilen bu algı farklılıkları bir çelişkiler yumağı oluşturabilir. Yardım etmek isteyen konvansiyonel tıpta bir yardımcı alt yapı ve parapsikoloji Bilgi yoksunluğundan dolayı kişiye yardım yerine zarar vermiş olabilir.
Aldous Huxley algı kapılarımız isimli eserinde zihinlerimizin kısılmış vanalar olduğunu eğer tam açılırlarsa kendimizi korumamızın güçleşebileceğinden söz eder. Bu algıları altıncı his adıyla adlandırmak belki en kolay yoldur. Beş duyunun dışında otuzun üzerinde duyu çeşidinden bahsetmek mümkündür. Algı bolluğu yaşayan şizofrenler üzerinde yapılan çalışmalar Meditatif,spirütüel,hipnotik translar ve doğada bulunan meskalin veya psilosibin gibi halisünojenik adı verdiğimiz Kuzey Amerika yerlilerin in kullandıkları bitkilerle oluşturulabilen algı ortaklıklarını ve benzerliklerini göstermiştir.
Şizofreni ve meskalin in nöropsikolojisi farmakolojisi ve biyokimyasal ilişkisi bizleri bilinçte suni olarak oluşturulabilecek farklı bir bilinç sıçramasıyla algı bolluğu yaşayabileceğimizi ve sonunda Normale dönebileceğimizi göstermektedir. Telepati,ruhsal şifa,düşünce okuma,geleceği ,geçmişi,ve uzakta olan bir şeyi algılama,eşya hareket ettirme,metal bükmeler,kendi kendine yanmalar,ruhsal ameliyatlar,ruhsal irtibatlar,bioenerji,astral seyahatler,hep bu algı zenginliğimizin ürünüdür. Bu konularda sovyetler birliği,Amerika,Hindistan,Türkiye ve Ortadoğuda sayısız büyücü ,falcı,medyom,hoca ve derviş bulabilirsiniz. Ortaçağ kiliseleri bu tip insanları cadı ,büyücü veya şeytanla işbirliği yapan insanlar diyerek ateşte yakmışlardır.
Yanan bu insanlar masumiyetlerini anlatma fırsatı dahi bulamadan ateşler içerisinde bedenlerini terk etmişlerdir. Günümüzde durum biraz daha değişik,bu tip insanlar kültürlerinde saygın yer alabilirler şifacı, tanrı aracısı , vudu rahibi,şaman rahibi,tarikat şeyhi Veya ruh hastası statüsü gören ve tedavi edilen insanlar olabilir. Yani şunu söylemek gerekir Doğu mistiği batının ruh hastası kimliğini taşımaktadır. 1930 lu yıllardan itibaren ulusal istihbarat örgütlerinin ilgisini çeken bu tip insanlar ayrı katagorilerde değerlendirilmişlerdir. Birçok ülkelerde önemli makamların danışmanlığına kadar yükselen bu insanlar ne yazık ki parapsikologların denetiminden geçememişler Ve doğa üstü statüleriyle bulundukları konumun ekonomik değerlerinden yüklü Bir pay almışlar ve almaya devam etmektedirler. Söylenmesi bir şey varsa onu inkar etmek onu kabul etmek ve çaresiz kalmanıza ve suistimal edilmenize sebebiyet verir.
 
Top