Parti Pehlivan

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,178
Beğeniler
154
Yaş
49
Şehir
Viyana
#1
1878 yılında Serez’de dünya’ya gelen Parti Pehlivan (Mehmet) Kurtuluş Savaşında Milis Komutanlıgı yapmış,büyük emekleri gecmiş
Kahramanlarımızdandır.


Kurtuluş Savaşı Öncesinde Manisa Cezaevi Başgardiyanıydı.15 Mayıs 1919′da Izmir’in işgal edilmesinden bir gün sonra Dürzi Seyh Sukuti,
Menemen eşrafından Hacı Mehmet Efendi ve Efes Metropoliti Yuvakim Efendi ile beraber Yunan Komutanını ziyaret ederek,
kendisini Manisa’ya davet ettigini ögrenince Cezaevinde ki 37 mahkumu silahlandırarak mücadeleye başladı.

Düzenli ordulara gecilmeden önce Çerkez Ethem Kuvvetlerinde Müfreze Komutanlıgı yapti, büyük yararlılıkları oldu.Meclisin düzenli orduya gecme kararının ardından Usturumcalı Halil Efe ile birlikte Çerkez Ethem Kuvvetlerinden ayrılarak T.B.M.M Hükümetinin emrine girdi.
Parti Pehlivan ve Usturumcalı Halil Efe kuvvetleri akıncı müfrezelerine dönüştürülerek Demirci Kaymakam’ı Ibrahim Ethem Bey’in emrine verildi.Parti Pehlivan 11. Akıncı Müfrezeleri Kumandanı olarak görev yaptı.

Cephe gerisinde kalan Akıncı müfrezeleri birbuçuk yıl içinde düşmanla defalarca çarpıştılar.Düşmana 787 ölü, 151 yaralı, 137 hayvan, 2 hafif makineli tüfek, 190 esir bıraktırdılar.Birçok telefon, telgraf ve posta irtibatlarını kestiler.Birçok köyleri ve kasabaları yagmadan ve yakılmaktan kurtardılar. Bulundukları çevrede Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti n¤¤¤¤¤ kurdukları idare mekanizmasıyla ve Akıncılar Töresiyle, halk üzerinde yunanlılara hakim bir Türk varlıgı gösterdiler. Asayişi korudular, eşkiyalıgı önlediler. Bu mücadelede kendileri ise 21 sehit, 2 esir ve 22 yaralı verdiler.

Başkomutanlık meydan muhaberesinin kazanılmasının akabinde 6 Eylül’de Balıkesir’e giren akıncı müfrezelerinin icinde Parti Pehlivan Mehmet’te vardı.

Kurtuluş Savaşından sonra üstün hizmetlerinden dolayi istiklal madalyasıyla ödüllendirildi.1941 yılında Manisa’da vefaat etti.
 

Benzer konular

Top