1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Pasaport ile İlgili Bilgiler

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve imposibel tarafından 7 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. imposibel

  imposibel Usta

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesajlar:
  588
  Beğenileri:
  11
  Ödül Puanları:
  630
  Banka:
  307 ÇTL
  PASAPORTUN TANIMI

  Pasaport; Kanunda belirlenen yetkili makamlarca verilen ve hamillerine bir ülkenin milli hudutlarından diğerine geçmeyi sağlayan belgedir.


  PASAPORT TÜRLERİ


  5682 sayılı Pasaport Kanununun 12nci maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti Devleti namına verilmekte olan 5 çeşit pasaport bulunmaktadır.

  Pasaport türleri ve bu pasaportların tanzim edilebilmesi için istenilen belgeler aşağıda gösterilmiştir.

  1) Diplomatik Pasaportlar

  Diplomatik pasaportlar 28 sayfa olup, dış kapak rengi kırmızıdır.

  Diplomatik pasaportlar Pasaport Kanununun 13üncü maddesine göre tanzim edilmektedir.

  Anılan Kanun maddesine göre;

  Bu tür pasaportlar, Dışişleri Bakanlığı ile yabancı memleketlerde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri tarafından verilir.

  Diplomatik pasaportlar, muvakkat görev veya seyahat için gidenlere görevlerinin veya seyahatlerinin mahiyetine göre, bir seyahate mahsus olmak üzere veya azami 2 yıl için, daimi görevle gidenlere de 4 yıl geçerli olmak üzere verilir.

  Diplomatik Pasaportlar; Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyelerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi olmayan Bakanlara, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Uyuşmazlık Mahkemesi, Sayıştay, Genelkurmay Birinci ve İkinci Başkanlarına, Cumhuriyet Başsavcısına, Orgenerallere, Oramirallere, eski Cumhurbaşkanlarına, Yasama meclisleri eski başkanlarına, eski Başbakanlara, Dışişleri eski Bakanlarına, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterine, Başbakanlık ve Bakanlık Müsteşarları ile Diyanet İşleri Başkanına, Büyükelçilik unvanı taşıyan Başbakan Müşavirleri ile Başbakan Dışişleri Danışmanlarına, Dışişleri Bakanlığı meslek mensuplarına, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği üst düzey görevlilerinden resmi bir görevle gönderilenlere, Türkiye Cumhuriyeti Dış Temsilcilikleri nezdinde memur edilen müşavirlere, ataşelere ve muavinlerine, Hükümet adına milletlerarası resmi müzakereler yapılması, mukavelenameler akdi için veya milletlerarası toplantılar, kongre ve konferanslara katılmak üzere gönderilenlere ve yabancı devletler veya milletlerarası teşekküller nezdinde daimi veya geçici görev yapmak üzere gönderilenlere, siyasi kuryelere verilir.

  Diplomatik pasaport alabilecek durumda bulunan veya alan kimselerin sıfat veya vazifeleri devam ettiği müddetçe eşlerine de diplomatik pasaport verilmesi veya bunların eşlerinin pasaportlarının refakat hanesine kaydedilmesi mümkündür.  Diplomatik pasaport alan kimselerin sıfat ve vazifeleri devam ettiği müddetçe yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan kız çocuklarına ve yine yanlarında yaşayıp reşit bulunmayan erkek çocuklarına dahi diplomatik pasaport verilir veya bunlar baba ve annelerinin pasaportlarının refakat hanesine kaydedilir.

  Diplomatik pasaportların refakat hanesine kayıtlı bulunanlar pasaport sahibi ile birlikte seyahat etmedikleri takdirde o pasaportu kullanamazlar.

  2) Hususi Damgalı Pasaportlar;

  Hususi damgalı pasaportlar 52 sayfa olup, dış kapak rengi yeşildir.

  Hususi damgalı pasaportlar Pasaport Kanununun 14üncü ve Ek-4üncü maddelerine göre tanzim edilmektedir.

  Anılan Kanun maddelerine göre;

  Bu tür pasaportlar, T.B.M.M. eski üyeleri, eski bakanlar ile birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolarda bulunan ve bu kadrolar karşılık gösterilmek veya T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilip emekli kesenekleri bu derecelerden kesilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılan Devlet Memurları ve diğer kamu görevlilerine; diplomatik pasaport verilmesini gerektiren vazifelerden başka herhangi bir resmi vazife ile veya kendi hesaplarına yabancı ülkelere gittikleri zaman verilir.

  Bunlardan emeklilik veya çekilme sebepleri ile vazifelerinden ayrılmış olanlara da bu nevi pasaport verilir.

  Büyükşehir Belediye Başkanları ile İl ve İlçe Belediye Başkanlarına, görevleri süresince hususi damgalı pasaport verilir.

  Devlet memuru olarak 1inci, 2nci ve 3üncü derece kadrolarda bulunup da Hususi Damgalı Pasaport almaya hakkı olan Devlet memurları ile subay ve astsubayların taşıdıkları unvan ve/veya rütbeleri taşımakla beraber 1inci, 2nci ve 3üncü derece kadroları almadan emekli olan veya ayrılanlardan Devlet memuriyetindeki hizmet süreleri, taşıdığı unvan ve/veya rütbeleri itibariyle bugün Hususi Damgalı Pasaport almaya hak kazananlar emsal alınmak suretiyle bunlara da Hususi Damgalı Pasaport verilir.

  Hususi damgalı pasaport alabilecek durumda bulunanların eşlerine de aynı nevi pasaport verilir. Hususi damgalı pasaport almaya hakkı bulunduğu sırada vefat edenlerin dul eşlerine başkası ile evlenmemiş ise aynı nevide pasaport verilmesi mümkündür. Ancak hususi pasaport alma hakkına sahip olanların vefat etmesi durumunda çocukları bu tür pasaport alamazlar. Daha önce ebeveyni sağ iken çocuklarına verilmiş olan hususi damgalı pasaportlar geri alınır.

  Hususi damgalı pasaport alabilecek durumda bulunanların yanında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan kız çocukları ile yayında yaşayıp reşit bulunmayan erkek çocuklarına da hususi damgalı pasaport verilir veya bunlar baba ve annelerinin pasaportlarının refakat hanesine kaydedilir. Refakat hanesine kayıtlı bulunanlar, pasaport sahibi ile seyahat etmedikleri takdirde bu pasaportu kullanamazlar. Hususi damgalı pasaportlar talep edenin mensubu bulunduğu makamın yetkili amirinin başvurusu üzerine halen yurt içinde İl Emniyet Müdürlüklerince, yurt dışında ise yine aynı şartlar dahilinde İçişleri Bakanlığının muvafakatı ile Dışişleri Bakanlığının vereceği talimat üzerine T.C.Dış Temsilciliklerince verilmektedir.

  Bu tür pasaportların tanzimi için istenilen belgeler şunlardır;

  a)Hususi Damgalı Pasaport talep yazısı.

  İki çeşittir;

  -Çalışanlara ait hususi damgalı pasaport talep yazısı; hususi damgalı pasaport alabilecek durumda bulunanların mensubu bulunduğu makamca, yetkili amir tarafından tasdiklenerek verilir.

  -Emeklilik veya çekilme sebepleriyle vazifelerinden ayrılmış olanlara ait hususi damgalı pasaport talep yazısı; bu durumda olanlar bu formu İl Emniyet Müdürlüklerinden temin ederler ve bu talep formunu doğru ve eksiksiz şekilde doldururlar.

  Ayrıca çalışırken almış oldukları hususi damgalı pasaportlarını İl Emniyet Müdürlüklerine müracaatla yenilemek veya temdit ettirmek isteyen emekli vatandaşlarımızdan bir defaya mahsus istenen, kurumlarından emekli oldukları tarihteki kadro derecesini gösterir belge istenilmemektedir.

  Ancak kurumlarından çekilme sebepleriyle ayrılan vatandaşlarımızın hususi damgalı pasaportlarının temdit müracaatları ile emekli olduktan sonra veya çekildikten sonra ilk defa hususi damgalı pasaport talebinde bulunan vatandaşlarımızın müracaatlarında kadro derecelerini gösterir belge istenmektedir.

  b)Nüfus Hüviyet Cüzdanı aslı

  c)4 adet (4.5x6 ebadında) fotoğraf (Temditler için 2 adet)

  d) 5682 sayılı Pasaport Kanununun 17/C maddesi gereğince, reşit olmayanlar ve mahcurların kanuni temsilcilerinden istenilen muvafakatname (Noterden tasdikli olabileceği gibi, pasaport vermeye yetkili makamlar tarafından da düzenlenmektedir.)

  e)Pasaport cüzdan bedeli halen 70.00 YTL (Temditler için istenmez)

  3) Hizmet Damgalı Pasaportlar;

  Hizmet damgalı pasaportlar 52 sayfa olup, dış kapak rengi gridir.

  Hizmet damgalı pasaportlar Pasaport Kanununun 14üncü maddesine göre tanzim edilmektedir.

  Anılan Kanun maddesine göre;

  Bu tür pasaportlar, diplomatik veya hususi damgalı pasaport verilmesi mümkün olmayan kimselere, Hükümetçe, hususi idarelerce veya belediyelerce resmi vazife ile yurtdışına gönderildiklerinde veya yurtdışında vazifeye alındıklarında verilir.

  Türkiye Cumhuriyetinin üyesi bulunduğu Milletlerarası Kuruluşlarda memur statüsünde çalışanlar ile Türk Hava Kurumu ve Türkiye Kızılay Cemiyetince görevlendirilenlere de aynı nevi pasaport verilmektedir.

  Hizmet Damgalı pasaportlar 4 seneyi geçmemek üzere pasaport sahibinin görevinin müddetine göre tespit edilecek süre için geçerli olmak üzere tanzim edilir.

  Halen bu tür pasaportlar yurt içinde İl Emniyet Müdürlüklerince verilmektedir. Bu pasaportlardan süresi bitenler, talep edenin mensup bulunduğu makamın yetkili amirinin başvurusu ile İçişleri Bakanının muvafakatı ve Dışişleri Bakanlığının vereceği talimat üzerine T.C.Dış Temsilciliklerince de aynı müddetler için beşer defa uzatılabilir.

  4) Umuma Mahsus Pasaportlar;

  Umuma mahsus pasaportlar 60 sayfa olup, dış kapak rengi laciverttir.

  Umuma mahsus pasaportlar 2 nevi olup, bunlar umuma mahsus münferit ve umuma mahsus müşterek pasaportlardır.

  Umuma mahsus münferit pasaportlar Pasaport Kanununun 15inci ve 17inci maddelerine göre tanzim edilmektedir.


  Bu tür pasaportlar halen yurtiçinde İl Emniyet Müdürlüklerince ve yurtdışında ise Dış Temsilciliklerimizce verilmektedir.

  Umuma Mahsus Münferit pasaportların tanzimi için istenilen belgeler şunlardır:

  a) Pasaport Form Dilekçesi

  Yurt içinde pasaport almak isteyen vatandaşlarımız, İl Emniyet Müdürlüklerinde satışa sunulan Pasaport İstek Formunu tam ve doğru bir şekilde doldurarak İl Emniyet Müdürlüklerine müracaat ederler.

  b)Nüfus Hüviyet Cüzdanının Aslı

  Pasaport İstek Formuna yazılan bilgilerle nüfus hüviyet cüzdanındakilerin karşılaştırılmasına müteakip aynı anda nüfus cüzdanı vatandaşa iade edilir.

  c)4 adet (4.5x 6 ebadında) vesikalık fotoğraf (Temditlerde 2 adet)

  d)5682 sayılı Pasaport Kanununun 17/C maddesi gereğince, reşit olmayanlar ve mahcurların kanuni temsilcilerinden istenilen muvafakatname (Noterden tasdikli olabileceği gibi, pasaport vermeye yetkili makamlar tarafından da düzenlenmektedir.)

  e)İşçi meşruhatlı veya işçi ailesi meşruhatlı pasaport almak isteyenlerden yurtdışında geçimlerini sağladıklarının belgelendirilmeleri için Türkiye İş Kurumlarından alacakları belge,

  f)Öğrenci meşruhatlı pasaport almak isteyenlerden Milli Eğitim Bakanlığı veya halen eğitim/öğretim gördüğü Üniversite Rektörlüğünden alacakları belge,

  g)Pasaport cüzdan bedeli (halen 75.00 YTL) istenir.

  Bu tür pasaport almak ve temdit ettirmek için herhangi bir İl Emniyet Müdürlüğüne veya Dış Temsilciliklerimize başvurmak mümkündür. Bu pasaportların verilmesi için sürelerine göre alınacak harç bedelleri 01.01.2006 tarihinden geçerli olmak üzere;

  6 aya kadar olanlar için 95.60 YTL
  1 yıl için olanlar 136.50 YTL
  2 yıl için olanlar 230.30 YTL
  3 yıl için olanlar 339.30 YTL
  3 yıldan fazla süreli olanlar (5 yıl) 466.70 YTL

  Umuma Mahsus Müşterek Pasaportlar ise Pasaport Kanununun 16ncı maddesine göre tanzim edilmektedir.

  Anılan Kanun maddesine göre umuma mahsus müşterek pasaportlar; toplu bir halde yolculuk etmek isteyen ve en az 5 kişilik bir kafile teşkil eden Türk vatandaşlarına istedikleri takdirde verilir.

  Bu nevi pasaportlar verildiği tarihten itibaren 3 ay, 6 ay ve 1 yıl muteber olmak üzere düzenlenir.

  Bu pasaportlar umuma mahsus münferit pasaportlar gibi, kafileyi teşkil edenlerin fotoğrafilerini havi bir listenin ilavesi suretiyle tanzim olunur.

  Anılan Yasa maddesi gereğince, bu pasaportla seyahat halinde kafileden ayrılanlar ayrıca pasaport almaya mecburdurlar.

  5) Yabancılara mahsus damgalı pasaportlar:

  Yabancılara mahsus damgalı pasaportlar 60 sayfa ve dış kapak rengi lacivert olup, umuma mahsus pasaportlar ile aynı ebattadır.

  Yabancılara mahsus pasaportlar Pasaport Kanununun 18inci maddesine göre tanzim edilmektedir.

  Anılan Kanun maddesine göre;

  Tabiiyetsiz bulunan veya tabiiyet durumlarının muntazam bulunmaması hasebiyle ikamet ve seyahatleri bakımından fiilen tabiiyetsizlere tatbik edilen muamelelere tabi tutulmasında İçişleri Bakanlığınca zaruret görülen kimselere icabında mezkur Bakanlığın alacağı kararla yabancılara mahsus damgasını taşıyan ve Türk vatandaşlığını iktisap bakımından her hangi bir manayı veya hamili lehine her hangi bir hak iktisabını tazammun etmeyen bir pasaport verilir.

  Yabancılara mahsus damgalı pasaportlar iki nevidir:

  A) Türkiyeye yalnız bir giriş veya Türkiyeden yalnız bir çıkış için muteber olan pasaportlar.

  Giriş için verildiği takdirde Türkiyeye girişin vukuu; Türkiyeden çıkış için verildiği takdirde de üzerindeki şerhte tasrih edilen memlekete vusul üzerine muteberliği nihayet bulacak olan bu pasaportların sahipleri tarafından itası tarihinden itibaren bir ay içinde bulunduğu memleketi terk etmek suretiyle kullanılması şarttır. Aksi takdirde yenilenmesi gerekir.

  B) Bir gidiş ve geliş için verilen pasaportlar İçişleri Bakanlığının takdirine göre 3 ay, 6 ay, 1 yıl veya 2 yıl muteber olmak üzere tanzim edilir.

  Her iki neviden yabancılara mahsus damgalı pasaportlar, İçişleri Bakanlığı ve yabancı memleketlerde, İçişleri Bakanlığının talebi veya tasvibi üzerine Dışişleri Bakanlığınca verilecek talimata istinaden, Türkiye Cumhuriyeti konsolosluk makamları tarafından verilir.

  Yukarıdaki (A) fıkrasında yazılı neviden pasaportların yürürlüğünü kaybetmesi tarihinden itibaren iki ay geçmiş ise bunların yenilenmesi işlemi İçişleri Bakanlığının kararına bağlıdır.

  Pasaport sahibinin tabiiyet bakımından aynı durumda bulunup reşit olmayan ve iş sahibi bulunmayan kız veya erkek çocuklarının o pasaportun refakat hanesine kaydı caizdir. Kocasıyla tabiiyet bakımından aynı durumda bulunan karısı hakkında da aynı işlem yapılabilir.

  Refakat hanesinde kayıtlı olanlar, pasaport sahibiyle seyahat etmedikleri takdirde o pasaportu kullanamazlar.

  Bu pasaportların, sahiplerinin ve varsa refakat hanesinde kayıtlı olanların birer kıta fotoğrafisini ihtiva eylemesi lazımdır.

   

Sayfayı Paylaş