Pasaport Uzatma İşlemleri - Pasaport Uzatma Başvurusu

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
Pasaport Uzatma İşlemleri
Pasaport Uzatma Süresi
Pasaport Vize Uzatma İşlemleri
Pasaport Uzatmak İçin Gerekli Evraklar
Pasaport Uzatma BaşvurusuPasaportların süreleri, üzerlerinde kayıtlı son geçerlilik tarihinden itibaren uzatılmakta olup, uzatma süresi işlemin yapılacağı günden başlamak üzere ileri doğru en fazla 5 yıl olabilmektedir.


Anne veya babanın pasaportunda kayıtlı çocuklardan 7 yaşına kadar uzatma harcı alınmaz. Ayrı pasaportu olan çocuklardan 0-6 yaş arasındakilerden ise uzatma harcı alınır. Ayrı pasaportu olan veya anne ve babasının pasaportunda kayıtlı olan ve yaşadığı ülkede zorunlu eğitime devam eden 7-16 yaş arasındaki çocukların pasaport uzatma işlemlerinden de harç alınmaz.


Mahkeme kararı, evlilik vb. nedenlerle adı, soyadı, nüfus kütüğü, anne veya baba adı, doğum tarihi, doğum yeri gibi kişinin kimliğini belirleyici bilgilerin değişmesi durumunda, şahsın eski kimlik bilgilerini ihtiva eden pasaportunun süresinin uzatılmayarak, yeni pasaport düzenlenmesi gerekmektedir.


Pasaport sahibi 18 yaşından küçük ise, anne ve babanın birlikte Büyükelçiliğe / Başkonsolosluğa gelerek çocuğun pasaport almasını onayladıklarına ilişkin bir muvafakatname vermeleri veya anne ve babanın birlikte konsolosluğa Büyükelçiliğe / Başkonsolosluğa gelmemesi halinde bu muvafakatnamenin yerel noter huzurunda düzenlenmesi gerekmektedir.


38 yaşını doldurduğu halde askerlik hizmetini yapmayan veya yapmış kabul edilmeyen erkek vatandaşlarımızın pasaportları, dövizle askerlik işlemlerini tamamlayabilmeleri amacıyla yalnız bir defa ve azami 6 ay süreyle uzatılabilmektedir.

Pasaport uzatma başvurusu için gerekli evraklar ;

1) Pasaport Form Dilekçesi (İl Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesi'nden veya İlçe Pasaport ünitelerinden ücretsiz olarak temin edilebilir)
2) Nüfus cüzdanın aslı ve arkalı önlü fotokopisi
3) 3 adet yeni çekilmiş 4,5 x 6 ebadında fotoğraf
4) Uygun pasaport harcı
5) Cüzdan bedeli

(İşlemi postayla yapanlar için) Pasaport sahibi 18 yaşından küçükse, anne ve babanın birlikte imzalayacakları, yerel noter tarafından onaylanmış çocuğun pasaport almasına anne ve babanın onay verdiklerine ilişkin muvafakatname


Başvuran kişi öğrenciyse, bağlı bulunulan Eğitim Müşavirliği/Ataşeliği’nden alınacak "Öğrenci Pasaportu Uzatım Belgesi". Bu belgenin ibrazı halinde pasaport 1 yıl süreyle harçsız olarak uzatılmaktadır. Bu belge olmadığı takdirde harç alınmaktadır. 1 yıldan daha uzun süreli uzatma talep edilmesi halinde pasaport uzatma harcı alınır.
 
Top