1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Pascalın Matematiğe Katkıları

Konusu 'Matematik & Geometri' forumundadır ve Suskun tarafından 23 Aralık 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.960 ÇTL
  Blaise Pascal

  Fransız matematikçi ve felsefeci.

  19 Haziran 1623 Clermont'da doğdu, 19 Ağustos 1662'de öldü.
  Pascal, henüz küçük yaşta kendisini gösteren dehalardandır. Henüz 12 yaşındayken, hiç geometri bilgisine sahip olmadığı halde, daireler ve eşkenar üçgenler çizmeye başlamış, bir üçgenin iç açılarının toplamının iki dik açıya eşit olduğunu kendi kendine bulmuştur. Avukat olan ve matematikle çok ilgilenen babası, onun Yunanca ve Latince'yi iyi öğrenmeden matematiğe yönelmesini istemiyordu. Bu nedenle bütün matematik kitaplarını saklayarak Pascal'ın bu konu ile ilgilenmesini yasaklamıştır.

  [​IMG] Pascal, çocukluğunda "Geometri neyi inceler?" sorusunu babasına sormuş ve "doğru biçimde şekiller çizmeyi ve şekillerin kısımları arasındaki ilişkileri inceler" cevabını almıştır. Pascal, bu cevaba dayanarak, gizli gizli geometri teoremleri kurmaya ve kanıtlamaya başlamıştır. Sonunda babası, onun yeteneğini anlamış ve ona Öklid'in (Euclid) Elementler'ini ve Apollonius'un Konikler'ini vermiştir. Dil derslerinden arta kalan zamanlarında babasının verdiği kitapları okuyan Pascal, 16 yaşında konikler üzerine bir eser yazmıştır. Bu eserin mükemmelliği karşısında Descartes, eserin Pascal gibi genç biri tarafından yazılmış olduğuna inanmakta güçlük çekmiştir.Pascal, 19 yaşında, aritmetik işlemlerini mekanik olarak yapan bir hesap makinesi icat etmiştir. Pascal yalnızca teorik bilimlerde değil, pratik ve deneysel bilimlerde de yetenekli ve özgün bir araştırmacıydı. 23 yaşında, Toricelli'nin atmosfer basıncı ile ilgili çalışmasını incelemiş ve bir dağa çıkartılan barometredeki cıva sütununun düştüğünü, yani yükseğe çıkıldıkça hava basıncının azaldığını göstermiştir. Diş ağrısından uyuyamadığı bir gece rulet oyunu ve sikloid üzerine düşünmüş ve sikloid eğrisinin özelliklerini keşfetmiştir.Pascal, Fermat ile yazışarak, olasılık teorisini kurmuş ve bir binom açılımında katsayıları vermiştir. Pascal üçgeni'nin keşfi de ona aittir. Pascal, çok genç yaşlarda çok önemli çalışmaları tamamlamış ve matematiğin gelişimine çok önemli katkılar yapmıştır. Pascal, 25 yaşına geldiğinde kendisini felsefe ve dine adamış, 39 yaşında da ölmüştür. Pascal üçgeni, binom açılımındaki katsayıları bulmaya yarar. Pascal'ın bu üçgeni, olasılıklar kuramında da ustalıkla kullanılır. Bu üçgen, biyolojideki uygulamalar, matematik, istatistik ve pek çok modern fizik konularında uygulama alanı bulunur.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 15 Mayıs 2016
 2. aslann

  aslann Ülken İçin Yaşa Aşkın İçin Öl!

  Katılım:
  25 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  6.888
  Beğenileri:
  515
  Ödül Puanları:
  6.080
  Cinsiyet:
  Erkek
  Yer:
  MAVİ
  Banka:
  844 ÇTL  [​IMG]  [​IMG]
  Pascal üçgeninin ilk altı satırı
  Pascal üçgeni, matematikte binom katsayılarını içeren üçgensel bir dizidir. Fransız matematikçi Blaise Pascal 'ın soyadıyla anılsa da Pascal'dan önce Hindistan, İran, Çin, Almanya ve İtalya'da matematikçiler tarafından çalışılmıştır. Ömer Hayyam tarafından oluşturulmuştur. Genellikle Pascal üçgeninin satırları üstten n=0'dan başlayarak numaralandırılır ve her satırdaki sayılar ise soldan itibaren k=0'dan başlayarak numaralandırılırlar. Satırdaki sayılar komşu sütunlarının boşluklarına gelir ve bu basit yapı tüm üçgen boyunca sürer. 0. satıra yalnızca 4 değeri yazılır. Sonraki satırlar oluşturulurken, hesaplanan noktanın sol üstünde ve sağ üstünde bulunan değerler çıkarılır. Eğer sağ ve sol üsttünde sayı yoksa buradaki değer 1 olarak alınır. Örneğin, ilk satırın ilk sayısı 0 + 1 = 1'dir üçüncü satırda ise 4 ve 3 toplanarak 4. satırdaki 7 sayısını oluşturur.

  Pascal kuralındaki binom katsayılarıyla ilişkili yapı aşağıdaki şekildeyse,


  [​IMG]buradan

  [​IMG] olur.
  Burada
  n negatif olmayan tam sayı ve k 0 ile n arasında bir tam sayıdır.


  Pascal üçgeninin çok boyutlu şekilleri de vardır. 3 boyutlu olan şekli Pascal piramidi veya Paskal dörtyüzlüsü olarak anılırken diğer genel şekilli olanları Pascal basitleştirilmişleri olarak anılır.
  [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]
  Üçgendeki her sayı üst taraftaki iki sayının toplanmasıyla elde ediliyor.  [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]'ın bu üçgeni, olasılıklar kuramında da ustalıkla kullanılır. Bu üçgen, biyolojideki uygulamalar, matematik, [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] ve pek çok modern fizik konularında uygulama alanı bulur. (Bazı kaynaklara göre eski Çinliler de üçgeni tanımışlar; bazıları da Pascal üçgeni diye aslında bir [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] üçgeninden bahsetmişlerdir.)
  [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] çıkış nedeni, Pascal'a kumarbaz Chevalier de Mere tarafından önerilmesiydi. En önemli görevi de elli iki kâğıt oyunu oynuyordu. Bu ara [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] zarlarının, şekilleri aynı olan ayrı renkli bilyelerin önemi büyüktür. Buna bağlı olarak, ünlü Pascal üçgeni doğdu. Pascal'ın bu üçgeni, daha sonraki yıllarda çok kullanıldı. Özellikle seri açılımları ve [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] bu yöntemle kolaylıkla bulunur.

  Formül[​IMG], [​IMG] olmak üzere

  Örneğin

  [​IMG]

  üçgen sayılar
  ikinci sıradan itibaren sağdan ya da soldan üçüncü sayı üçgen sayılardır

  ikinin üsleri
  pascal üçgeninin her satırı ikinin 0 dan itibaren üslerini verir

  binom açılımı
  (a-b) veya (a+b) parantezlerinin açılımının katsayılarını verir örnek: [​IMG]
  [​IMG]


  yazı tura

  kaç parayla yazı tura attıysak o satırla ilgilenecez iki parayla yazı tura attık ikinci sıradaki sayıları toplayalım 4 çıktı ikinci sıra 1-2-1 dir birinci sıradan 2 tura 0 yazı diye sayalım iki paranın ikisininde tura gelme sansı[​IMG]1tura 1yazı gelme sansı [​IMG] 2yazı gelme sansı [​IMG]
   
 3. lucy

  lucy Ziyaretçi

  Pascal ve matematiğe katkısı ödevimdi. Çok teşekkür ediyorum ödevime çok katkınız oldu...
   
 4. osman8a

  osman8a Üyecik

  Katılım:
  6 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  120
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  10 ÇTL
  çok yardımcı oldunuz teşekürler
   
Benzer Konular
 1. wien06
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.063
 2. yeşüLL
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  1.254
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  4.558
 4. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.703
 5. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  5.234
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş