Pazının Faydaları

~meLek~

GalataSaray'ım
Katılım
15 Tem 2013
Mesajlar
3,415
Beğeniler
189
Şehir
Napcan geLcenmi ki?
#1
İnsan sağlığına en faydalı sebzelerden biri pazı. Zamanı geçmeden tüketmek gerek bu sayede yaza formda zinde sağlam bir vücutla hazırlanmak demek.
Uzun zamandır göz ardı edilen pazının faydaları saymakla bitmiyor. İştah açıyor kuvvet veriyor hazmı kolaylaştırıyor idrar söktürüyor kabızlığı gideriyor ve idrar yollarında yanma şikâyetlerini azaltıyor. Bilinenin aksine öksürüğe ve kansızlığa da çok faydalı. Hamile olanların yemesi doğacak çocukta omurga açıklığı riskini azaltıyor.
Nasıl kullanılmalı?

Pazının kökleri sapları ve yaprakları pazı yemeği dolması ve salatası yapılarak kullanılır. Ayrıca tedavi amacıyla haşlaması yapılıp deri hastalıkları yanık şişlik ve basur memelerinin üzerine konursa faydası görülür. Balla karıştırılarak saç çıkmayan deriye sürülürse faydalı olur.
 

TeBeSSüm

Pamuk Prenses ツ
Süper Moderatör
Katılım
19 Eyl 2006
Mesajlar
6,220
Beğeniler
3,560
Yaş
30
Takım
BEŞİKTAŞ
#2
Pazı Sebzesi Hakkında Bilgi
Ispanağa çok benzeyen sindirimi rahat, bol vitaminli ve besleyici bir bitkimiz olan pazıda, A, C ve K vitaminleri oldukça çok miktarda mevcuttur. Ayrıca E vitamini ile demir, magnezyum ve minerallerini içeriyor.

Başka yeşil yapraklı çoğu sebze gibi pazı sebzesi de, kemiklerin ve dişlerin kuvvetlenmesini sağlayan kusursuz bir kalsiyum deposudur. Lif ile sirinjik asit barındırmasıyla kan şekerininin düzenlenmesine yardım eder. Diyabet ihtmali taşıyan ve diyabetliler için tavsiye edilen etkili bir besin kaynağıdırr. Ayrıca Kanser engelleyici sebzeler içerisindedir. Bilhassa kolon kanserine karşı tam koruma sağladığını belirtmek isterim.

Pazı Sebzesinin Sağlığa Yararları
– İştah açıcı özelliği bulunur.

– İdrar söktürme ve idrar yollarında yanma rahatsızlıklarına iyi gelir.

– Hazmı rahatlatır.

– Ispanak gibi demir açısından zengindir. Bu biçimde dolaşım sistemini güçlendirir ve kansızlığı engeller.

– Öksürük için yararlıdır.

– Beyin işlevlerinin ve sinir sisteminin kuvvetlenmesini sağlar. Kelliğe karşı olumlu sonuç verir. Balla karıştırılarak saç çıkmayan yerlere sürüldüğünde olumlu neticeler alınabilir.

– Göz sağlığınız için lazım olan lutein ve antioksidan açısından zengindir. Bu şekilde göz sağlığını koruyacaktır.

– Cilt hastalıkları, yanık, şişlik ve basur memelerinin üstünde haşlaması yapılarak konulduğunda bu rahatsızlıklarınızı geçirecek veya azaltacaktır.
 

Benzer konular

Top