Penthesilea Kimdir?

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,526
Beğeniler
6,240
Takım
GALATASARAY
#1
Penthesilea Kimdir?

Penthesilea (Yunanca: Πενθεσίλεια) veya Penthesileia Yunan mitolojisinde Ares ve Otrera'nın kızı, Hippolyta, Antiope ve Melanippe'nin kız kardeşi, Amazon kraliçesi[1]. Quintus Smyrnaeus Penthesilea'nın Truva Savaşı'na gelişini şöyle anlatır: Penthesilea Hippolyta'yı geyik avlarlarken mızrakla öldürür; bu kaza Penthesilea'yı ölmek isteyecek kadar kahreder ancak bir savaşçı ve bir Amazon olarak bunu onurlu bir şekilde, savaşta yapmalıdır. Bu yüzden Truva Savaşı'na girmeyi kabul eder, Truva'nın savunma saflarında savaşır.

Quintus Smyrnaeus'un Posthomerica'sında Penthesilea

Penthesilea, Posthomerica'nın başlangıcında, Hector'un ölümü ve cenazesi ardından yeniden başlayacak savaştan önceki gece Truva'ya varır. Truva'ya iki nedenden ötürü gelir: Birincisi, insanlara halkının, Amazonlar'ın harika savaşçılar olduğunu ve savaşın zorluklarının üstesinden gelebileceklerini göstermek için, ikinci olaraksa; kızkardeşi Hippolyta'yı avlanırken kazara öldürmesinden ötürü tanrıları yatıştırmak için. On iki yoldaşıyla savaşa geldi ve Truvalılar'a Achilles'i öldüreceğine söz verdi. İlk ve tek savaş gününde, Penthesilea birçok adam öldürdü ve kesin bir zafer olmamasına rağmen, Achilles'le karşılaşmadan önce onun birliğinden Telamonian Ajax'la çarpıştı. Achilles gelmeden önce, Penthesilea Telamonian Ajax'la savaşmaya çalıştı ancak Ajax onun çabalarına gülüp geçti. Achilles sonunda, göğüslüğüne bir darbeyle Penthesilea'yı devirdi ve hayatı için yalvarırken bırakarak öldürdü. Achilles, Penthesilea'nın miğferini almadan önce cesedine saygısızlık etti. Bu sırada, Penthesilea'nın güzelliğini gördü ve onunla evlenebileceğini düşünerek, onu öldürdüğü için pişmanlık ve üzüntüyle doldu.

Epik Dönem'de Penthesilea

Kayıp destanı özetleyen, Miletus'un Arctinos'unun Aethiopis'i Proclus, Penthesilea'nın hayatından olayları, alıntılardan kalan sadece 5 satırla anlatır. Penthesilea'nın öyküsüne Epik Dönem'deki Iliad'ın sonundaki geleneksel bir müsveddeyle geçiş yapılır.

"Hector'un cenaze oyunları böyleydi. Ve sonra, Amazon geldi, hunharca insan katleden Ares'in büyük yürekli kızı."


Diodorus Siculus'a göre

"Şimdi onlar, Penthesileia cesareti kazanmak için savaşan son Amazon'du ve soy giderek azaldı; sonunda tamamen gücünü kaybetti diyorlar; sonuç olarak sonraki dönemlerde, hangi yazar onların kahramanlığını yeniden dile getirse, erkekler Amazonlar hakkındaki antik hikayeleri uydurma farz ediyorlar."(Diodorus Siculus, ii. 46).


Penthesilea'nın yanısıra, Antibrote, Ainia ve Clete de dâhil on iki Amazon daha vardı. Diğerleri Alcibie, Antandre, Bremusa, Derimacheia, Derinoe, Harmothoe, Hippothoe, Polemusa ve Thermodosa.[5] Ancak, Clete'nin gemisi battı ve Clete asla Truva'ya ulaşamadı.
Penthesilea'nın Ölümü

Apollodoros, Bibliothek'te[6], Penthesilea'nın, öldürdükten sonra ona âşık olan ve kendisiyle dalga geçtiği için Thersites'i döndüren Achilles tarafından öldürüldüğü söylenir. Genel yorum, Achilles'in Penthesilea'dan romantik bir şekilde etkilendiği yönündedir
 

Benzer konular

Top