1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Perakende Satış Vesikaları

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 7 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Perakende Satış Vesikaları

  -Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar ile,
  -Kazancı basit usulde tespit olunan tüccarlar,
  -Defter tutmak zorunda olan çiftçiler,​

  fatura vermek zorunda olmadıkları mal satışları ve yaptıkları işler dolayısıyla perakende satış vesikası düzenlemek zorundadırlar.

  Yasada yer alan bu hükümle, anılan kişilerin yapmış oldukları satışlar veya hizmetler karşılığında mutlaka fatura, fatura düzenlenmeyen hallerde de perakende satış vesikası düzenlenmek suretiyle gelirlerinin belgelendirilmesi öngörülmektedir.
  Perakende satış vesikası düzenlenmesi ancak perakende satışlar için söz konusu olmaktadır. Perakende satış kavramı Gelir Vergisi Kanununun 1996 yılında yürürlükten kaldırılan 111’nci maddesine göre, satışı yapılan madde veya malzemenin aynen veya işlendikten sonra satışını yapan kişilerin dışındaki kişilere satılmasıdır. Diğer bir deyişle perakende satış, madde veya malzemenin tüketim amacıyla satışını ifade etmektedir. Dolayısıyla tüketicilere yapılan satışlar karşılığında perakende satış vesikaları düzenlenmesi söz konusu olmaktadır.

  Perakende satış vesikaları VUK nun 233 ncü maddesinde;
  -Perakende satış fişleri,
  -Makineli kasaların kayıt ruloları,
  -Giriş ve yolcu taşıma biletleri, olarak ifade edilmiş bulunmaktadır.​

  Perakende satış fişleri ile biletler iki örnek olarak düzenlenir ve bir örneği müşteriye verilir.
  Kural olarak mükelleflerin ticari faaliyetleri ile ilgili harcamalarının perakende satış vesikaları ile belgelendirmeleri halinde bu harcamaların gider kaydedilmesi mümkün değildir. Ancak Maliye Bakanlığı 204 Seri numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile; mükelleflerin ticari faaliyetlerine ilişkin olarak işyerlerinde tüketilmek amacıyla satın aldıkları kırtasiye, temizlik malzemesi, büro malzemesi gibi, perakende satış vesikaları ile yapılan alımların fatura düzenleme zorunluluğu ile ilgili hadler aşılmamak koşuluyla gider kaydedilebileceğini ifade etmiş bulunmaktadır. Buna göre perakende satış vesikaları ile ve işyerlerinde tüketilmek üzere alınan söz konusu madde ve malzeme bedelleri, ticari kazancın tespitinde gider olarak kaydedilebilmektedir. Ancak alış bedellerinin fatura düzenleme sınırını aşmış olması durumunda, söz konusu alışların işyerinde tüketilen madde ve malzeme niteliğinde de olsa, ancak faturaya bağlanmak suretiyle gider yazılması mümkün olabilir.
   

Sayfayı Paylaş