1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Personel Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

Konusu 'Kariyer' forumundadır ve Safir tarafından 9 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

 1. Safir

  Safir Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  4.119
  Beğenileri:
  269
  Ödül Puanları:
  3.730
  Banka:
  515 ÇTL
  Personel seçimi ve iş alımı sırasında; öncelikle işe uygun eleman seçmeye özen göstermek gerekir. Büroda ve masa başında çalışmak üzere seçeceğiniz bir elemanla işi telefon diyaloğu alan bir kişiyi, pazarlanma departmanında çalışacak bir kişiyle imalatta çalışacak bir elemanı aynı kriterlerle değerlendiremezsiniz.

  İç motivasyonu yüksek kişileri seçmek size ve işyerinize artı avantajlar sağlayacaktır. Kişinin başarıya verdiği önem, işe ve işyerine sağlayacağı katkı, hayata yüklediği değerler, öğrenmeye yatkınlığı, içe ya da dışa dönüklüğü vb. değerlendirme kriterleriniz açısında oldukça önemlidir. İç motivasyonlarını kişinin konuşmalarından anlayabilirsiniz.

  Adayın konuşması, selamlaması, el sıkışması, oturma şekli, sorulara karşı verdiği cevaplar ve konuşma hızı sizin için önemli kriterleri oluşturabilir.

  Aday tokalaşırken elini ölü balık gibi tutuyorsa, bu kişi bay yada bayan fark etmez. Bu tokalaşma şekli güvensizliğin göstergesi sayılabilir. Bu kişileri değerlendirirken dikkatli olun.

  Kişinin duruşu, bakışı, beden hareketleri enerji seviyesini belli eder. Ölgün bakan, kamburunu çıkaran, aşırı yavaş hareket eden bir kişiden enerjik olmasını bekleyemezsiniz ve yüksek performans gerektiren işlerde çalıştıramazsınız.

  Kendini beğenmiş ve bencil tipler herkesi kendilerine hizmet etmek zorunda olan kişiler olarak görürler. Bu kişileri konuşmalarından anlayabilirsiniz. Aşırı talepkar yada sürekli bir şeylerden dert yanarlar. Bu tip kişilere karşı da dikkatli olunmalıdır. Çünkü bu tip kişileri tatmin etmek neredeyse imkansızdır.

  İş başvurusu için müracaat eden kişinin mümkünse, önceden güvendiğiniz bir kişiyle kısada olsa iletişim kurmasını sağlayın. Bu kişi sekreteriniz ya da bir büro elemanı olabilir. Bazı insanlar, size karşı gayet nazik ve saygılı davranabilir ama diğer elemanlara karşı kimliğinin farklı yönlerini gösterebilirler.

  İş görüşmesi yaptığınız kişi daha önce çalıştığı işveren ve işyeriyle ilgili çok rahat eleştiriler yapıyorsa, alaycı ve aşırı öfkeli konuşuyorsa, eleştirirken özel bilgilerini de size sunuyorsa dikkatli olun. Bu tip kişiler kendi başarısızlığının faturasını başkasına çıkaranlardan olabilir. Aynı durumla siz de karşılaşabilirsiniz.

  Adayın nitelikleri, eğitimi, statüsü, beklentileri vb. sizin kriterlerinizin üzerindeyse bu kişiyi memnun etmek çok zor olacaktır. Bu kişilerle uzun süreli çalışmanız mümkün olmayacaktır.

  Adayın görüntüsü aşırı resmi, duruşu ketum, bakışı keskin, konuşurken sert ve sorulara kestirme cevaplar veriyorsa bu kişileri kesinlikle müracaatlarda çalıştırmayın ve müşterilerinizle görüştürmeyin.

  Kişinin gayretli, azimli, kararlı olmaması seçim için nemli bir kriterdir.
  Müracaat ettiği birime ve yapacağı işe sağlayabileceği katkılarını belirtmesi bu işe sağlayacağı katkılarla ilgili olarak daha önce yaptığı çalışmalarla ilgili vereceği örnekler önemlidir. Bu konularla ilgili görüşlerini alın ve değerlendirin. Kişinin sosyal statüsü ve iletişim becerilerinin yapacağı işe uygunluğuna dikkat edin.

  Kurum içinde herhangi bir görev değişikliği yaptığınızda verebileceğiniz sorumlulukları kaldırabilecek bir yapıya sahip mi?
  Adayın yaratıcı ve alternatif düşünme becerileri yeterli mi? Soru ve sorunlar karşısında hızlı düşünerek alternatif çözümler üretebiliyor mu?

  Kararlı, azimli, çalışmaya karşı istekli, düzenli bir aile yaşamı olan, sistem düşüncesini benimsemiş kişiler her zaman tercih sebeplerinden olmuştur.

  Eğer yönetici seçimi yapılacaksa; sorumluluk ve risk alabilen, yaptıkları hatalardan ders çıkarabilen, bilgisini paylaşabilen ve iletişimi güçlü kişileri tercih etmek size çok yararlar sağlayacaktır.

  Bazı kişiler adeta başarı için yaşarlar. Ellerine aldıkları her işi ve sorumluluklarını başarıyla tamamlamak için son derece gayretlidirler ve mutlaka neticeye ulaştırırlar. Başarı odaklı eleman size, ekibinize ve işyerine artı değerler kazandıracaktır.

  Güçlü kişilik en önemli kriterlerdendir. Güçlü kişiliğe sahip insanları seçerken asla atlanmaması gereken husus; iletişim becerilerindeki kabiliyetleri olmalıdır. Güçlü bir kişiliğe sahip ama iletişim becerileri zayıf olan kişilerin vereceği zarar ve tahribatlar kolay kolay telafi edilememektedir.

  Aday peş peşe sorduğunuz sorularınıza cevap verirken konuyu toparlayamıyorsa, konuşurken konudan uzaklaşıp başka konulara giriyorsa, yada detayda boğulup kalıyorsa, gözü sürekli olarak başka yönlere kayıyorsa, bu kişinin ya dikkati çok dağınıktır yada kendini aşırı bir baskı altında hissediyordur. Kişi kendini baskı altında hissetmiyorsa, dikkati dağınık bir kişilik sergilemektedir. Dikkatli olun.

  İşe alacağınız birden fazla aday var ve siz adaylar arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız içlerinden çalışmaya en fazla istekli olanları ve şirkete karşı en fazla ilgili gördüğünüz kişiyi seçin.


  Adem KARAFİLİK
   

Sayfayı Paylaş