Petrolü Tahtından Edecek Buluş!

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,837
Beğeniler
6,493
Şehir
Seattle.
#1




Bir İngiliz firması, hava ve Sudan petrol üretmeyi sağlayacak bir yöntem geliştirdiklerini açıkladı. Firma, 5 litre sentetik petrol üretmeyi başardı. Firma üretilen petrolü hemen piyasaya sürmeyeceğini açıkladı.

İngiltere'nin kuzeyindeki Air Fuel Synthesis (AFS) adlı firma, enerji sektöründe çığır açacak bir yöntem geliştirdiklerini duyurdu. Su ve havadan petrol üretmeyi başardıklarını bildiren firma, üç ay içerisinde 5 litre petrol üretti.

PETROLÜ TAHTINDAN EDECEK BULUŞ!

Hava Yakıt Sentezleri (AFS) adlı şirkette çalışan mühendisler, 3 aylık süre zarfında 5 litre sentetik petrol ürettiklerini ifade etti. Teknik, havadan karbondioksitin ve Sudan hidrojenin ayrıştırılarak bunların metil alkol yapmak için reaktörde bir çözücüyle karıştırılmasını içeriyor. Metil alkol daha sonra petrole dönüştürülüyor.

AFS firmasının CEO'su Peter Harrison, sentetik olduğu için üretilen petrolün daha temiz olduğunu kaydetti. Sentetik petrolün daha temiz olduğu belirtiliyor

PROJE İÇİN 1.6 MİLYON DOLAR HARCADILAR

İki yıllık bir projenin parçası olan çalışmanın şu ana dek 1.6 milyon dolara mal olduğu bildirildi. AFS önümüzdeki iki yıl içinde bir tesis kurarak, motor sporlarında kullanılmak üzere bir günde bin 200 litre özel yakıt üretmeyi planlıyor. Ancak üretilen petrolün hemen piyasaya sunulması beklenmiyor.

 
Top