1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Peygamberimizin Hanımlara 100 Vasiyeti

Konusu 'Genel Dini Konular' forumundadır ve yaren* tarafından 16 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. yaren*

  yaren* Herşey olması gerektiği gibi ;) Özel üye

  Katılım:
  24 Haziran 2011
  Mesajlar:
  8.135
  Beğenileri:
  114
  Ödül Puanları:
  4.730
  Yer:
  Kimseye ihtiyacım yok ben kendime bile fazlayım...
  Banka:
  4.398 ÇTL
  1.Cennete Koyacak Güzel Ameller İşleyin

  Muaz b.Cebel (r.a) şöyle riavyet ediyor:

  Peygamber aleyhisselam ile bir seferde bulunuyordum.Bir gün sabahleyin onun yanında beraber ve yürüyorduk.Kendisine dedim ki:

  -Ey Allah`ın Resulü, bana cehennemden uzaklaştıran ve cennete koyan bir iş haber ver.Allah`ın Peygamberi buyurdular ki:

  -Bana büyük bir şeyden sordun.Ancak Allah`ın kolaylaştırdığı kimseye o, kolaydır.Şöyle ki: Allahà ibadette bulunur, ona hiçbir şeyi ortak koşmasın, namazı devamlı olarak kılar, haccını da eda edersin…..
  Sana hayır kapılarını gösteriyim mi? …Oruç, günahlardan koruyucu bir ibadettir.Sadaka, suyun ateşi söndürdüğü gibi günahların ateş azabını söndürür.Kişinin, gecenin tenha vaktinde kıldığı namaz, Salih kulların alametidir.
  Sonra Resulullah aleyhisselam:
  -“Çok ibadet etmekten, ( o kimselerin) vücudları yataklardan uzak kalır:Korkarak ve ümid ederek Rablerine yalvarırlar, verdiğimiz rızıklardan başkalarına veririler, yaptıklarına karşılık olarak, onlar için gizlenen müjdeyi bilen olmaz.” Mealindeki (Secde Suresi) Ayet-i Kerimeyi okudu.Bundan sonra buyurdular:
  -Sana işin başını, temel direğini ve zirvesini söyleyim mi?
  -Söyle ey Allah`ın Resulü dedim.Buyurdular ki:
  İşin başı İslam, temel direği namaz, zirvesi de cihad`dır (Allah`ın dininin yayılması için çalışmaktır) Bundan sonra buyurdular ki:
  -Bunların hepsini koruyan şeylerin ne olduğunu haber vereyim mi?
  -Haber ver, Ey Allah`ın Resulü dedim.
  Bunun üzerine eli ile dilini işaret ederek:
  -Bunu yani dilini koru, buyurdular.Bunun üzerine:
  -Konuştuklarımız ile mesul tutulur muyuz, ey Allah`ın Resulü? Diye sordum.
  -Allah, Allah, ey Muaz! Dillerinin ettiğinden başka bir şey insanları cehenneme atar mı? Yani çoğu defa insanı felakete götüren dilinin yaptıklarıdır, buyurdu.(Tirmizi)

  2. Sakın Namazı terk etmeyin

  Hazreti Hüseyin (r.a) henüz süt emmekte iken hastalanmış ve sabaha kadar uyumamıştı….Sabaha doğru biraz uyur gibi olmuş, Hazreti Fatıma Validemiz de vakitten istifade ederek, sabah namazını kılıp yatmışlardı.Mescid-i şerifte sabah namazını kıldıran Resulü Ekrem Efendimiz, adeti üzere kızı Fatıma`nın saadetli evine teşrif etmişlerdi.Hazreti Fatıma`yı uyur vaziyette görünce; onu sabah namazını kılmadan yatmış sanarak:
  -Ey kızım Fatıma, Peygamber kızıyım diye sakın namazı terk etme! Beni hak peygamber olarak gönderen Allah`a yemin ederim ki, namazını vaktinde kılmadıkça; cennete gireceğini zannetme, buyurmuşlardir. Ondan sonra Hazreti Fatıma:
  -Canım babacığım, sabaha kadar uyumadım.Sabah namazını kılıp da yattım, deyince Peygamber Efendimiz:
  -Müjdeler olsun sana ey kızım Fatıma, Ahirette böyle sıkıntılar görmeyeceksin, buyurdular.

  3.En Faziletli Kadınlardan Olun

  Ebu Ümame (r.a)`ın rivayetine göre: “Resulullah aleyhissalatu vesselam şöyle buyurmuşlardır:
  -“Mü`min, Allah`a takvadan sonra en çok Saliha bir zevceden hayır görür.Böyle bir kadına emretse itaat eder.Ona baksa sevinç duyar, bir şeyi yapıp yapmaması hususunda yemin etse, kadın bunu yerine getirerek onu yeminden kurtarır, kadınından ayrılıp uzak bir yere gitse, kadın hem kendi namusu ve hem de adamın malı hususunda ve dürüst olur.

  4.Kocalarına Eziyet Veren Kadınlardan Olmayın

  Ebu Ümame (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam`a bir kadın geldi, yanında iki çocuğu vardı.Kadın bunlardan birini sırtına almış, diğerini de yediriyordu.Aleyhissalatu vesselam onu görünce (taktirlerini) şöyle ifade buyurdular:
  -“(Kadınlar çocuklarını karınlarında) taşırlar, doğururlar ve onlara merhamet beslerler.Bunlar bir de kocalarına eziyet vermeseler ve namazlarını kılanlar cennete girerler” buyurmuşlardır.( Müslim)

  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]5.Sadaka Verin.[/FONT]
  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]Cabir (r.a)`ten şöyle anlatılır:[/FONT]
  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]Peygamberimiz aleyhisselam ile Bayram namazında bulundum da, ezan ve kamet okunmadan, hutbeden önce namaza başladı.Sonra Bilal (r.a)`e dayanarak hutbe okumak için kalktı.Ve takvayı emrederek Allah`a taat ve ibadete teşvik etti ve insanlara vaz-u nasihatte bulundu.Sonra, Mescidin gerisinde bulunan kadınlara geldi ve onlara da vaz-u nasihat ederek:[/FONT]
  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]-Sadaka veriniz, çünkü çoğunuz cehennem yakacağısınız!, deyince kadınların hayırlılılarından, yanakları al biri kalktı ve:[/FONT]
  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]-Ey Allah`ın Resulü; neden çoğumuz cehennem yakacağı oluyoruz, dedi.[/FONT]
  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]Peygaberimiz aleyhisselam bana cevaben şöyle buyurdu:[/FONT]
  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]-“Çünkü, siz çok çok şikayet eder ve kocanızın nimetlerini örter, ( nankörlük ederek iyilikleri )görmesiniz.”[/FONT]
  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]Bunun üzerine kadınlar ziynetlerinden küpelerini ve yüzklerini Bilal`in elbisesine koyarak sadaka vermeye başladılar.( Buhari, Müslim)[/FONT]


  11. H.z Fatıma`yı (r.a) Örnek Alın.

  Hz Ali (r.a) anlatıyor:

  Fatıma (r.a)`nın el değirmeni ile un öğütmekten elleri acıyordu.
  Bu acısından dolayı, bir hizmetçi ihtiyacını arzetmek maksadıyla, Peygamberimiz aleyhisselama şikayette bulunmaya geldi.Resulullah aleyhisselama un geldiğini de haber almış, fakat bu undan kendisine bir hisse düşmemişti.
  Bu hususu H.z Aişe (r.a)`ya söyledi.Allah`ın Resulü eve gelince Aişe (r.a) meseleyi kendilerine bildirdi. Bunu üzerine Peygamberimiz aleyhisselam bize geldi. Biz yatmış bulunuyorduk. Geldiğini görünce kalkmaya başladık.Resulullah aleyhisselam:
  -Yerinizde kalınız buyurdu ve Fatıma ile benim aramda oturdu.Ayağı karnıma değmişti de serinliğini hissediyordum.
  Hemen buyurdular ki:
  -İstediğinizden daha hayırlısını size haber vereyim mi? Yatmaya gittiğiniz vakit 33 defa Sübhanellah, 33 defa Elhamdülillah, 33 defa Allahü ekber deyin.Bu, sizin için istediğiniz hizmetçiden daha hayırlıdır.
  (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi)

  12.Hastalık Günahları Döker.

  Abdullah (r.a) anlatıyor: Allah`ın Resulünün huzuruna girdim( hasta iken girdim ).Çok ızdırablı bir hali vardı.Dedim ki:
  -Ey Allah`ın Resulü! Sıtma hastalığın çok şiddetli.
  Peygamberimiz aleyhisselam:
  -Evet ben hastalandığım vakit duyduğum ızdırap iki kat olup sizden iki kişinin duyduğu ızdırap derecesindedir, buyurdular.Dedim ki:
  -Bu belki sana iki kat ecir sağlamak içindir.Buyurdular ki:
  -Evet, söylediğin gibidir.Bir müslüman bir belaya uğrasa, bir diken ve bundan fazla bir şey kendisine isabet etse ağaç yapraklarının döküldüğü gibi, Allahü Teala onun günahlarını mutlaka isabet eden belalar sebebiyle bağışlar.(Buhari, Müslim)


  13.İnsanlara Yardım Edin.

  Ebu Hureyye (r.a) Peygamberimiz aleyhisselamın şöyle buyurduğunu anlatıyor:
  Allahü Teala kıyamet gününde şöyle buyuracaktır:
  -Ey insanoğlu! Ben hasta olmuştum da sen ziyaretime gelmemiştin.İnsanoğlu:
  -Ey Rabbim! Ben senin ziyaretine nasıl gelirdim ki, Sen alemlerin Rabbisin, diyecekti.Allahü Teala:
  -Bilmiyor muydun ki, hasta kulumun ziyaretine gitseydin benim ricamı ve ecrimi o hasta kulumun yanında bulacaktın, buyuracaktır.Yine Allahü Teala:
  -Ey insanoğlu! Bana yedirmeni istemeştim de, sen bana bir şey yedirmemiştin.İnsanoğlu,
  sen alemlerin Rabbisin, diye cevap verecektir.
  Allahü Teala:
  -Bilmiyor muydun ki, filan kulum kendine bir şey yedirmeni istemişti de, sen ona yiyecek bir şey vermemiştin.Eğer ona yiyecek bir şey vermiş olsaydın, bunun ecrini bende bulacaktın, buyuracaktır.Yine Allahü Teala:
  -Ey insanoğlu! Senden su istemiştim de sen bana su vermemiştin, buyuracaktır.İnsanoğlu da:
  -Ey Rabbim, ben sana nasıl su vereyim ki, sen alemlerin Rabbisin, diyecektir.Allahü Teala:
  -Filan kulum senden su istemişti de sen ona su vermemiştin.Eğer vermiş olsaydın, bunun sevanını bende bulacaktın, buyuracaktır.(Müslim)

  14.Tebareke Suresini Okursanız, Kabir Azabı Görmesiniz

  İbni Abbas (r.a) anlatıyor:
  Resulllah aleyhisselamn sahabilerinde birisi, bilemyerek çadırını bir mezarın üzerine kurdu. Bir de baktı ki; mezarın içinde bulunan kişi “Tebarekellezi biyedihil mülk” suresini okuyor.Mezarda ki insan sureyi bitirdikten sonra, bu sahabi kalkıp Peygamberimiz aleyhisselamın huzuruna geldi ve :
  -Ey Allah`ın Resulü! Farkına varmadan bir kabir üzerine çadır kurdum.Bir de mezar içindeki insanın “Tebarekeyi sonuna kadar okuduğunu duydum diye anlattı.
  Bunun üzerine Peygamberimiz aleyhisselam şöyle buyurdu:
  -O süre koruyucudur, o süre kurtarıcıdır; kabir azabından kurtarır.(Tirmizi)


  15.Amel Niyete Göre Değerlendirilir.

  Ümmü Kays (r.anha) Mekke`nin hem güzel hem de varlıklı kadınlarından biri idi.Bir adam kendisi ile evlenmek teklifinde bulundu.Ümmü Kays (r.anha) bu teklifi, adam kendisi ile Medine`ye hicret etmek şartı ile kabul etti.Ümmü Kays (r.anha) Muhacirlerle beraber, Allah ve Resulünün rızası ile Medineye hicret edince, bu adam da onunla evlenmek isteği ile Ümmü Kays`a uyarak hicret etti.Ancak adam bu hicretini Allah ve Resulünün rızası için yapmış gibi gösteriyordu.Hazreti Ömer`in bildiğine göre, bu sebepten dolayı Peygamberimiz aleyhisselam şöyle buyurdu:
  -Ameller niyete göredir.Kişiye ancak niyetinin karşılığı verilir.Kimin hicreti Allah Ve Resulü için ise, hicreti Alla`a ve Resulünedir.Kimin hicreti de elde edeceği bir dünyalık, veya evleneceği bir kadın ise, o kimsenin de hicreti o kadınadır.(Buhari, Müslüm, Ebu Davud, Tirmizi, Nesef)
  16.Yaptığınız iyiliği gizli yapın

  Enes (r.z) Peygamberimiz aleyhisselamın şöyle buyurduğunu anlatıyor:
  Allahü Teala yeri yarattığı zaman yer hareket edip duruyordu.Bunun üzerine dağları yarattı.Dağları yer yüzüne oturtunca, yer karar buldu.Melekler dağların şiddetine hayret ettiler:
  -Ey Rabbimiz, yarattıkların arasında dağlardan daha kuvvetli olanı var mı? Diye sordular.Allahü Teala da:
  -Evet, demir diye cevap verdi.Melekler de bu defa :
  -Ey Rabbimiz, yarattıkların içinde demirden daha kuvvetli olanı var mı? Dediler.Allahü Teala:
  -Evet, ateş buyurdu.Bunun üzerine melekler:
  -Ey Rabbimiz, yarattıkların arasında ateşten daha kuvvetlisi var mı? Dediler.Allahü Teala:
  -Evet, rüzgar var buyurdu.Melekler de bu defa da:
  -Ey Rabbimiz, yarattıkların arasında rüzgardan daha kuvvetli olanı var mı? Diye sordular.
  -Allahü Teala da buna cevap olarak şöyle buyurdu:
  -Evet var, sağ eli ile sadaka verirken bunu sol elinden gizleyerek veren Ademoğlu daha kuvvetlidir.(Tirmizi)
   
 2. yaren*

  yaren* Herşey olması gerektiği gibi ;) Özel üye

  Katılım:
  24 Haziran 2011
  Mesajlar:
  8.135
  Beğenileri:
  114
  Ödül Puanları:
  4.730
  Yer:
  Kimseye ihtiyacım yok ben kendime bile fazlayım...
  Banka:
  4.398 ÇTL
  21- İki Cihanda İyilik İsteyin

  Enes (r.a) şöyle anlatıyor:

  Peygamberimiz aleyhisselam Müslümanlardan hasta olan bir kimsenin ziyaretine gitmişti. Hasta o kadar zayıflayıp küçülmüştü ki, adeta bir civciv gibi olmuştu.Peygamberimiz aleyhisselam kendisine:
  -Bir şey için dua eder veya Allah`tan dilermiydin? diye sordu.Adam:
  -Evet, “Ey Allah`ın bana ahirette vereceğin cezayı dünyada ver!” derdim, diye cevap verdi.
  Bunun üzerine Peygamberimiz aleyhisselam:
  -Sübhanellah, yapamazmıydın, yahut beceremezmiydin. “Ey Allah`ım bize dünyada ve ahirette iyilik ver, bizi cehennemden koru!” deseydin ya ? buyurdu.Sonra Allah`ın Resulü bu kimseye dua etti; Allahü Teala da sıhhatini bağışladı.(Müslim,Tirmizi)


  22-Dertlerin Devası Vardır, Ona Sarılın´

  Ebu Said (r.a) şöyle anlatıyor:
  Peygamberimiz aleyhisselam bir gün mescide girdi ve orada Ensar`dan Ebu Ümame denilen adama rastladı da, kendisine:
  -Ey Ebu Ümame! Ne diye namaz vaktinin dışında seni mescidde oturur halde görüyorum? diye sordu.
  Ebu Ümame:
  -Beni saran dertler ve borçlar yüzünden ey Allah`ın Resulü, dedi.
  Peygamberimiz aleyhisselam:
  -Sana bir dua öğretiyim mi ki, bunu okuduğun zaman, Allah derdine deva verir, borcunu ödettirir? buyurdu.
  Bunun üzerine ben:
  -Öğret, ey Allah`ın Resulü, dedim.
  Peygamberimiz aleyhisselam:
  -Sabah ve akşam şu duayı oku! Buyurdu.
  Allahümme inni euzü bike minel cübni vel buhli ve minel aczi vel keseli ve min galebetiddeyni ve kahrirrical”.
  “Ey Allah`ım, kederden,dertden aczden, ve tenbellikten, korkudan ve cimrilikten, borcun üstelenmesinden ve ricalin kahrından sana sığınırım!”
  Ebu Ümame diyor ki: Bunu okudum, Allah hem derdimi giderdi, hem de borcumu ödetti.(Ebu Davud)  23- Allah`ın Merhameti Çok Büyüktür

  H.z Ömer (r.a)`ten şöyle anlatılır:
  Peygamberimiz aleyhisselama bir kısım esirler getirildi.Aralarında bir kadın esir, bir şeyi arar halde telaş içeresinde koşuyordu. Esirlerin arasında bir çocuğu bulur bulmaz onu bağrına bastı ve emzirmeye başladı.
  Bunun üzerine Peygamberimiz aleyhisselam:
  -Bu kadının evladını ateşe atmasını düşünebilir misiniz? diye sordu.
  Biz de:
  -Hayır, VAllahi, atmamaya gücü yettikçe atmaz, dedik.
  Peygamberimiz aleyhisselam:
  -İşte Allahü Teala, bu kadının çocuğuna karşı olan merhametliliğinden kullarına karşı daha merhametlidir, buyurdu.(Buhari, Müslim)


  24- Şeytana Sövmeyin

  Ebu Melih (r.a)`den şöyle anlatılıyor:
  Bir adam dedi ki, Allah`ın Resulünün terkisinde idim.Hayvanın ayağı surçtü. Bunun üzerine ben de:
  -Şeytan helak olsun! Diye söyledim.
  Peygamberimiz aleyhisselam da buyurdular ki:
  -“Şeytan helak olsun” deme.Zira böyle söylediğin zaman, şeytan o kadar kabarır ki koca bir ev gibi olur ve “Bu işi ben yaptım” der. “Bismillah” de ki, böyle söylediğin zaman, şeytan sinek miktarı oluncaya kadar küçülür.
  (Ebu Davud, Nesei)


  25- Kelime-i Şehadetin Ağırlığı Çok Fazladır

  Abdullah bin Amr (r.a) Peygamberimiz aleyhisselamın şöyle buyurduğunu anlatıyor:
  Muhakkak ki, Allahü Teala, ümmetim içerisinden bir adamı kıyamet gününde bütün halkın huzurunda kurtaracaktır.O kimsenin önüne doksan adet amel sahifesi serecektir ki, onun her sahifesi gözün görebildiği kadar uzun olacaktır.
  Allah bu adama:
  -Bunlardan inkar ettiğin bir şey var mı? Amelleri kaydeden katiplerim haksızlık etti mi? diye soracaktır.Adam:
  -Hayır, haksızlık etmediler, ey Rabbim, diyecektir.Allahü Teala:
  -Bunlar için söyleyeceğin bir özrün var mı? der.Adam:
  -Hayır, bir özrüm yok, ey Rabbim, diyecektir.Allahü Teala:
  -Evet, bunlardan hepsi doğru, ancak senin bizim nezdimizde bir iyi amelin vardır.Bugün sana asla haksızlık yapılmayacaktır, buyuracaktır. Bunun üzerine içerisinde “Eşhedü enla ilahe illAllah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve rasülühü,” yazılı olan bir tezkere çıkarılacak ve Allahü Teala kendisine:
  -Amellerin tartılmasına hazır ol! diyecektir.
  Adam:
  -Ey Rabbim, bu kadar sahifeler yanında bu tezkere ne kıymet ifade eder ki? diye soracaktır.Allahü Teala:
  -Sana kat-iyetle haksızlık edilmeyecektir, diye cevap verecektir.Sonra o tezkere terazinin bir kefesine, sahifeler de diğer kefesine konulacak ve neticede sahifeler hafif, tezkere ise ağır gelecektir.Zira Allah`ın ismi ile tartılan hiçbir şey, onun isminden daha ağır gelemez!.(Tirmizi

  26- Allah`tan Ümit Kesmeyin

  Ebu Hureyre (r.a) Peygamberimiz aleyhisselamın şöyle buyurduğunu anlatır:
  Cehennem ateşine giren kimselerden iki kişi şiddetli bir şekilde feryad etti.
  Bunun üzerine Allahü Teala:
  -Çıkarın şunları! Diye emir buyurdu.
  <DIV>Çıkarılınca kendilerine:
  -Neden feryadınız şiddetlendi? Diye sordu.Onlar:
  -Bize merhamet edersin, diye böyle yaptık, diye cevap verdiler.
  Allahü Teala:
  -Benim size rahmetim, gidip kendinizi önceden bulunduğunuz ateşin içersine atmanızdır, buyurdu.
  Dönerler ve bunlardan birisi, kendini tekrar ateşe atar.Allahü Tealada, kulu emrine uyduğu için ateşi soğuk ve selamet kılar.Diğeri ise yerinde durur ve kendini tekrar ateşe atmaz.Allahü Teala kendisine:
  -Niçin arkadasının attığı gibi, sen de kendini ateşe atmadın? Diye sorar.Adam:
  -Ey Rabbim, muhakak ki ben, ateşten çıkarıldıkan sonra tekrar beni oraya atmayacağınızı ümid ve niyaz ederim, diye cevap verir.
  Bunun üzerine Allahü Teala:
  -Niyaz ve ümidim kabul olmuştur,buyurur ve Rablerinin rahmeti ile ikisi de cennete girerler.(Tirmizi)

  27- Evlat acısına sabredin

  Bir kadın, Peygamberimizin huzuruna gelerek:

  -Ya Resulullah! Benim üç çocugum vefat etti.Dua et de cennete gireyim, dedi.
  Kadının bu sözlerini dinleyen Resulü Ekrem Efendimiz:
  -Sen zaten cennette yerini hazırladın, buyurdular.( Müslim)


  28- Erkekle Kadın Arasında Sevap Müşterektir

  Eshabın büyüklerinden hanım sahabi Hz. Esma (r.a) Peygamberimizin huzuruna çıkarak şunları söyledi:
  -Ya Resulullah! Anam- babam sana feda olsun.Ben Müslüman kadınlarını temsilen huzurunuza geldim. Hak Teala sizi erkek ve kadınlara peygamber olarak göndermiştir.Biz artık sizin yolundayız, size inandık, iman ettik...
  Biz evimizin dört duvarı arasındayız, dışarı çok az çıkabiliyoruz.Erkekler ise, Cuma namazı, cenaze namazı, bayram namazı kılarlar.En büyük ibadet olan cihat ederler.Biz ise bunlardan mahrumuz. Biz hep evde çocuklarımızla meşgul olur, kocalarımızın elbiselerini dikeriz, yemek yapar, evin temizliği ile uğraşır onların rahat etmesi için elimizden geleni yapmaya çalışırız.Kocalarımızın yaptığı ibadetten bize de bir hisse var mı? Yoksa biz onların kazandıkları sevaptan mahrum mu oluyoruz? dedi.
  Efendimiz memnun olmuşlardı... Orada bulunan Eshaba dönerek:
  -Siz bu zamana kadar din hususunda bir kadının böyle konuştuğunu duydunuz mu? diye sordular.Eshab:
  -Ya Resulullah, bizim aklımızdan bile geçmiyordu ki bir kadın gelsin de böyle güzel şeylerden sual etsin, dediler.
  Efendimiz (s.a.v) Hz. Esma (r.a)`ya dönerek:
  -Ey Esma! Eğer bir kadın kocasını razı ederek onun gönlünü hoş tutar, kadınlık vazifelerini yerine getirirse, işte o kadın kocasının her kazandığı sevaba ortaktır, buyurdular.( Müslim)

  29- Yemekte Besmeleyi Unutmayın

  Hazreti Aişe (r.anha) anlatıyor:
  Resululluh aleyhisselam sahabilerinden altı kişi beraber yemek yiyordu. Bu arada bir Arabi geldi ve iki lokma yedi.Bunun üzerine Peygamberimiz aleyhisselam:
  -Eğer şu Arabi besmele ile yemiş olsaydı yemek hepinize yeterdi, buyurdular.
  Yine, Ümeyye bin Mahşi (r.a)`dan:
  “Peygamber Aleyhisselam oturuyordu, bir adam da yemek yiyordu.Besmele çekmemişti; yemekten geriye tek lokması kalmıştı ki: "Bismillahi fi evvelihi ve ahirihi" (başında da sonunda da Allah`ın adıyla dedi.Sonra Peygamberimiz elyhisselam güldü ve şöyle buyurdu:
  -Şeytan da onunla beraber yiyordu, sonunda adam besmele çekince, şetan karnındakini kustu.(Ebu Davud)

  Huzeyfe (r.a)`dan:Peygamberimiz aleyhisselam ile yemek yemeye hazırlandığımız zaman, o başlayıp elini uzatmadıkça biz elimizi (yemeğe) koymazdık.Bir keresinde onunla birlikte bir yemekte bulunduk.Bir cariye gelip süratle elini yemeğe daldırdı, hemen Peygamberimiz aleyhisselam onun elini çekti.Sonra bir bedevi geldi, o da süratle elini yemeğe daldırmak istedi, onun da elini tuttu ve şöyle buyurdu: `Şeytan besmele çekilmediği zaman yemeği kendine helal kılar.Şeytan bu cariye vasıtası ile yemeği kendisine helal kılmak istedi,( ben de) cariyenin elini tuttum.Sonra bu bedevi vasıtası ile besmele çekmediği için yemeği kendine helal kılmak istedi.Onun da elini tuttum.Nefsim kudret elinde olan Allah`a yemin ederim ki, onun (şeytanın) eli o ikisinin eliyle birlikte benim elimdedir.(Müslim ve Ebu Davud)

  30- Dünya işleri için üzülmeyin
  <Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki:
  1- Geçim sıkıntısından şikayetçi olan, Rabbini şikayet etmiş gibi olur.
  2- Dünya işleri için üzülen, Allah`a kızmış gibi olur.
  3- Bir zengine, zengin olduğu için tevazu gösterenin, dininin üçte ikisi gider.( Münebbihat)
  31- Şu üç şeye dikkat edin
  Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki:
  “Üç şey kurtarıcı, üç şey helak edici, üç şey derece, üç şey de keffarttir.
  Kurtarıcı olanlar:
  1- Gizli ve aşikarelikte Allah`dan korkmak
  2- Fakirlikte ve zenginlikte haddi aşmamak
  3- Memnuniyet halinde ve gazap halinde adaletten ayrılmamak

  Helak edici olanlar:
  1- Aşırı cimrilik
  2- Hevaya tabi olmak
  3- Kendini beğenmek

  Derece Olanlar:
  1- Selamı yaymak
  2- Yemek yedirmek
  3- İnsanlar, uykuda iken gece namaz kılmak( Münebbihat)
   
 3. yaren*

  yaren* Herşey olması gerektiği gibi ;) Özel üye

  Katılım:
  24 Haziran 2011
  Mesajlar:
  8.135
  Beğenileri:
  114
  Ödül Puanları:
  4.730
  Yer:
  Kimseye ihtiyacım yok ben kendime bile fazlayım...
  Banka:
  4.398 ÇTL
  32- Ahireti unutmayın

  Cebrail aleyhisselam Paygamberimize dedi ki:

  “Ya Muhammed (s.a.v)
  1- Dilediğin kadar yaşa. Mutlaka öleceksin.
  2- İstediğin kimseyi sev, mutlaka ondan ayrılcaksın.
  3- Dilediğn ameli yap, muhakkak onun karşılığını göreceksin”

  Resulullah (s.a.v)
  (Ebu Zerr-ı Gıfari (r.anha hitaben şöyle) buyuruyor ki:
  “Ya Eba Zer!
  1- Gemiyi yenile, çünkü deniz derindir.
  2- Azığı tam olarak al, çünkü sefer uzundur.
  3- Yükü hafif tut, çünkü geçit çok sarptır.
  4- Ameli de ihlaslı yap, çünkü kontrol eden Allah (c.c) her şeyi görür( Münebbihat)

  33- Sükut edin; Az konuşun ki. Rahat edesiniz

  Peygamber Efendimiz aleyhisselam buyuruyor ki:
  1- Namaz, dinin direğidir.Sükut etmek ise, daha faziletlidir.
  2- .Sadaka, Rabbin gazabını söndürür.Sükut etmek ise, daha faziletlidir.
  3- Oruç, ateşe karşı kalkandır.Sükut etmek ise, daha faziletlidir.
  4- Cihad, dinin zirvesidir.Sükut etmek ise, daha faziletlidir.( Münebbihat)


  34- Şu dört şeye riayet edin

  Peygamberimiz sallalahü aleyhi ve sellem buyuruyor ki:
  “Asıllar dört tanedir:
  İlaçların esası, edeplerin esası, ibadetlerin esası, temennilerin esası:
  1- İlaçların esası, az yemektir.
  2- Edeplerin esası, az konuşmaktır.
  3- İbadetlerin esası, az günah işlemektir.
  4- Temennilerin esası da sabretmektir  <35- Beş şeyin kıymetini bilin

  Peygamber Efendimiz SAllahü aleyhi ve sellem buyuruyor ki:
  “Beş şey gelmeden evvel, beş şeyin kıymetini bil:
  1- Yaşlılık gelmeden, gençliğin,
  2- Hastalık gelmeden, sıhhatin,
  3- Fakirlik gelmeden, zenginliğin,
  4- Ölüm gelmeden ,hayatın,
  5- Meşguliyet gelmeden boş zamanın
  <36-Şu beş şeyi unutmayın

  Peygamber efendimiz aleyhisselam buyuruyor ki:
  “Bir zaman gelecek ümmetim; beş şeyi sevip, beş şeyi unutucaklar:
  1-Dünyayı sevip, ahireti unutacaklar
  2- Hayatı sevip, ölümü unutacaklar.
  3- Sarayları sevip, kabirleri unutacaklar.
  4- Malı sevip, hesabı unutacaklar
  <DIV>5- Halkı sevip, halıkı (yaradanı) unutacaklar.” 37- Şu Altı Şeye Dikkat Edin

  Peygamber efendimiz sallalahü aleyhi ve sellem buyuruyor ki:
  Altı şey altı yerde gariptir, (şöyle ki):
  1- Namaz kılmayanların arasında, mescid gariptir.
  2- Okumayanlar arasında musaf gariptir.
  3- Fasık kimsenin içinde Kur`an gariptir.
  4- Zalim ve kötü huylu erkeğin elinde, Müslüman ve Saliha kadın gariptir.
  5- Aşağılık ve kötü huylu bir kadının elinde, Müslüman ve Salih erkek gariptir.
  6- Kendisini dinlemeyen kimseler arasında, alim gariptir.Allahü Teala, kıyamet günü böylelerine rahmet nazarı ile nazarı ile bakmaz. ( münebbihat)


  38- Namazın Kabul Olması İçin Şunlara Dikkat Edin


  İbni Abbas (r.a)`ın bildirdiğne göre,
  Peygamberimiz sallalahü aleyhi ve sellem buyuruyor ki:
  “On kişi vardır ki; Allahü Teala onların namazını kabul etmez:
  1- Okumadan, tek başına namaz kılan.
  2- Zekat vermeyen adam.
  3- Kendisini istemeyen kimselere namaz kıldıran adam
  4- Efendisinden kaçan köle.
  5- Devamlı içki içen adam
  6- Kocası, kendisinden razı olmadığı halde geceleyen kadın
  7- Başörtüsüz namaz kılan hür kadın
  8- Faiz yiyen kimse
  9- Zalim idareci
  10- Namazı, kendisini kötülüklerden alıkoymayan adam ki, devamlı Allahü Tealadan uzaklaşır ( Münebbihat)


  39- Şeytanın Düşman Olduğu 20 Kişiyi Bilin
  İbni Abbas radıyallalhü anhümanın bildirdiğine göre, Peygamber efendimiz sAllahü aleyhi ve sellem:
  Şeytana sordu:
  -Ümmetimden düşmanların kaç tanedir, dedi.Şeytan:
  -Yirmi tanedir diye cevap verdi.
  1- Birincisi sensin ya Muhammed! Hiç şüphesiz ben, sana buğzederim.
  2- İlmiyle amel eden alim.
  3- İçindekilerle amel eden Kuràn hafızı.
  4- Allah rızası için günde beş vakit namaza ezan okuyan.
  5- Fakirlerin, miskinlerin ve yetimlerin dostu olan.
  6- Merhametli bir kalbe sahip olan kimse.
  7- Hak için tevazu eden.
  8- Allahü Tealaya ibadet ederek büyüyen genç.
  9- Helal yiyen kimse.
  10- Allah rızası için birbirini seven iki genç.
  11- Namaza ve cemaate düşkün olan kimse.
  12- İnsanlar uyurken gece kalkıp namaz kılan kimse.
  13- Kendini haramdan koruyan.
  14- Nasihat eden veya kalbi temiz olduğu halde kardeşlerine dua eden.
  15- Daima abdestli duran.
  16- Cömert olan.
  17- Ahlakı güzel olan.
  18- Allah`ın kendisi için kefil olduğu şeyde Allah`ı tasdik eden.
  19- Mesture olan dul kadınlara iyilik eden.
  20- Ölüme hazırlık yapan kişi.  40- Ailecek Birlikte Yemek Yiyin

  Vahşi bin Harb bin Vahşi`den, o da babasından, o da dedesinden:
  Peygamberimiz aleyhisselamın ashabı dediler ki:
  -“Ey Allah`ın Resulü ! Yemek yiyoruz ama doymuyoruz.” Efendimiz Şöyle buyurdu:
  -“Herhalde siz ayrı ayrı yiyorsunuz.”
  -“Evet dediler.
  -Birlikte yiyin ve Allah`ın adını anın (besmele çekin ki) yemeğeniz bereketlensin.”
  (Ebu Davud)


   
 4. yaren*

  yaren* Herşey olması gerektiği gibi ;) Özel üye

  Katılım:
  24 Haziran 2011
  Mesajlar:
  8.135
  Beğenileri:
  114
  Ödül Puanları:
  4.730
  Yer:
  Kimseye ihtiyacım yok ben kendime bile fazlayım...
  Banka:
  4.398 ÇTL
  41- Eşinize Karşı Süslenin; Başkası İçin Süslenmeyin

  Aişe (r.anha)`dan: Peygamberimiz S.a.v.buyurdu :
  -“(Kocasına karşı ) Boyasız, kınasız kadını görmekten hoşlanmam.” ( Tirmizi)
  Enes (r.a)`dan (Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu) :
  -“Kına ile boyanın! Çünkü onun kokusu güzeldir, sinirleri yatıştırır.”
  Meymune bint Sa`d (r.anha)`dan:
  Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu:
  -“Kendi ailesinden başkası için süslenen gururlu kadın, kıyamet gününde karanlık gibi nursuz olacaktır.” ( Tirmizi)  42- Az Veya Çok; Asla İçki İçmeyin

  Aişe (r.anha)`dan Peygamberimiz S.a.v.buyurdu :
  -“Sarhoşluk veren her içecek haramdır.”
  - Bir küpü sarhoş eden şeyin bir küpü de bir avuç dolusu da haramdır.”
  - “Onun tek bir yudumu bile haramdır.” (Altı hadis imamı)
  İbn Ömer (r.a)`dan: (Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu):
  -“Kim içki içerse Allah Onun kırk gün namazını kabul etmez.Tevbe ederse Allah tevbesini kabul eder.Tekrar içerse Allah onun kırk gün (tekrar) namazını kabul etmez.Tevbe ederse Allah tevbesini kabul eder.Dördüncü kez tekrar içerse, Allah onun tam kırk gün namazını kabul etmez.Ondan sonra tevbe ederse Allah artık onun tevbesini de kabul etmez ve ona Habal nehrinden içirir.Denildi ki: “Ey Ebu Abdurrahman (yani ey İbn Ömer) Habal nehri nedir?
  “Cehennemliklerin irinlerinden akıp akarsuya dönüşen irin nehridir” dedi.(Tirmizi)

  43- Elbiseyi Giyerken Sağdan Başlayın

  Ebu Hureyre (r.a)`dan:
  Peygamberimiz Aleyhisselam buyurdu
  “Giyindiğiniz ya da abdest aldığınız zaman, sağınızdan başlayın!” (Tirmizi)


  44- Şu On Yasağa Uyun

  Ebu Reyhane (r.a)`dan: “Peygamber sallalahu aleyhi ve sellem, şu on şeyi yasaklamıştır:
  1- Dişleri inceltmek,
  2- Dövme yaptirmak
  3- Tüyleri yolmak,
  4- Bir erkeğin başka bir erkekle aralarında elbise olmadan bir arada yatması,
  5- Arada perde (örtü) olmaksızın bir kadının başka bir kadınla çıplak olarak yatması,
  6- Kişinin acemlerin yaptığı gibi elbisesinin eteğine ve omuzlarına ipek süs yapması,
  7- Haksız yere mal kapmak (yağmacılık),
  8- Kaplan derisi üzerine binmek (oturmak),
  9- Stokculuk
  10-Saltanat sahibi (yetkili) olmayan kimselerin yüzük takmasını yasaklamıştır. (Ebu Davud Ve Nesai)


  45- Hepiniz Çobansınız Ve Mesülsünüz

  İbn Ömer (r.a)`dan: Peygamberimiz S.a.v.buyurdu :
  -“Hepiniz çobansınız. Hepiniz güttüğünden (idare ettiğinden) sorumludur.
  İmam(lider) bir çobandır, sürüsünden (yönetimdeki insanlardan) sorumludur.Kişi ailesinin çobanıdır, ehlinden mesuldür.Kadın kocasının evinde bir çobandır, görevli olduğu işten sorumludur.Hizmetçi efendisinin malının çobanıdır, onun idaresinden sorumludur.” Bunları Peygamber Efendimizden duydum; şunu da söylediğini zannediyorum: “Kişi babasının malının çobanıdır; onun idaresinden sorumludur.
  (Hulasa) hepiniz çobansınız, hepiniz uhdesinde bulunan işinden sorumludur.
  (Buhari, Müslim)

  46- Allah Yolunda Harcama Yapın

  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]Huzeym bin (r.a)`dan Peygamberimiz Aleyhisselam buyurdu:
  -“Kim Allah yolunda bir harcama yaparsa, karşılığında yedi yüz kat alır.” (Tirmizi ve Nesai)
  Sehl bin Huneyf (r.a)`dan Peygamberimiz Aleyhisselam buyurdu :
  -“Kim Allah`dan hulus-i kalp ile şehitlik ederse, yatağında ölse bile, Allah onu şehitlerin mertebesine ulaştırır.” (Tirmizi)
  Ebu Hureyre (r.a)`dan (Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu) :
  -“Beş türlü şehit vardır:
  [/FONT]
  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]1- Vebadan ölmüş kimse, [/FONT]
  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]2- karın ağrısından ölen, [/FONT]
  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]3- boğularak ölen, [/FONT]
  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]4- üzerine duvar yıkılarak ölen, [/FONT]
  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]5- Allah yolunda ölüp şehit düşen.” (Müslim, Buhari)[/FONT]


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]47- Beytülmale El Sürmeyin[/FONT]
  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]
  Ebu Rafi (r.a)`dan:
  Peygamberimiz aleyhisselam Baki mezarlığına uğradı;
  -Yazık sana! Yazık sana!, Yazık sana!,dedi.
  Bu söz bana ağır geldi, beni kastettiğini sandım ve biraz geri durdum.Bunun üzerine bana:
  --Neyin var, yürü! Diye sordu.Dedim ki:
  -Bir şey mi oldu?
  Hayır bişr şey olmadı.Yoksa bir şey mi oldu?
  -Bana doğru “Yazık sana!” dedin de…
  -Hayır sana demedim.Lakin şurada yatan adam var ya, onu bir zamanlar, falan oğullarına zekat toplamaya göndermiştim de, kimsenin haberi olmadan hile ile kendi zimmetine bir çizgili kaftan geçirmişti, şimdi aynı o kaftan kadar ateş onu sarmış yakıyor. (Nesai)
  [/FONT]

  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]48- Selam Verin[/FONT]
  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]
  Ebu Hureyre (r.a)`dan:
  Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu :
  -“Biriniz bir meclise girdiği zaman selam versin.Oturmak isterse otursun.Sonra kalkarken (yine) selam versin.Çünkü birinci selam ikincisinden daha evla değildir.(yani her iki selam da aynı değerdedir).”
  (Ebu Davud ve Tirmizi)

  Ebu Umame (r.a)`dan: (Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu) :
  “Allah katında en kıymetli ve en ileri olan, selamı ilk verendir.”(Tirmizi)

  Ebu Hureyre (r.a)`dan Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu :
  -“Binekte olan yürüyene, yürüyen oturana az olanlar çok olanlara (öncelikle) selam verir.”
  [/FONT]

  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]Tokalaşın ( Musafaha)[/FONT]

  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]Ebu Hureyre (r.a)`dan Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu :[/FONT]
  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]- Müslüman müslümanla karşılaşıp tokalaşarak( Musafaha) birbirinin hatırını sorarlarsa, Allah ikisinin arasına yüz rahmet indirir; doksandokuzu o ikisinden en ünsiyetli, en güler yüzlü, en iyilik yapanı, müslüman kardeşinin dileğini en iyi yerine getiren içindir.( Taberani)[/FONT]


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]49- Kimseye Hakaret Etmeyin[/FONT]
  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]
  Cabir bin Süleym (r.a)`dan : (Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu) :
  -Kimseye hakaret etme! Yapılan iyiliği sakın küçümseme! Kardeşinle konuşurken daima güler yüzlü ol! Bu bile iyiliktir.Entarini baldırının yarısına kadar kaldır, yerde sürünmesin.Buna razı olmasan topuklarına kadar uzat! Sakın entarini yere kadar salıverme! Çünkü bu, kibirdendir.Allah kibri sevmez.Eğer biri sendeki kusuru bilerek sana hakaret eder veya seni ayıplarsa, sen onda bildiğin bir kusurdan dolayı onu ayıplama ki, onun vebali kendi üzerinde olsun. (Ebu Davud)
  [/FONT]

  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]50- Perdelerinizi Açık Tutmayın[/FONT]
  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]
  Ebu Zer (r.a)`dan:
  Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu :
  -“Bir kimse izinleri olmadan bir evin perdesini açıp da içeriye bakarsa ve ev halkının avretini (yani görünmesi mazurlu olan yerini) görürse, cezayı mucip bir suç işlemiş olduğundan o eve artık onun bir daha gelmesi helal olmaz.Eğer başını uzatıp evin içine bakarsa da ev sahibi de onun gözünü çıkarırsa bundan dolayı kınanmaz.Eğer kapılar ve perdeler açık olup da bakarsa o zaman suç bakanın değil, hane sahibinin olur.” (Tirmizi)
  [/FONT]
   
 5. yaren*

  yaren* Herşey olması gerektiği gibi ;) Özel üye

  Katılım:
  24 Haziran 2011
  Mesajlar:
  8.135
  Beğenileri:
  114
  Ödül Puanları:
  4.730
  Yer:
  Kimseye ihtiyacım yok ben kendime bile fazlayım...
  Banka:
  4.398 ÇTL
  51- Aksırana Dua Edin

  Abdullah bin Ebi Bekr, babasından:
  “Peygamberimiz Aleyhisselam şöyle buyurdu: “Biri aksırdığı zaman ona: "Yerhamükellah"de! Bir daha aksırırsa yine "Yerhamükellah"de! Bir daha aksrarırsa, "sen galiba nezle olmuşsun" de! (Malik)
  Ebu Hureyre (r.a)`dan: “Peygamberimiz Aleyhisselam, aksırdığı zaman yüzünü elleri veya elbisesiyle kapar, sesini de kısmaya çalışırdı.” (Ebu Davud ve Tirmizi)

  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]52- Yüzükoyun Yatmayın

  Ebu Zer (r.a)`dan:
  “Peygamberimiz aleyhisselam, ben karnım üzerinde yatarken yanıma uğradı ve beni ayağıyla dürterek şöyle dedi:
  -“Ey Cüneydib! Bu yatış (biçimi), cehennem ehlinin yatışıdır.” (İbn Mace)
  [/FONT]


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]53- Müslümanlara Yardımcı Olun

  Ebu Hureyre (r.a)`dan (Peygamberimiz Aleyhisselam buyurdu) :
  -“Kim bir müslümanın dünya sıkıntılarından bir sıkıntısını giderirse, Allah onun kıyamet sıkıntılarından bir sıkıntısının giderir.Kim güç durumda olan bir müslümana kolaylık sağlarsa, Allah ona hem dünyada, hem de ahrette kolaylık ihsan eder.Kim bir müslümanın ayıbını örterse, Allah onun dünya ve ahiret ayıplarını örter.Kul kardeşinin yardımında oldukça, Allah da onun yardımında olur.” (Müslim, Tirmizi ve Ebu Davud)
  [/FONT]


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]54- İnsanların Hidayete Gelmeleri İçin Gayret Gösterin

  Ebu Hureyre (r.a)`dan:
  (Peygamberimiz Aleyhisselam buyurdu) :
  -“Kim birini hidayete çağırırsa, kendisine uyanlarin ecri kadar, onların ecrinden hiçbir şey eksilmeksizin ecir alır.Kim de bir dalalete davet ederse, dalalete gidenlerin günahı gibi, onların günahlarından hiç eksilmeksizin günah alır.” (Buhari, Müslim)
  [/FONT]


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]55- Müslümanları Sevin

  Nu`man bin Beşr (r.a)`dan:
  Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu :
  -“Müminler; birbirlerini sevmekte, birbirlerine merhamette, birbirlerine şefkat göstermekte tek vücut gibidir.O vücudun bir organı rahatsız olursa, diğer organlar da acı çekip uykusuz kalır.” (Buhari ile Müslim)

  Ebu Hureyre (r.a) `dan (dedi ki) :
  -“Sevdiğini ölçülü sev! Çünkü o sevdiğin bir gün nefret ettiğin kişi olabilir.Nefret ettiğinden de ölçülü olarak nefret et! Çünkü o bir gün sevdiğin dostun olabilir.” (Tirmizi
  [/FONT]


  56- İman Bakımından En Mükemmel Olun

  Aişe (r.anha)`dan (Peygamberimiz Aleyhisselam buyurdu) :
  -“İman bakımından mü-minlerin en mükemmeli, ahlakça en güzel olan ve ailesine en güzel davrananlardır ( Buhari)

  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]57- Ölüye, Bağırarak Ve Çağırarak Ağlamayın

  İbni Ömer (r.anhüma) anlatıyor:
  “Resulullah eleyhissalatu vesselam Sa`d İbnu Ubade`ye geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.(Yanına gelince) onu baygın buldu ve:
  -“Ölmüş olmalı!” Dedi.Yanındakiler:
  -“Hayır” deyince, Aleyhissalatü vesselam ağladılar.Resullah`ın ağladığını gören halk da ağladı.
  -“İşitmiyor musunuz, Allahü Teala Hazretleri ne gözyaşı sebebiyle ne de kalbin hüznüyle azap vermez.Ancak şunun sebebiyle azap verir dedi ve dilini işaret ettiler-yahut da merhamet eder.” (Buhari)
  [/FONT]


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]58- Eşinize Boşanma Teklifi Yapmayın

  İbni Abbas (r.anhüma) anlatıyor:
  “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  -“Geçerli bir sebep yokken kocasından boşanma talep eden kadın cennetin kokusunu bile bulamaz.Halbuki cennetin kokusu kırk yıllık yürüme mesafesinden duyulur.”( Tirmizi)
  [/FONT]


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]59- Müminlerle Arkadaşlık Edin

  Ebu Said (r.a)`dan: Peygamberimiz Aleyhisselam buyurdu :
  -“Müminden başka kimse ile arkadaşlık etme! Yemeğini de ancak takva sahibi kimse yesin.” (Ebu Davud ve Tirmizi
  [/FONT]


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]60- Teşekkür Edin

  Ebu Said (r.a)`dan: (Peygamberimiz Aleyhisselam buyurdu) :
  -“İnsanlara teşekkür etmeyen Allah`a şükretmiş olmaz.”(Tirmizi)
  [/FONT]
   
 6. yaren*

  yaren* Herşey olması gerektiği gibi ;) Özel üye

  Katılım:
  24 Haziran 2011
  Mesajlar:
  8.135
  Beğenileri:
  114
  Ödül Puanları:
  4.730
  Yer:
  Kimseye ihtiyacım yok ben kendime bile fazlayım...
  Banka:
  4.398 ÇTL
  61- Nasihatlerinizi Önce Kendiniz Tutun

  Üsame (r.a)`dan:
  Peygamberimiz Aleyhisselam`ın şöyle buyurduğunu duydum:
  -“Kıyamet gününde kişi götürülüp cehenneme atılır, bağırsakları dışarıya fırlar, merkebin değirmende dönüp dolaştığı gibi o da dönüp dolaşır.Cehennem ehli, onun yanında toplanıp şöyle derler: “Neyin var? Bize iyiyi emredip kötüden nehyeden sen değil miydin? Nedir bu halin? Şu cevabı verir: `Evet ben size iyiliği emrederdim fakat ben yapmazdım.Kötülükten alıkordum, ancak onu ben yapardım."( Taberani)

  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]62- Asla Yalan Söylemeyin

  Safhan bin Süleym (r.a)`dan: dedi ki:
  -“Ey Allah`ın Resulü! Mü`min korkak olur mu?”
  -“Evet olabilir” buyurdu.Şöyle denildi:
  -“Peki mü`min cmri olur mu?”
  -“Evet olabilir” buyurdu.
  -“Mü`min yalancı olabilir mi?”
  -“Hayır asla!” buyurdu. (Malik)

  İbni Ömer (r.a)`dan: Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu :
  -“Kul yalan söylediği zaman, yaptığı şeyin kötü kokusundan melek ondan tam bir mil uzaklaşır.” (Tirmizi)
  [/FONT]


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]63- Kuràn Öğrenin Ve Kuràn Öğretin

  Mus`ab İbnu Sad`ın babası anlatıyor:
  “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  -“En hayırlılarınız Kur`anı öğrenen ve öğretenlerdir.” ( Tirmizi)


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]64- Dini Bozmak İsteyenlere Dikkat Edin

  Mikdam İbnu Ma`dikerib (r.a) anlatıyor: Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki:
  -“Haberiniz olsun, rahat koltuğunda otururken kendisine benim bir hadisim ulaştığı zaman kişinin: “Bizimle sizin aranızda Allah`ın kitabı vardır.Onda neler denmişse onları helal biliriz.Nelere de haram denmişse onları haram addederiz” diyeceği zaman yakındır.Bilin ki, Resulullah`ın haram kıldıkları da tıpkı Allah`ın haram ettikleri gibidir”. (Tirmizi, İlim )
  [/FONT]


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]65- Çok Salevat Okuyun

  Ubeyy İbnu Ka`b (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam gecenin üçte ikisi geçince kalkar ve:
  -“Ey insanlar! Allah`ı zikredin! Allah`ı zikredin! “zelzele” kesinlikle gelecektir. “takipçi” de onun arkasından gelecektir.Ölüm, içindeki (şiddet ve sıkıntı) lerle gelecek, (öyleyse ahirete hazırlanın!)” derdi.Übey devamla dedi ki:
  -“Ey Allah`ın Resulü dedim, ben sana çok salat okuyorum.Duamda ne miktarını sana salat-u selam yapayım?”
  -“Dilediğin kadar!” buyurdular.
  -“Dörtte bir?” dedim.
  -“Dilediğin kadar”! buyurdular, “Eğer artıtırsan, bu senin için daha hayırlı!” dediler.
  -“Yarı?” dedim.
  -“Dilediğin kadar!” buyurdular. “Eğer artırırsan, bu senin için daha hayırlı!” dediler.
  -“Üçte iki?” dedim.
  -“Dilediğin kadar!” buyurdular, “Eğer artırırsan, bu senin için daha iyi!” dediler.
  -“Duamın tamamını size salat-u selam okumaya ayırayım mı?” dedim.
  -“Bu takdirde, dileğin kabul edilir, günahın affedilir!” buyurdular.” (Tirmizi)
  [/FONT]

  [/FONT]
  66- Münakaşa Etmeyin

  H.z Enes İbnu Malik (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  -“Batıl ve haksız yolda iken (münakaşa ve) yalanı bırakana cennetin kenarında bir köşk bina edilir.Haklı olduğu halde münakaşayı bırakan kimse için cennetin ortasında bir köşk bina edilir.Kim de ahlakını güzelleştirse ona cennetin en ala yerinde bir köşk bina edilir.” ( Tirmizi)

  67- Zenginliğin En Güzelini Seçin

  Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam dediler ki:
  “Allahü Teala hazretleri şöyle buyurdular:
  -“Ey ademoğlu! Kendini ibadetime ver, gönlünü zenginlikle doldurayım, fakirliğini kapayayım.Böyle yapmasan ellerini meşguliyetle doldururum, fakrını da kapamam.” (Tirmizi)


  68- Dilinize Ve Şehvetinize Sahip Olun

  Sehl İbnu Sa`d (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  -“Kim bana çeneleri ile bacakları arasındaki şeyler hususunda garanti verirse, ben de ona cennet hususunda garanti veririm.” (Tirmizi (2627)

  Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor: “Resullulah aleyhisselam buyurdular ki:
  -“Kişi zina edince iman ondan çıkar ve başının üstünde bir bulut gibi asılı durur.Zinadan çıkınca iman adama geri döner.”( Tirmizi)  69- Müslümanların Kusurlarını Araştırmayın

  Cündüb (r.a) anlatıyor:
  “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki
  -“Kim (başkalarının kusurlarını teşhir edip herkese) duyurursa, Allah da (onun kusurlarını) duyurur,Kim de riya yaparsa Allah da onun riyasını ortaya çıkarır.” (Buhari, Rikak 36)


  70- Alçak Gönüllü Olun, İsraf Etmeyin

  İyaz İbnu Hımar (r.a) anlatıyor: “ Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  -“Allah Teala Hazretleri, bana “Mütevazi olun, öyle ki, kimse kimseye zulmetmesin, kimse kimseye karşı böbürlenmesin” diye vahyetti.”
  (Ebu Davud, Edep 48)


  İbnu Amr İbni`l As (r.anhüma) anlatyor: “Resullulah aleyhissaltu vesselam buyurdular ki:
  -“Yiyiniz, tasadduk ediniz, giyiniz.Fakat bunları yaparken israfa ve tekebbüre kaçmayınız.” (Buhari, Nesai)
   
 7. yaren*

  yaren* Herşey olması gerektiği gibi ;) Özel üye

  Katılım:
  24 Haziran 2011
  Mesajlar:
  8.135
  Beğenileri:
  114
  Ödül Puanları:
  4.730
  Yer:
  Kimseye ihtiyacım yok ben kendime bile fazlayım...
  Banka:
  4.398 ÇTL
  71- İntiharı Hiçbir Zaman Düşünmeyin

  Ebu Kılabe merhum anlatıyor: “Sabit İbnu Dahhak (r.a) anlatmıştı: “Resullullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  -Kim, bile bile, yalan yere İslam`dan başka bir din ile yemin ederse, bu kimse dediği gibidir.Kim kendisini bir şeyle öldürüp (intihar ederse) Kıyamet günü o şeyle azap verilir.Kişinin gücü dışında olan bir şey üzerine yaptığı nezir muteber değildir.Mü`mine lanet etmek onu öldürmek gibidir.Bir mü`mine küfür nisbet etmek onu öldürmek gibidir.Kim kendisini bir şeyle keserse kıyamet günü onunla kesilir.Kim malını çok göstermek için yalan bir iddiada bulunursa,Allah onun azlığını artırır.” (Buhari, Müslim)

  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]72- Helak Sebeplerinden Hiçbirini İşlemeyin

  İbnu Abbas (r.anhüma) anlatıyor:
  -“Bir kavimde gulüv (devlet ve devlet için toplanan maldan hırsızlık) zuhur ederse, Allah o kavmin kalblerine korku atar.Bir kavim içinde zina yayılırsa orada ölümler artar.Bir kavim, ölçü ve tartılarda (hile yaparak) miktarı azaltırsa Allah ondan rızkı keser.Bir kavmin (mahkemelerinde) haksız yere hükümler verilirse, o kavimde mutlaka kan yaygınlaşır.Bir kavm ahdinden dönüp gadre yer verirse, Allah onlara mutlaka düşmanlarını musallat eder.” (Muvatta, Cihad 26)
  [/FONT]


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]73- Edebli Olun

  İbnu Abbas (r.anhüma) anlatıyor: “Ben Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın terkisinde idim.Bana şu nasihatte bulundu:
  -“Yavrum ! Allaha karşı (emir ve yasaklarına uyarak edebini) koru, Allah da seni (dünya ve ahirette) korusun! Allah`ın üzerindeki hukukunu koru ki onu karşısında (dünya ve ahiretin fenalıklarına karşı hami) bulasın veya önünde demişti: Bollukta Allah`ı tanı ki, darlıkta da O, seni tanısın.(Dünay ve ahrettle ilgili) bir şey isteyince Allah`tan iste.Yardım talep edeceksen Allah`tan yardım dile.Zira kullar, Allah`ın yazmadığı bir hususta sana faydalı olmak için bir araya gelseler, bu faydayı yapmaya muktedir olamazlar.Allah`ın yazmadığı bir zararı sana vermek için bir araya gelseler, buna da muktedir olamazlar.Kalemlerin mürekkebi kurudu ve sayfalar dürüldü.Sen, yakini bir imanla, tam bir rıza ile Allah için çalışmaya muktedir olabilirsen çalış; şayet buna muktedir olamasan, hoşuna gitmeyen şeyde, sabırda çok hayır var.Şunu da bil ki Nusret(i- ilahi ) sabırla birlikte gelir, kurtuluşta sıkıntıyla gelir, zorlukta da kolaylık vardır, bir zorluk iki kolaylığa asla galebe çalamayacaktır.” ( Tirmizi)
  [/FONT]


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]74- Fazla Gülmeyin

  Ebu Hureyre anlatıyor: “Bir gün, Resulullah aleyhissalatu vesselam ashabına:
  -“Şu kelimeleri kim benden alıp onlarla amel edecek ve onlarla amel edecek olana öğretecek? Buyurdular.Ben hemen atılıp:
  -“Ben! Ey Allahìn Resulü!” dedim.Aleyhisselatu vesselam elimden tuttu ve ve beş şey saydı:
  1- Haramlardan sakın, Allah`ın en abid kulu ol!
  2- Allah`ın sana ayırdığına razı ol, insanların en zengini ol!
  3- Komşuna ihsanda bulun, mü`min ol.
  4- Kendin için istediğini başkaları için de iste, Müslüman ol!
  5- Fazla gülme.Çünkü fazla gülmek kalbi öldürür.” (Tirmizi, Zühd 2)
  [/FONT]


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]75- Son Nefesinde Allah Hakkında Hüsnü Zanda Bulun

  Hz. Cabir (r.a) anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  -“Sakın sizden kimse Allah hakkında hüznüzanda bulunmadan son nefesini vermesin.” (Müslim, Cennet 81)
  [/FONT]

  71- İntiharı Hiçbir Zaman Düşünmeyin

  Ebu Kılabe merhum anlatıyor: “Sabit İbnu Dahhak (r.a) anlatmıştı: “Resullullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  -Kim, bile bile, yalan yere İslam`dan başka bir din ile yemin ederse, bu kimse dediği gibidir.Kim kendisini bir şeyle öldürüp (intihar ederse) Kıyamet günü o şeyle azap verilir.Kişinin gücü dışında olan bir şey üzerine yaptığı nezir muteber değildir.Mü`mine lanet etmek onu öldürmek gibidir.Bir mü`mine küfür nisbet etmek onu öldürmek gibidir.Kim kendisini bir şeyle keserse kıyamet günü onunla kesilir.Kim malını çok göstermek için yalan bir iddiada bulunursa,Allah onun azlığını artırır.” (Buhari, Müslim)

  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]72- Helak Sebeplerinden Hiçbirini İşlemeyin

  İbnu Abbas (r.anhüma) anlatıyor:
  -“Bir kavimde gulüv (devlet ve devlet için toplanan maldan hırsızlık) zuhur ederse, Allah o kavmin kalblerine korku atar.Bir kavim içinde zina yayılırsa orada ölümler artar.Bir kavim, ölçü ve tartılarda (hile yaparak) miktarı azaltırsa Allah ondan rızkı keser.Bir kavmin (mahkemelerinde) haksız yere hükümler verilirse, o kavimde mutlaka kan yaygınlaşır.Bir kavm ahdinden dönüp gadre yer verirse, Allah onlara mutlaka düşmanlarını musallat eder.” (Muvatta, Cihad 26)
  [/FONT]


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]73- Edebli Olun

  İbnu Abbas (r.anhüma) anlatıyor: “Ben Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın terkisinde idim.Bana şu nasihatte bulundu:
  -“Yavrum ! Allaha karşı (emir ve yasaklarına uyarak edebini) koru, Allah da seni (dünya ve ahirette) korusun! Allah`ın üzerindeki hukukunu koru ki onu karşısında (dünya ve ahiretin fenalıklarına karşı hami) bulasın veya önünde demişti: Bollukta Allah`ı tanı ki, darlıkta da O, seni tanısın.(Dünay ve ahrettle ilgili) bir şey isteyince Allah`tan iste.Yardım talep edeceksen Allah`tan yardım dile.Zira kullar, Allah`ın yazmadığı bir hususta sana faydalı olmak için bir araya gelseler, bu faydayı yapmaya muktedir olamazlar.Allah`ın yazmadığı bir zararı sana vermek için bir araya gelseler, buna da muktedir olamazlar.Kalemlerin mürekkebi kurudu ve sayfalar dürüldü.Sen, yakini bir imanla, tam bir rıza ile Allah için çalışmaya muktedir olabilirsen çalış; şayet buna muktedir olamasan, hoşuna gitmeyen şeyde, sabırda çok hayır var.Şunu da bil ki Nusret(i- ilahi ) sabırla birlikte gelir, kurtuluşta sıkıntıyla gelir, zorlukta da kolaylık vardır, bir zorluk iki kolaylığa asla galebe çalamayacaktır.” ( Tirmizi)
  [/FONT]


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]74- Fazla Gülmeyin

  Ebu Hureyre anlatıyor: “Bir gün, Resulullah aleyhissalatu vesselam ashabına:
  -“Şu kelimeleri kim benden alıp onlarla amel edecek ve onlarla amel edecek olana öğretecek? Buyurdular.Ben hemen atılıp:
  -“Ben! Ey Allahìn Resulü!” dedim.Aleyhisselatu vesselam elimden tuttu ve ve beş şey saydı:
  1- Haramlardan sakın, Allah`ın en abid kulu ol!
  2- Allah`ın sana ayırdığına razı ol, insanların en zengini ol!
  3- Komşuna ihsanda bulun, mü`min ol.
  4- Kendin için istediğini başkaları için de iste, Müslüman ol!
  5- Fazla gülme.Çünkü fazla gülmek kalbi öldürür.” (Tirmizi, Zühd 2)
  [/FONT]


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]75- Son Nefesinde Allah Hakkında Hüsnü Zanda Bulun

  Hz. Cabir (r.a) anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  -“Sakın sizden kimse Allah hakkında hüznüzanda bulunmadan son nefesini vermesin.” (Müslim, Cennet 81)
  [/FONT]


  71- İntiharı Hiçbir Zaman Düşünmeyin

  Ebu Kılabe merhum anlatıyor: “Sabit İbnu Dahhak (r.a) anlatmıştı: “Resullullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  -Kim, bile bile, yalan yere İslam`dan başka bir din ile yemin ederse, bu kimse dediği gibidir.Kim kendisini bir şeyle öldürüp (intihar ederse) Kıyamet günü o şeyle azap verilir.Kişinin gücü dışında olan bir şey üzerine yaptığı nezir muteber değildir.Mü`mine lanet etmek onu öldürmek gibidir.Bir mü`mine küfür nisbet etmek onu öldürmek gibidir.Kim kendisini bir şeyle keserse kıyamet günü onunla kesilir.Kim malını çok göstermek için yalan bir iddiada bulunursa,Allah onun azlığını artırır.” (Buhari, Müslim)

  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]72- Helak Sebeplerinden Hiçbirini İşlemeyin

  İbnu Abbas (r.anhüma) anlatıyor:
  -“Bir kavimde gulüv (devlet ve devlet için toplanan maldan hırsızlık) zuhur ederse, Allah o kavmin kalblerine korku atar.Bir kavim içinde zina yayılırsa orada ölümler artar.Bir kavim, ölçü ve tartılarda (hile yaparak) miktarı azaltırsa Allah ondan rızkı keser.Bir kavmin (mahkemelerinde) haksız yere hükümler verilirse, o kavimde mutlaka kan yaygınlaşır.Bir kavm ahdinden dönüp gadre yer verirse, Allah onlara mutlaka düşmanlarını musallat eder.” (Muvatta, Cihad 26)
  [/FONT]


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]73- Edebli Olun

  İbnu Abbas (r.anhüma) anlatıyor: “Ben Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın terkisinde idim.Bana şu nasihatte bulundu:
  -“Yavrum ! Allaha karşı (emir ve yasaklarına uyarak edebini) koru, Allah da seni (dünya ve ahirette) korusun! Allah`ın üzerindeki hukukunu koru ki onu karşısında (dünya ve ahiretin fenalıklarına karşı hami) bulasın veya önünde demişti: Bollukta Allah`ı tanı ki, darlıkta da O, seni tanısın.(Dünay ve ahrettle ilgili) bir şey isteyince Allah`tan iste.Yardım talep edeceksen Allah`tan yardım dile.Zira kullar, Allah`ın yazmadığı bir hususta sana faydalı olmak için bir araya gelseler, bu faydayı yapmaya muktedir olamazlar.Allah`ın yazmadığı bir zararı sana vermek için bir araya gelseler, buna da muktedir olamazlar.Kalemlerin mürekkebi kurudu ve sayfalar dürüldü.Sen, yakini bir imanla, tam bir rıza ile Allah için çalışmaya muktedir olabilirsen çalış; şayet buna muktedir olamasan, hoşuna gitmeyen şeyde, sabırda çok hayır var.Şunu da bil ki Nusret(i- ilahi ) sabırla birlikte gelir, kurtuluşta sıkıntıyla gelir, zorlukta da kolaylık vardır, bir zorluk iki kolaylığa asla galebe çalamayacaktır.” ( Tirmizi)
  [/FONT]


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]74- Fazla Gülmeyin

  Ebu Hureyre anlatıyor: “Bir gün, Resulullah aleyhissalatu vesselam ashabına:
  -“Şu kelimeleri kim benden alıp onlarla amel edecek ve onlarla amel edecek olana öğretecek? Buyurdular.Ben hemen atılıp:
  -“Ben! Ey Allahìn Resulü!” dedim.Aleyhisselatu vesselam elimden tuttu ve ve beş şey saydı:
  1- Haramlardan sakın, Allah`ın en abid kulu ol!
  2- Allah`ın sana ayırdığına razı ol, insanların en zengini ol!
  3- Komşuna ihsanda bulun, mü`min ol.
  4- Kendin için istediğini başkaları için de iste, Müslüman ol!
  5- Fazla gülme.Çünkü fazla gülmek kalbi öldürür.” (Tirmizi, Zühd 2)
  [/FONT]


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]75- Son Nefesinde Allah Hakkında Hüsnü Zanda Bulun

  Hz. Cabir (r.a) anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  -“Sakın sizden kimse Allah hakkında hüznüzanda bulunmadan son nefesini vermesin.” (Müslim, Cennet 81)
  [/FONT]

  76- En Hayırlı Kişi Olun

  Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam bir gün :
  -“Size en hayırlınızın ve en şerlinizin kim olduğunu haber vermiyeyim mi?” buyurdular ve bunu üç kere tekrar ettiler.
  Cemaat: “Evet, haber veriniz!” dedi.
  -“En hayırlınız, kendisinden hayır umulan ve şerri dokunmayacağı hususunda emin olunandır; en şerliniz de kendisinden hayır ümit edilmeyen ve şerrinden de emin olunmayan kimsedir.” (Tirmizi, Fiten 76)

  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]77- Evlenin! Bekar Yaşamayın

  H.z Aişe (r.a) anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  -“Nikah benim sünnetimdendir.Kim benim sünnetimle amel etmezse benden değildir.Evleniniz! Zira ben, diğer ümmetlere karşı siz(in çokluğuuz ile) ile iftar edeceğim.Kimin maddi imkanı varsa hemen evlensin.Kim maddi imkan bulamassa (nafile) oruç tutsun.Çünkü oruç, onun için şehveti kırıcıdır.

  İbnu Abbas (r.anhüma) anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  -“Sevişenler için nikah kadar sevgiyi artırıcı bir şey görmedik veya görülmedi.”

  İbnu Ebi Necih rahimehullah anlatıyor:
  -“Resulullah aleyhissalatu vesselam: “Kadını olmayan erkek miskindir, miskindir!” buyurmuşlardır.Yanındakiler:
  -“Çokça malı olsa da mı?” dediler.
  -“Evet çokça malı olsa da!” buyurdular.Sözlerine devamla:
  -“Kocası olmayan kadın da miskinedir, miskinedir!” buyurdular.Yanındakiler:
  -“Çokça malı olsa da mı?” dediler.Aleyhissalatu vesselam:
  -“Evet kadının çok malı olsa da!” buyurdular.

  Abdullah İbnu Amr İbni`l-As (r.anhüma) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  “Dünya bir meta`dır.Dünya metaının en hayırlısı Saliha kadındır.”
  (Müslim, Rada 64)
  [/FONT]


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]78- Dindarla Evlenin

  Abdullah İbnu Amr (r.anhüma) anlatıyor:
  “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  -“Güzellikleri sebebiyle kadınlarla evlenmeyin.Çünkü güzelliklerinin onları (kibir ve gurur sebebiyle) alçaltacağından korkulur.Onlarla mal ve mülkleri sebebiyle de evlenmeyin, zira mal ve mülkün onları azdıracağından korkulur.Fakat onlarla diyaneti esas olarak evlenin.Yemin olsun, burnu kesik, kulağı delik siyahi dindar bir köle (dindar olmayan hür kadınlardan) efdaldir.”( Ebu Davud)
  [/FONT]  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]79- Evlenenleri Tebrik Edin

  H.z Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam, evlenen bir kimseyi şöyle tebrik ederdi: “Allah sana (evliliği) mübarek kılsın, üzerine bereket indirsin, ikinizin arasını hayırda birleştirsin.” (Ebu Davud, Nikah 37)
  [/FONT]


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]80- Cima Esnasında Kapalı Olun

  Utbe İbnu Abdi`s-Sülemi (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Biriniz hanımına temas edeceği vakit örtünsün, eşekler gibi çırılçıplak soyunmasın
  [/FONT]
   
 8. yaren*

  yaren* Herşey olması gerektiği gibi ;) Özel üye

  Katılım:
  24 Haziran 2011
  Mesajlar:
  8.135
  Beğenileri:
  114
  Ödül Puanları:
  4.730
  Yer:
  Kimseye ihtiyacım yok ben kendime bile fazlayım...
  Banka:
  4.398 ÇTL
  81- Fakirlik ayıp değil

  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]Rasulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki "Ümmetimin fakirleri zenginlerden 70 sene evvel cennete girecektir."( Müslim)[/FONT]

  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]82- Kabir Azabı Haktır

  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]Hâni Mevla Osman İbnu Affan (r.a) anlatıyor: “Hz. Osman (r.a), bir kabrin üzerinde durunca sakalı ıslanıncaya kadar ağlardı.[/FONT]
  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]Kendisine: “Cenneti ve cehennemi hatırladığın vakit ağlamıyorsun, fakat kabri hatırlayınca ağlıyorsun!” dediler.[/FONT]
  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]Bunun üzerine: “”Çünkü Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın şöyle dediğini işittim:
  -“Kabir, ahiret menzillerinin birinci menzilidir.Kişi ondan kurtulabilirse, ondan sonrakiler daha kolaydır.Ondan kurtulamasa ondan sonrakiler bundan daha zordur, daha şediddir.”
  Hz. Osman devamla Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın şu sözünü de nakletti:
  -(Ahiret aleminden gördüğüm) manzaraların hiçbiri kabir kadar korkutucu ve ürkütücü değildi!”
  -Eğer ondan necat buldunsa, büyük musibetten kurtuldun, Aksi halde senin kurtulacağını hayal etmem. (Tirmizi, Zühd )
  [/FONT]
  [SIZE=+0][SIZE=+0][FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif][FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]82- Dedikodu yapmayın[/FONT][/FONT][/SIZE][/SIZE]
  [SIZE=+0][SIZE=+0][FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]
  İbnu Abbas (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam (bir gün) iki kabre uğradı ve:
  “(Bunlarda yatanlar ) azap çekiyorlar.Azapları da büyük bir günahtan değil” buyurdular.Sonra sözlerine şöyle devam ettiler:
  “Evet! Biri, nemimede (laf getirip götürmede) bulunurdu.Diğeri de idrar sıçrantısına karşı korunmazdı. “Aleyhissalatu vesselam sonra yaş bir hurma dalı istedi, ikiye böldü. Birini birinin üzerine dikti, birini de öbürünün üzerine dikti.Sonra da:
  “Belki bunlar yaş kaldıkça azapları hafifler!” buyurdular.”
  (Buhari,Müslim,Tirmizi)
  [/FONT][/SIZE][/SIZE]

  [SIZE=+0][SIZE=+0][FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]84- Ölünce En Az Pişman Olanlardan Olun

  Hz. Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  -“Ölüp de pişman olmayan yoktur, mutlaka herkes nedamet duyar: İyi yolda olan hayrın daha çok artırmadığı için pişman olur, nedamet duyar.Kötü yolda olan da nefsini kötülükten çekip almadığına pişman olur, nedamet duyar.” (Tirmizi, Zühd )


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]85- Hasta Ziyareti Sevabını Kaçırmayın

  Hz. Ali (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Kim bir hastayı akşam vakti ziyaret ederse onunla mutlaka yetmiş bin melek çıkar ve sabaha kadar onun için istiğfarda bulunur.Ona cennette bir bahçe hazırlanır.Kim de hastaya sabahleyin giderse, onunla birlikte yetmiş bin melek çıkar, akşam oluncaya kadar ona istiğfarda bulunur.Ona cennete bir bahçe hazırlanır.” (Ebu Davud, Cenaiz )

  Hz. Ebu Hüreyre (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Kim Allah rızası için bir arkadaşını ziyaret eder veya bir hastaya geçmiş olsun ziyaretinde bulunursa, bir münadi ona şöyle nida eder: “Dünya ve ahirette hoş yaşayışa eresin.Bu gidişin de hoş oldu.Kendine cennete bir yer hazırladın.” (Tirmizi, Birr 67)

  Hasta ziyaretinde okunacak dua:
  İbnu Abbas (r.anhüma) anlatıyor:
  “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  -“Kim eceli gelmeyen bir hastayı ziyaret eder ve yanında şu duayı yedi kere okursa, Allah ona bu hastalığından mutlaka şifa verir:
  Es`elullahe`l azime Rabbe`l-Arşi`l-azimi en yeşfike.
  (Büyük Arş`ın Rabbi olan Allah`tan senin için şifa talep ediyoru.)” (Ebu Davud, Cenaiz )
  [/FONT]

  [/FONT]
  [/SIZE][/SIZE]
  [/FONT]
   
 9. yaren*

  yaren* Herşey olması gerektiği gibi ;) Özel üye

  Katılım:
  24 Haziran 2011
  Mesajlar:
  8.135
  Beğenileri:
  114
  Ödül Puanları:
  4.730
  Yer:
  Kimseye ihtiyacım yok ben kendime bile fazlayım...
  Banka:
  4.398 ÇTL
  86- Komşuyu Himaye Edin

  Amr İbni Şu`ayb anlatıyor: “İbnu Ömer (r.anhüma) için bir koç kesildi.İbnu Ömer, ailesine: “Ondan Yahudi komşunuza hediye ettiniz mi?” diye sordu.Hayır! cevabını alınca:
  -“Bundan ona da gönderin.Zira ben Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın: “Cebrail bana komşu hakkında o kadar aralıksız tavsiyede bulundu ki, komşuyu varis kılacağını zannetim” dediğini işittim” buyurdu. (Ebu Davud, Edeb 132)

  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]87- Komşuluk Hakkını Koruyun

  Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor:
  Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu ki:
  -VAllahi iman etmiş sayılmaz, billahi iman etmiş sayılmaz, VAllahi iman etmiş sayılmaz!
  -Kim, ey Allah`ın Resulü! diye soruldu.
  Peygamberimiz aleyhisselam:
  -Şerrinden, komşusunun emin olmadığı kimse, buyurdu.(Buhari)

  Hz. Ebu Hüreyre (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  “Komşusu, zararlarından emin olmayan kimse cennete giremez.”
  (Buhari, Edeb 29
  [/FONT]


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]88- Müsafire İkram Edin

  Yine Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor:
  “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  -“Kim Allah`a ve ahirete inanıyorsa misafirine ikram etsin.Kim Allah`a ve ahirete inanıyorsa komşusuna ihsanda (iyilikte) bulunsun.Kim Allah`a ve ahrete inanıyorsa hayır söylesin veya sükut etsin.” (Buhari, Edep 31)
  [/FONT]


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]89- Dargın Olmayın

  Hz. Ebu Eyyub (r.a) anlatıyor:
  “Resululah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  -Bir müslümana, kardeşine üç günden fazla küsmesi helal değildir.Yani, bunlar karşılaşırlar da her biri diğerinden yüz çevirir.Bu ikisinden hayırlı olanı, birinci olarak selam verendir.(Buhari, Edep 62, Müslim, Birr 25)

  Ebu Hureyre anlatıyor:
  “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  -Bir mü`minin diğer mü`mine üç günden fazla küsmesi helal olmaz.Üzerinden üç gün geçince, ona kavuşup selam versin.Eğer o selama mukabele ederse ecirde her ikisi de ortaktır.Mukabele etmezse günah onda kalmıştır.”

  Bir diğer rivayette şöyle buyurulmuştur:
  -“Kim üç günden fazla küs kalır ve ölürse cehenneme girer.” (Ebu Davud, Edeb 55)
  [/FONT]


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]90- İnsanların Arasını Düzeltin

  Ebu`d-derda (r.a) anlatıyor:
  “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  -Size oruç, namaz ve sadakanın derecesinden daha üstün olan şeyi haber vereyim mi?”
  -“Evet (Ey Allah`ın Resulü, söyleyin!)” dediler.
  -“İnsanların arasını düzeltmektir.Çünkü insanların arasındaki bozukluk(dini) kazır.” (Ebu Davud, Edeb 58)
  [/FONT]

  91- İnsanların Kusurlarını Araştırmayın

  Hz. Abdullah İbnu Ömer (r.a) anlatıyor: “(Birgün) Resulullah aleyhissalatu vesselam minbere çıkıp yüksek sesle şöyle nida etti:
  -“Ey diliyle Müslüman olup da kalbine nüfuz etmemiş olan (münafıklar!) Müslümanlara eza vermeyin, onları kınamayın, kusurlarını araştırmayın.
  Zira kim, Müslüman kardeşinin kusurunu araştırırsa, Allah da kendisinin kusurlarını araştırır.Allah kimin kusurunu araştırırsa, onu evinin içinde (insalardan gizli) bile olsa rüsvay eder.”

  Ukbe İbnu Amir (r.a) anlatıyor:
  “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  -“Kim bir ayıp görür ve onu örterse, diri diri gömülmüş bir kızı ihya etmiş gibi olur.”
  (Ebu Davud, Edep 45)

  Ebu Hüreyre (r.a) anlatıyor:
  “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
  -“Bir kul dünyada bir kusuru örterse, Allah Kıyamet günü onu mutlaka örter.”
  (Müslim, Birr 72)

  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]92- Körün Yanında Bile Örtünün

  Ümmü Seleme (r.anha) anlatıyor: “Ben Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın yanında idim.Yanında Meymune Bintu`l-Haris (r.anha) da vardı.(Bu esnada) İbnu Ümmi Mektum bize doğru geliyordu.Yanımıza girdi.Resullulllah aleyhissalatu vesselam bize:
  -“Ona karşı örtünün!” dedi.Biz:
  -“Ey Allah`ın Resulü! O, [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]âma
  ve bizi görmeyen (ve varlığımızı tanımayan) bir kimse değil mi?” dedik.Bunun üzerine:
  -“Siz de mi körlersiniz, siz onu görmüyor musunuz?” buyurdu.
  (Ebu Davud, Libas 37)
  [/FONT][/FONT]

  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]93- Erkeklerden Ayrı Durun

  Ebu Üseyd (r.a) anlatıyor:
  “Resulullah aleyhissalatu vesselam, mescidden çıkıyordu.Yolda kadınlarla erkeklerin karışmış vaziyette olduklarını görünce, kadınlara:
  -“Sizler geride kalın,Yolun ortasından gitmeyin, kenarlarından gidin!” ferman buyurdu.Bundan sonra, kadınlar nerdeyse duvara değecek şekilde yürürdü. Bazen bu değmeler sebebiyle, elbisesinin duvara takıldığı olurdu.” (Ebu Davud, Edep 180)
  [/FONT]


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]94- Cennetin Tam Ortasına Girmek İsteyenler Dikkat Etsin

  İbnu Ömer (r.a.) anlatıyor: “Hz. Ömer (r.a), el-Cabiye`de bize hitaben:
  -“Ey insanlar, dedi.Ben, (şu hutbeyi okumak üzere) aranızdan kalkıyorum, tıpkı Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın bizim aramızda kalktığı gibi.(O kalkıp) şöyle demişti:
  -“Size Ashabımı, sonra da onların peşinden gelecekleri (sonra da bunların peşinden gelecekleri) tavsiye ediyorum.Daha sonra (gelenler arasında) yalan, öylesine yayılacak ki, kişi kendisinden yemin talep edilmediği halde yemin edecek, şahitliği istenmediği halde şehadette bulunacak.Haberiniz olsun, bir erkek bir kadınla baş başa kaldı mı onların üçüncüsü mutlaka şeytandır.Size cemaati tavsiye ederim.Ayrılıktan sakının.Zira şeytan, tek kalanla birlikte olur.İki kişiden uzak durur.
  Kim cennetin ortasını dilerse, cemaatten ayrılmasın.Kimi yaptığı hayır sevindirir ve kötülüğü de üzerse, işte o mü`mindir.”( Tirmizi)
  [/FONT]


  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]95- Evinden Çıktığında Ve Çarşı-Pazarda Okunacak Duayı İhmal Etme

  Muhammed Bin Vasi`den rivayet edilmiştir: Dedi ki; Mekkeye gelmiştim.Kardeşim Salim bin Abdullah bin Ömer ile karşılaşmıştım.Salim babası Abdullah tariyki ile dedesi Ömer (r.a)`dan Peygamber aleyhisselamın şöyle buyurduğunu bana anlattı:
  -Her kimse çarşıya girer de; La ilahe illlahü vahdehü la şeriykeleh, lehülmülkü velehül hamdü yuhyi ve yümiyt vehüve hayyün la yemüt, biyedihil hayr vehüve ala külli şey`in kadiyr duasını okursa, Allah ona bir milyon sevap yazar, bir milyon günahını siler
  [/FONT]
  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]ve derecesini bir milyon yükseltir.” (Tirmizi dua babı.3650 numaralı hadis[/FONT]
  96- Ekmeğe Hürmet Edin

  Resulullah (s.a.v) buyurdular:
  -“Ekmeğe hürmet edin,Çünkü ekmek semavat ve arzın bereketlerindendir.Kim yere düşen ekmek kırığını yerse affolunur.”
  (Ramuz)  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]97- İsraf etmeyin, kibirlenmeyin[/FONT]

  İbnu Amr İbni-l As r.a. anlatıyor
  Rasulullah s.a.v. buyurdularki:
  " Yiyiniz, tasadduk ediniz, giyiniz. Fakat bunları yaparken israfa ve kibirlenmeye kaçmayınız!" ( Nesai)
  [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]98- [FONT=Comic Sans MS, Arial, Helvetica, sans-serif]Hasta İçin Sadaka Verin
  Peygamberimiz aleyhisselam buyurmuşlardır:
  -Hastalarınızı sadaka ile tedavi ediniz.Sadaka sizden hastalıkları ve belaları defeder. (Ramuz)

  99- İnsanların hayır yapmalarına sebeb olun

  Peygamberimiz aleyhisselam buyurmuşlardır:
  " Hayra delalet eden , hayrı yapan gibidir"

  100- Dünyada en hayırlı şeye talib olun

  Ebu Rafi hazretleri rivayet etmistir:
  Peygamberimiz aleyhisselam buyurmuşlardır:
  - " Ey Ebu Rafi ! Muhakkaktır ki, Allahu Tealanın, bir kimseyi, senin iki elin üzere (maddi ve manevi) gayret göstererek hidayete erdirmesi, üzerine güneş doğup batan her şeyden daha hayırlıdır." ( Menavi)


  [/FONT]


  [/FONT]
   
Benzer Konular
 1. Çirkin Kral
  Mesaj:
  9
  Görüntüleme:
  17.693
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.511
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.938
 4. arz-ı hal
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  568
 5. Çağlayağmur
  Mesaj:
  10
  Görüntüleme:
  1.569
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş