Pilatese Başlamadan Önce Yapmanız Gerekenler

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
Bir faaliyete başlarken önce uygun ortama sonra da malzemelere ihtiyaç duyarız. Örneğin golf için golf sopası ve topu dalmak için oksijen tüpü ve palet veya dağa tırmanmak için tırmanma malzemeleri olmazsa olmazlarıdır. Şimdi size pilates için gerekenlerden bahsedeceğim.
Pilatese başlamak istiyorsunuz; istemek yapmanın yarısı olduğundan ben ihtiyacınız olan diğer gerekli malzemelerin yarısını sayacağım. Önce mekândan başlamak istiyorum. Egzersiz veya spor yapanların ilk ihtiyacı oksijeni bol havadar bir ortamdır. Bu yüzden egzersiz yapacağınız mekana kayıt olmadan önce alıcı gözüyle şöyle bir bakmanız gerekir.

Bol Oksijen
Pilates yapacağınız mekanın mümkün olduğunca cadde üzerinde olmamasına dikkat etmelisiniz çünkü her ne kadar geniş bir mekan olsa da bir süre sonra oradaki hava size yetmemeye başlar ve cam açma ihtiyacı duyarsınız. Hal böyle olunca da bir süre sonra içeriye egzoz kokusu gelmeye başlar ve bu durum son derece rahatsız edicidir. Ayrıca ortam bodrum katı gibi penceresiz bir yerse ve yalnızca klimayla havalandırılıyorsa bu da sağlıksız bir ortam demektir çünkü klimalar özellikle filtreleri temizlenmeyen ve bakımsız olanlar bakteri üretirler.

Alan
Aletli pilates yapacaksanız pilates yapacağınız alanın ortalama bir oda büyüklüğünde olması size yeterli gelecektir. Fakat grup dersi alacaksanız stüdyoda kaç kişi olacağını bilmenizi tavsiye ederim. Çünkü alanınız yalnızca matınızın alanı değildir kolunuzu bacağınızı açtığınızda yanınızdaki arkadaşınıza çarpmamanız önemli! Eğer grup fazlaca kalabalık oluyorsa örneğin dersler 15 kişiyi geçiyorsaeğitmeninizin yanlış bir hareketinizde sizi fark edipte düzeltip düzeltemeyeceğini göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Grup dersi alacaksanız stüdyoda kaç kişi olacağını bilmenizi tavsiye ederim. Çünkü alanınız yalnızca matınızın alanı değildir kolunuzu bacağınızı açtığınızda yanınızdaki arkadaşınıza çarpmamanız önemli!

Aynalar
Pilates yaparken bir aynaya ihtiyaç duyarız. Doğru duruş ve açılarımızı aynadan daha rahat takip edebiliriz. Bu yüzden pilates yapacağınız mekan da bolca ayna işinize yarar.

Kıyafet Seçimi
Pilates için en iyi kıyafet hareketlerinizi kısıtlamayacak kolunuzu bacağınızı rahat açabileceğiniz kıyafettir. Paçaları olan uzun bir eşofmanı tavsiye etmem çünkü egzersiz hareketleri esnasında paçalar başınıza dert olurlar. En iyisi tayt veya paçası lastikli eşofmanlardır. Pilates egzersizleri sırasında ayakkabı yerine rahat bir babet altı kaymayan çorap veya tamamen çıplak ayaklı olmak doğru seçimlerdir. Ayrıca egzersizlere başlamadan önce saçlarınız uzunsa tokanızı kesinlikle unutmayın.

Grup dersi alacaksanız stüdyoda kaç kişi olacağını bilmenizi tavsiye ederim. Çünkü alanınız yalnızca matınızın alanı değildir kolunuzu bacağınızı açtığınızda yanınızdaki arkadaşınıza çarpmamanız önemli!

Malzemeler
Eğer mat pilatese başlama niyetindeyseniz ihtiyacınız olacak ilk malzeme iyi bir mattır. İyi bir pilates matı yerde kaymaz ayak kaydırmaz ve omurga ve sırt kaslarımıza zarar vermeyecek şekilde yoga matından biraz daha kalınca olmalıdır ne çok yumuşak ne çok sert. Mat pilates yaparken magic circle dediğimiz çemberler büyük toplar ve bandlar destekleyicidirler. Bu malzemeleri seçerken fiziksel özellikleriniz birinci derecede rol oynarlar. Örneğin büyük toplar 55-65-75 cm çaplarıyla 3 çeşittir ve çeşitli renktedirler. Eğer uzun boyluysanız 75 cm lik büyük çaplı top tam size göredir. Topunuzun size uygun olup olmadığını anlamak için yüz üstü topunuzun üzerine ağırlığınızı bırakın dizleriniz ve ellerinizle yere değiyorsa (dirseklerinizi kırmadan) o zaman topunuz size uygun demektir. Eğer elleriniz bayağı yukarda kalıyorsa o zaman bazı hareketleri yaparken dikkatli olmalısınız ya da topunuzu değiştirmeniz en sağlıklısı.

Lastiğinizi almadan önce poşetinden çıkartıp birkaç deneme hareketi yaparsanız size uygun olup olmadığını kolayca anlarsınız.

Çemberler standart çaplıdırlar yalnızca malzeme farkı vardır. Kaliteli bir çember ilk tercihiniz olmalı. Lastik seçerken yine kas gücünüzü göz önüne almalısınız. Lastiğinizi almadan önce poşetinden çıkartıp birkaç deneme hareketi yaparsanız size uygun olup olmadığını kolayca anlarsınız. Size tavsiyem yaklaşık 2 metre uzayabilen bir lastik almanızdır.
 
Top