1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Pilav

Konusu 'Bugün Ne Pişirsem ? / Yemek Tarifleri' forumundadır ve yeşüLL tarafından 31 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. yeşüLL

yeşüLL limitsizsiniz...! Özel üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    2.880
    Banka:
    46 ÇTL
    Her zaman tatlı,börek ,hamur işi olmaz.:D Arada normal yemeklere de girmek lazım diye düşündüm ve hazır biraz önce yapmışken pilavı da ekliyim dedim.Pilav yapmak da büyük zevk benim için.Makarnayla kıyaslarsam belki çoğu kişiden farklı olacak ama pilav yapmak bana daha kolay geliyor.=BB
    Kendisi çoğu sulu yemeğin yanında vazgeçilmezim. Aslında beyaz pirinçten yapılanı çok fazla tüketmek sağlık açısından iyi değil diye biliyorum ama abartmadan tüketirsek bir sorun teşkil etmez herhalde.Hele de yanında şöyle soğuk buz gibi bir kompostoyla. Tabi yoğurt falan da güzel gider ama özellikle şu sıcak havalarda tercihim soğuk erik kompostosundan yana.=)

[Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]

Malzemeler

2 Küçük kase pirinç (4 kişi için ideal oluyor)
    Arpa şehriye (Tel şehriye de olur ama arpa daha çok yakışıyor zanlımca:D)
    Sıvı yağ
    Tuz
    Su
    Tavuk (ya da et) bulyon

[Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]

Yapılışı

Pilavda 1 e 2 oranı olduğunu söylerler.Yani eğer 1 kase pirinç kullanıyorsan 2 kase su kullanman gerekiyor.Yani hemen hemen ölçüsü bu.Buna göre 2 kase pirinçten çıkalım yola.Öncelikle 2 kase pirinci önceden ıslatıyoruz.Yani üzerini geçicek şekilde suda bırakıyoruz.Böylece pirinçlerin beyaz unu çıkıyor ve lapadan ziyade tane tane oluyor. Sanırım limon suyu sıkma meselesi de var daha beyaz olsun diye ama ben öyle bir şey yapmadığım için bu mevzuyu es geçiyorum.:)

Bir köşede gerekli miktardaki suyu kaynatın.Daha önceden ıslattığınız pirincin suyunu süzün.Dikkat edin pirinçleri dökmeyin.:D Sıvı yağı yayvan bir tencerede kızdırın.Derinden ziyade yayvan tencerede daha güzel oluyor zanlımca.:)Şehriyeyi rengi değişene kadar kavurun.Benim bu son yaptığım arpa-tel karışık oldu.O yüzden çok da içime sinmedi aslında.Ama arpa şehriye tercihimdir.Tabi bazıları şehriye dahi koymadan yapıyor.Üzerine ıslattığınız pirinci ekleyin ve bir miktar kavurun.Ölçüye göre sıcak suyu ilave edin. 1-2 tatlı kaşığı tuz ilave edin.(Bu tuz ölçüsü tamamen sallama.Ben göz kararı koyuyorum.)İçine daha önceden elinizde bulunan tavuk suyu varsa koyabilirsiniz ama çoğu zaman olmayabilir.Et ya da tavuk suyu tabletlerini küçük küçük parçalayarak kaynayan pilavın içine ekleyebilirsiniz.Bu arada ocak kısık ateşte.Yavaş yavaş olunca daha güzel oluyor:) Suyunu çektikten sonra da altını kapatıyoruz ve kendisini dinlenmeye bırakıyoruz.Artık yanına yoğurt ya da ayran mı olur yoksa farklı bir içecek mi siz karar verin...

Afiyet olsun=RR

2. KıRMıZı
    Aşık

KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

Beğenileri:
    4.785
    Ödül Puanları:
    11.580
    Meslek:
    Karmaşıkkk
    Yer:
    TÜRKİYE
    Banka:
    387 ÇTL
    Tebrikler YeşüLL harikasın valla...bende gecende yufka açtım yemekten sayılmaz..ama keşke resmini çekseydim..annem kimse inanmaz senin açtığına diyor ama siz inanırdınız...

3. Çağlayağmur
    Hoşgörülü

Çağlayağmur ... Süper Moderatör

Beğenileri:
    4.419
    Ödül Puanları:
    11.080
    Yer:
    Ankara
    Banka:
    813 ÇTL
    Hım güzel görünüyor eline saglik yesüLL pilav yapamayani yemek yapiyor saymazlarmiş sen bu işten gçmiş oldun. :)

4. yeşüLL

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    2.880
    Banka:
    46 ÇTL

Yaptıklarınızın resimlerini çekin de boş bir vakitte eklersiniz.İnanırız biz inarnırız. Sen ekle:)

5. yeşüLL

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    2.880
    Banka:
    46 ÇTL
    Valla sadece pilava baksalar evde kalmam belki ama o tek kriter olmadığı için şüphelerim var.:D

6. Çağlayağmur
    Hoşgörülü

Çağlayağmur ... Süper Moderatör

Beğenileri:
    4.419
    Ödül Puanları:
    11.080
    Yer:
    Ankara
    Banka:
    813 ÇTL
    :)) ilk pilavmis ondan geçmişsin sonrasındada geçmek istersen gecersin diye düşünüyorum :)

7. Suskun

Suskun V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    6.230
    Yer:
    Türkiye
    Banka:
    2.052 ÇTL
    Ellerine sağlık Yeşüll pilav güzel görünüyor eminim lezzetide harikadır.Ben bir çok yemeği eşimin evinde öğrendim :)

8. Suskun

Suskun V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    6.230
    Yer:
    Türkiye
    Banka:
    2.052 ÇTL
    Ellerine sağlık Yeşüll pilav güzel görünüyor eminim lezzetide harikadır.Ben bir çok yemeği eşimin evinde öğrendim :)herşey öğrenilir

9. yeşüLL

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    2.880
    Banka:
    46 ÇTL
    Valla hamdolsun bir aksilik olmadığı sürece pilavda sorun yok abla.Bu gece noter huzurunda(annem,babam-kardeşim) onaylandı.:D Ben de öğrenci evinde geliştirdim kendimi sanırım.:D

10. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.362
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.873 ÇTL
    Sen yakında evlenirsin YeşüLL :D

Sayfayı Paylaş