1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

plankton

Konusu 'Fen ve Teknoloji' forumundadır ve -araz- tarafından 30 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. -araz-

  -araz- EYVALLAH... V.I.P

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesajlar:
  5.458
  Beğenileri:
  1.535
  Ödül Puanları:
  7.230
  Banka:
  3.911 ÇTL
  Plankton suda bulunan hareket yeteneği akıntıya bağımlı olan canlılara verilen genel isimdir. Genellikle mikroskobik boyutta ve tek hücreli oldukları varsayılsa da denizanaları veya kopmuş yosunlar da okyanusbilimciler tarafından plankton olarak tanımlanır. Bitkisel planktonlara fitoplankton hayvansal olanlarına ise zooplankton adı verilir. Göllerde denizlerde ve akarsularda hatta belirli şartlar altinda buzullarda bulunabilirler.


  Planktonik organizmaların büyüklüklerine göre sınıflandırılması  * Femtoplankton < 2×10-7 m. (0.2 mikrometreden küçük sucul virüsler)
  * Pikoplankton 0.2 - 2 mikron arası (sucul bakteriler)
  * Nanoplankton 2 - 20 mikron arası
  * Mikroplankton 20 - 200 mikron arası
  * Mezoplankton 0.2 - 2.0 milimetre arası
  * Makroplankton 2 - 5 mm arası
  * Megaplankton > 5 mm

  (Makro- ve megaplanktonlar için değişik sınıflandırmalara rastlanabilir)

  Fitoplankton türlerinden kokkolitler [1] su yüzeyinden atmosfere geçen "dimetil sülfür" denen kimyasal maddeyi üretir. Bu madde oksijenle birleşerek sülfat haline geçer. Sülfatlar okyanus üzerindeki su buharı için yoğunlaşma çekirdekleri oluşturarak bulutları meydana getirirler ve belirli koşullar altında yağmura neden olabilirler. Dimetil sülfür dolaylı olarak bulutların güneş ışınlarını yansıtma veya emme derecesini yani albedoyu etkiler. Genel olarak dimetil sülfür albedoyu artırır. Böylece bulutlar gelen güneş ışınlarını yansıtır buna bağlı olarak toprağa erişen güneş ışınları da azalır.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  543
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  575
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş