Plastik Eşyanın Bakımı

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,530
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Plastik Eşyanın Bakımı

Yıkama temizleme konusunda büyük bir dikkat gerektiren plâstik maddelerin başında tabaklar, kâseler, su kabları gelir. Bunlar, ne kadar pürüzsüz, kaypak olursa olsun, gene de cam gibi, porselen kablar gibi gözeneksiz değildir. Onun için, temizliklerine daha büyük bir önem vermek gerekir. Sık sık temizlenmiyen plâstik kablarm renkleri değişir, üzerlerinde lekeler peyda olur. Meselâ, plâstik sürahilerin ağzında, dibinde esmer lekeler görülür. Bu, sudaki birtakım yabancı maddelerin zamanla birikmesinden ileri gelmiştir. İçinde bulaşık yıkanan plâstik taslar da zamanla esmer bir renk alır. Bu arada, kahve telvesi gibi tortulu maddeler plâstik tasın dibine, çeperlerine çabuk birikir.

Bu bakımdan, plâstik kablara, içinde tortu birikecek maddeler koymamaya, ayrıca, hiçbir birikinti kalmıyacak şekilde çok iyi yıkamaya dikkat etmelidir. Tabak, kâse gibi şeylerin yapıldığı plâstikler sıcağa dayanıklı cinsindendir. Onun için, bol kaynar suyla yıkanabilir. Yalnız, bu gibi kablar kaynar su içinde uzun zaman bırakılmamalıdır; sıcağın etkisiyle yumuşayıp biçimsizleşebilir.

Plâstikler, cam, porselen gibi gözeneksiz değilse de, kumaş gibi bol, geniş gözenekli de değildir; onun için, plâstik kumaşlardan yapılmış bir elbise vücudun iplikten, ipekten, yünden dokunmuş kumaşlar kadar hava almasını sağlıyamaz. Onun için, plâstik kumaşların çoğu daha seyrek dokunur. Sık dokunmuş, hele örtüler gibi dokunmadan yapılmış plâstik kumaşlar bu bakımdan giyimde kullanılması tavsiye edilemez.

Buna, karşılık, plâstik kumaşlar, örtüler, döşemelikler pamuklu, yünlü, keten kumaşlardan daha kolay yıkanıp temizlenebilir; bundan dolayı da sık sık yıkanması gereken koltuk, sandalye yüzleri, perdeler plâstiklerden yapılmaktadır. Yalnız, plâstik kaplı bir koltukta, sandalyada uzun süre oturunca, oraya yaslanan sırtımızda bir terleme duyarız; bu, terin plâstikten geçmeyip vücudumuzda toplanmasından ileri gelir. Bu bakımdan, hasta koltukları, yatakları plâstikle kaplanmamak, bunların bol hava alabilecek kumaşlarla örtülmüş olmasına dikkat etmelidir.

Başlangıçta plâstik kablarm tabak, kâse, fincan olarak kullanılması sakıncalı görülmüştü; çünkü ilk plâstiklerde kullanılan bazı maddeler, bu arada boyalar sağlık bakımından zararlı olabilecek nitelikteydi. Bugün bu bakımdan zararsız maddeler kullanılıyor.
 

Benzer konular

Top