1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Plesk Db Oluşturma Ve Kullanımı (Resimli Anlatım)

Konusu 'Resimli Program Anlatımı' forumundadır ve Hazangülü tarafından 13 Ekim 2007 başlatılmıştır.

1. Hazangülü

Hazangülü Forum Onuru

Beğenileri:
    117
    Ödül Puanları:
    4.480
    Banka:
    991 ÇTL
    Şimdi bu anlatımımda bilmeyen arkadaşlarımıza , öğrenmek isteyen arkadaşlarımıza plesk(7.6.5) panelde veritabanı nasıl oluşturulur ve kuracağımız sistemle nasıl bağdaştırırız onu anlatıcam.lk önce plesk panelimize giriyoruz. [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] .com:8443 şeklinde. Evet girdik mi ?

Resimde gördüğünüz gibi işaretlenmiş olan " Veritabanları " seçeneğine tıklıyoruz.
    Şimdi de üstteki resim de gördüğünüz gibi işaretli olan " Veritabanı ekle " seçeneğine tıklıyoruz.(Zaten başka seçenek yok
    Şimdi geldik veritabanı oluşturmaya. Üstteki resimde gördüğünüz üzere veritabanı adımızı gireceğiz. Ben zone yazdım.Siz de kafanıza göre bir veritabanı adı giriniz. Tipi bölümü linux sunucularda standarttır sadece " Mysql" bulunur.Ancak Windows hosting kullanıyosanız iki seçenek bulunabilir."Mssql" ve "Mysql" siz bu durumda yine "Mysql" u seçiyosunuz .
    Bu işlemi tamamladıktan sonra "tamam" seçeneğine tıklayıp diğer adıma geçiyoruz.
    Evet veritabanı adımızı oluşturduk.Şimdi sıra geldi veritabanı kullanıcı ve şifresini oluşturmaya.Resimde gördüğünüz " Yeni Veritabanı Kullanıcısı ekle " seçeneğine tıklayınız.

Resimdeki gibi siz de kendinize göre kullanıcı adı ve şifre giriniz.Şifrenizi 1. boşluğa girdikten sonra 2. boşluğa girerek onaylamanız gerekiyor.

Bu işlem sonunda veritabanımızı tamamiyle oluşturmuş bulunuyoruz.Kendime göre Veritabanı adımız : zone Veritabanı Kullanıcı adımız : zone Şifremiz : 123456

Şimdi bu bilgileri herhangi bir php sistemimizin config dosyasına uygulayacaz.Ben vbulletin config dosyasına uygulamayı uygun gördüm.Aynı şey diğer sistemlerin config ayarları içinde geçerlidir.

Resimde gördüğünüz gibi veritabanı bilgilerimizi sistemle ilişkilendirdik.Ne kadar kolay olduğunu şimdi anlamış olmalısınız

Sayfayı Paylaş