Plesk Panel - Veritabanı Oluşturma

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,482
Beğeniler
9,017
Takım
GALATASARAY
#1
Bazı hosting firmaları kullanıcılarına cPanel, bazıları Plesk Panel ile müşterilerine hizmet vermektedir. Her ikisi de host ile ilgili çeşitli işlemleri yapmaya yarar ve kullanım amacı aynı olmakla birlikte Plesk - cPanel geçişlerinde alışkanlıklardan kaynaklanan geçici kulanım sorunları yaşanabilir. Örneğin ben son 2 yıldır cPanel kullanırken en son aladığım domain Plesk ile hizmet veriyor.

Şimdi Plesk Panelde veritabanı oluşturma aşamalarına bakalım.

1. Kullanıcı adı ve şifrenizle Plesk Panele giriş yaptığınızda sizi aşağıdaki gibi bir pencere karşılayacaktır. Kullandığınız dil, tema veya versiyona göre farklılık göstersede resimde açık kırmızı renkle işaretlenmiş Veritabanları (Database) yazan butona tıklıyoruz.


2. Kaşımıza aşağıdakine benzer bir pencere çıkacaktır. Daha önceden eklediğiniz bir veritanı yoksa burdaki gibi bir görüntü olacaktır. Şimdi Veritabanı Ekle (Database Add) yazan butona tıklıyoruz.3. Karşımıza gelen ekranda (alttaki resim) oluşturacağımız veritabanına bir ad veriyoruz. OzelDb, BenimVeritabanim vs şeklinde Türkçe karakter kullanmadan isim verdikten sonra Veritabanı türü seçiyoruz. Ancak linux host kullanıyorsanız ve ayrıca farklı veritabanı hizmetlerinden yararlanmıyorsanız default olarak sadece MySQL gelecektir.

Veritabanına ad verdikten sonra Tamam butonuna tıklıyoruz.4. Bu aşamadan sonra alttaki pencere ekrana gelecektir. Burada veritabanı kullanıcı adı ve şifre belirliyoruz. Ancak bu bilgileri bir yere not etmemizde yarar var. Kullanacağımız veritabanı ile ile forum, portal vs kurup veritabanı ile iletişim kurarken bu bilgileri girmemiz istenecektir.Artık vertabanımız kullanıma hazır. Kolay gelsin.
 
Katılım
13 Ekm 2007
Mesajlar
7
Beğeniler
0
#2
benimki ingilizce plesk bi error hatası verdi...
"Error: There are no users with credentials for this database." şeklinde....ne yapmalıyım...
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,482
Beğeniler
9,017
Takım
GALATASARAY
#3
Bu veritabanında yetkili kullanıcı yok anlamında bir ifade sanırım. Veritabanı için bir kullanıcı yaratın ve yetkileri tam verin.
 
Top