Polisiye yazarı Westlake Öldü

LoSt_LoVe

Forum Onuru
Katılım
12 Ekm 2008
Mesajlar
4,357
Beğeniler
33
Şehir
En sevdiğimin yanından :=)
#1
Polisiye yazarı Westlake öldü 2 Ocak 2009


Amerikalı polisiye roman yazarı Donald Westlake, 75 yaşında öldü. New York Times gazetesinin haberine göre, yazarın eşi Abigail Westlake, Donald Westlake'in tatilini geçirdiği Meksika'da bir akşam yemeğine katılacakken kalp krizi geçirdiğini ve hayatını kaybettiğini söyledi.


12 Temmuz 1933'te New York'da dünyaya gelen Donald Westlake ilk romanı “The Mercenaries”i 1960'ta yazdı.

1960'lı yıllarda 35 roman yazan Westlake, çok hızlı üreten bir yazar olduğu intibasını uyandırmamak için Richard Stark, Tucker Coe, Samuel Holt, Edwin West, Curt Clark ve Timothy J. Culver gibi takma isimler kullandı.
Westlake, iki yıl önce kendisiyle yapılan bir röportajda bugüne kadar 104 kitap yazdığını söylemişti, ancak yazarın internet sitesinde bu kitaplardan 86'sının ismi görülüyor.

Yazar, tarihi gerçeklerin kendisini eylem ve karakterlerden daha az ilgilendirdiğini belirtmişti.

Romanları dışında 8 filme senaryo yazan Westlake'in 1990'da yazdığı “The Grifters” (Dolandırıcılar) Oscar'a aday oldu. Yazarın romanlarından 15'i sinemaya da uyarlanmıştı. Bu romanlar arasında Robert Redford'un baş rol oynadığı 1972 yapımı “The Hot Rock” (Belalı Elmas) ve Mel Gibson'ın baş rol oynadığı 1999 yapımı “Payback” (Gününü Göreceksin) yer alıyor.

 

Benzer konular

Top