Pony Yetiştiriciliği

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,740
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#1pony
İşte size karlı bir yatırım. Pony Yetiştiriciliği için Türkiye'nin iklimi çok uygun.
At ırkının en zeki üyelerinden çeşitli varyetelere sahip minyatür atlar. Daha çok sirklerde görmeye alıştığımız bu atların zeka bakımından normal atlardan hiç farkı yok. Hatta bir çok konuda sevimli hareketleriyle ev ortamına girebilecek kadar yumuşak mizaçları var.

En küçüklerinin boyu sadece 42 cm. kiloları ise 20-60 arasında değişiyor. Daha çok Amerika, Arjantin ve İngiltere başta olmak üzere çok sayıda ülkede özel çiftlikleri var.
Amerika dışında henüz pet shop'lara girmeselerde alıcılar doğrudan onların yetiştirildiği çiftliklere ulaşıyor ve iyi paralar ödüyorlar.
En küçük ırklardan biri olan 'falabella' cinsiyetinin fiyatı 10.000 dolardan başlıyor.Küçük atları bizim midilli dediğimiz türden ayırmak lazım.
İngilizlerin 'shetland'larıda öyle.Fakat pony'lerin shetland ırkından çaprazlama yapılarak üretildiği yönünde genel bir kanı var.Aslında minyatür atlar şu anda stabil bir ırkı temsil ediyor.
Çünkü diğer büyük ırklarla çiftleştirme halinde komik görüntüler ortaya çıkabiliyor. Kafası küçük kendi büyük garip görüntülü atlar gibi...
Bu nedenle bu hayvanları çiftleştirirken saf kan olmalarına dikkat etmek lazım. Bir pony'yi bir midilliyle çiftleştirirseniz sonuçta büyük olasılıkla yine bir midilli elde edeceksiniz ama bu ırkın bozulmasında ilk adımı teşkil eden tehlikeli bir yol olur. Bu nedenle uygun bir çiftlikten birkaç damızlık almak ve onları kendi aralarında üretmek işin ticari sırrı.

Amerika'da aile işletmeleri
Amerika'da pony yetiştiriciliği tamamen aile işletmelerinde yapılıyor. O kadar ki, çoğu emekli insan küçük bir arazi alıp bu işin cazibesine kendine kaptırıyor. Onlara göre minyatür at çiftliği kurmak köpek çiftliği kurmaktan çok daha kolay, temiz ve kazançlı bir iş. Halen Amerika'nın bazı eyaletlerinde yetiştirilen bu tür atları bildiğim kadarıyla sınır dışına sertifikayla çıkarılabiliyor. Ancak Arjantin, İtalya, Zaire ve Macaristan gibi ülkelerden daha kolay damızlık temin etmek mümkün. Bu işe yatırım yapacakların büyük para kazanacakları kesin. Ancak önce tüm dünyadaki gelişmeleri ve işin inceliklerini öğrenmeleri lazım. Daha sonrası bir köpek çiftliği gibi küçük bir alanda yetiştiriciliğe başlamaktan ibaret. Kazancı ise köpek yetiştiriciliğinin en az on katı.

Önemli
En iyi bilgileri internetten alabilirsiniz. ABD'de birkaç çiftliği ziyaret etmekte yarar var. Pony çiftlikleri genelde Georgia, Teksas ve Kuzey Carolina'da toplanıyor. En küçük atlar Teksas'ın 'Corpus Chiristi' kentinde yetiştiriliyor. Pet shop'larn en ilgi gören hayvanları olmasına rağmen alıcılar onları çiftliklerden almayı tercih ediyor.
Yapılan araştırmalar çocuklu ailelerde gerek temizliği; gerekse şirinliği nedeniyle köpek beslemekten çok daha ilgi görüyor. Atların beslenmeleri çok kolay. Özellikle de az yemle yetinen bu ırkın en büyük isteği, insanların sevgisi. Yatırım için en önemli masraf kalemi damızlık ithali. Bu amaçla Tarım Bakanlığı'ndan izin alınması lazım. Yatırımın ticari yetiştiricilik alanında olması ve ihracat şansı bulunması bu iznin kolaylıkla alınabileceğini gösteriyor.
 

Benzer konular

Top