1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Porfirinler

Konusu 'Fen ve Teknoloji' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 21 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.240
  Beğenileri:
  4.873
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.736 ÇTL
  Dört tane pirol halkasının metilen köprüleriyle birleşerek oluşturdukları halkalı yapılardır. Örneğin hemoglobin yapısında yer alan demir iyonu ile birleşmiş porfirin hem, ve klorofilin yapısında yer alan magnezyum iyonu içeren porfirinler gibi.Doğada proteinlerle birleşerek, önemli biyolojik süreçlerde yer alan metalloporfirinlerden bazıla*rı şunlardır:
  A] Hemoglobinler: “GIobin”e bağlanmış demirli porfirindir. Kandaki oksijen taşınmasını sağlayan yapılardır.

  B) Myoglobinler: Omurgalı ve omurgasız canlıların kas hücrelerinde oluşan solunum pigmentleridir. Myoglobin, hemoglo*binin bir alt ünitesine benzer yapılı moleküldür.

  C) Sitokromlar: Oksitlenmeredüklenme reaksiyonlarında elektron taşıyıcı bileşiklerdir. D] Kata-lazlar: Demir içeren porfirinli enzimlerdir. Fizyolojik koşullar altmda, yetişkin insanda bir saatte 100-200 milyon eritrosit parçalanır. Bu duruma göre 70 kg’lık normal bir insanda günde yaklaşık 6 gram hemoglobin ortaya çıkar. Hemoglobin molekülü parçalandığında protein bölümü ya bütün olarak globin biçiminde ya da aminoasit-lerine ayrılarak yeniden kullanıma gider. “Hem” molekülündeki demir de depo havuzlara gider. “Hem” molekülünün demirsiz porfirin bölümü de karaciğer, dalak ve kemik iliği hücreleri tarafından parçalanırlar. Sonuçta biluribin oluşur. Bihıribin de karaciğerde daha ileri düzeyde metabolizmaya uğrar. Biluribinler aktif taşınma mekanizmasıyla safraya da taşınırlar. Burada safra pigmentlerinin oluşumuna katılırlar. Biluri-binlerin bir bölümü de bağırsak florasında urobilinojenlere dönüşürler.

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş