Porselen Ürünlerin Kullanılması

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,254
Takım
GALATASARAY
#1
Porselen Ürünlerin Kullanılması


1- ELDE YIKAMA: Tabak ve fincanlarınızı yumuşak bir bulaşık fırçası yardımı ile ılık su altında sıyırınız. Yine ılık bir suda, az miktarda bulaşık deterjanı kullanarak, sünger ile yıkayıp çalkalayınız.

Yumuşak bir kurulama bezinin üzerine kurumak üzere bırakınız. Unutmayın; sert ve toz deterjanlar ile aşırı sıcak su, porselenlerinize zaman içerisinde zarar vererek parlaklığını etkileyebilir.

2- BULAŞIK MAKİNESİNDE YIKAMA: Bulaşık makinesine yerleştirirken, tabak ve fincanların birbirine sürtmesini engelleyiniz. Porseleni çizebilecek sertlikteki bir cismin, en az onun kadar sert olan diğer bir porselen olduğunu unutmayın. Çatal Kaşık ve bıçak gibi metallerin bulaşık makinesinde porselene sürtünmesine mani olun. Bu sürtünmeler bazen yüzeylerde gri lekelere neden olabilir. Bu gri lekeler, sert yeşil sabun kalıbı ile ovularak giderilebilir.

Yemek takımlarınızı mümkün olan en kısa programda yıkayınız. Genellikle, bulaşık makinelerinde cam ve porselenler için ayrı bi program vardır. Bulaşık makinenizin ayrı bir programı olup olmadığını kontrol ediniz.

Limonlu deterjan kullanmaktan kaçının. Zira bu deterjanlar porselen üzerindeki desenleri etkileyebilir.

Tabaklarınızı dolaba kaldırırken, aralarına kağıt havlu tabakaları koyarak çizilmeleri önleyin.

Altın ve platin renklerden oluşan desenler içeren porselen takımlarınızı mikrodalga fırınlarda kullanmayın.

Porselen takımlar fırınlarda kullanıma uygun olsa bile, fırından çıkarıldıktan sonra soğuk ve ıslak yüzeylere temas etmesi halinde sıcaklık şoku nedeni ile çatlayıp kırılabilirler. Bu konuya dikkat edilmesi ve fırın kullanımının tercih edilmemesi önerilir.
 

Benzer konular

Top