Port Artur Baskını

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,526
Beğeniler
6,240
Takım
GALATASARAY
#1
Port Artur Baskını

Port Artur Ağzı Baskını (Japonca: dönemin adıyla: 旅順口外海戰, günümüzde: 旅順口襲撃), Rus-Japon Savaşı'nın başladığı gün, Ryaotong Yarımadasında bulunan Lüshun Port Artur limanın ağzında demirleyen Rusya İmparatorluk Pasifik Filosu savaş gemilerine karşı Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri'nin düzenlediği baskın.

8 - 9 Şubat 1904 tarihli gece baskın

8 Şubat 1904'ü 9 Şubat 1904 ile bağlayan gece, Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri'nin 1., 2. ve 3. Muhrip takımlarına bağlı toplam 10 muhrip, Port Arthur limanın dışında demirleyen Rusya İmparatorluk Deniz Kuvvetleri Pasifik Filosu'na bağlı

Japon Deniz kuvvetleri'nin Birleşik Donanması 8 Şubat 1904 saat 18:00'de Port Artur'un doğusu 44 deniz miline ulaştı ve orda muhrip filottilaları donanmadan ayrılarak Port Artur'a doğru hareket etti.

8 Şubat 1904 saat 22:30 civarında Port Arthur'a saldıracak olan 10 muhripten oluşan Japon filo, devriye görevinde bulunan iki Rus muhriple karışladı. Port Artur Limanının 20 deniz mili doğusunda Besstraşniy (Бесстрашный) ve Rastropniy (Расторопный) olmak üzere iki muhrip

Port Artur Ağzında demirleyen başlıca Rus gemiler şunlar idi:

* Tsesarevç (Цесаревич), Retvizan (Ретвизан), Peresvet (Пересвет), Pobeda (Победа), Poltava (Полтава), Petropavlovsk (Петропавловск), Sevastopol (Севастополь),

Baskına katılan Japon gemiler şunlar idi:

* 1. muhrip filottilası, Deniz Albayı Asai Shojiro komutasında: Shirakumo, Asashio, Kasumi ve Akatsuki 'den oluşturulan
* 2. Muhrip Filottilası, Deniz Albayı Ishida Ichiro komutasında: Ikazuchi, Oboro ve Inazuma 'dan oluşturulan
* 3. Muhrip Filottilası, Deniz Albayı Tsuchiya Mitsukane komutasında: Usugumo, Shinonome, Sazanami 'den oluşturulan

9 Şubat 1904 saat 00:20'de 1. Muhrip Dilottilası Port Artur'a yaklaştı. Shirakumo sola dönerek 00:28'de üç bucalı gemiye torpido fırlattı. ardından iki bucalı gemiye saldırıdı. Asashio ise saat 0:32'de Beresvet 'e saldırdıktan sonra Retvizan 'a yaklaştı ve güneygüneydoğusuna çekildi. Nihayet Rus tarafı baskından farkedebilirdi ve ateş etmeye başladı. Kasumi ise Palurada sınıfı korumalı kruvazörüne saldırdı ve günye çekildi.

00:30'da Rus gemilerini bulup hızlanarak 00:35'te sağa dönerek üç bucalı gemiye torpido fırlattı. Buna karşı Askold ateş ettiyse de isabet kaydetmedi.

3. Muhrip Filottilası da saldırmaya başlıdı. 0:39'da Usugumo sola dönerek Diana 'ya saldırdıktan sonra Diana 'nın batısında demirleyen diğer gemine de saldırdı. Shinonome 0:42'da sağa dönerek torpidoları fırlattı. Usugumo ve Shinonome güneydoğu istikametine çekildi. Ikazuchi 0:45'da sola dönerek Diana 'ya karşı torpidoları fırlattı ve Retvizan 'a saldırdıktan sonar Marushima istikametine çekildi. Murasame 1:25'te Portava 'ya saldırıp hemen çekildi. Ikazuchi tamir edildikten sonra Port Artur Ağzına yöneldi ve saat 1:00'den sonra dört bucalı gemiye torpido attıktan sonra güneydoğu istikametine çekildi.

Japon muhripler toplam 16 torpido attı ve bunların 3'ü isabet etti.

Retvizan ve Tsesareviç were put out of action for weeks, as was the protected cruiser Pallada

9 Şubat 1904 gündüz

Gece baskınının ardından 9 Şubat gündüz Japon Deniz Kuvvetleri Birleşik Filosu Port Artur Ağzını bombalamaya başladı.

Amiral Tōgō ise Mikasa, Asahi, Fuji, Yashima, Shikishima, Hatsuse 'dan oluşturulan 1. Filottila, Izumo, Azuma, Yakumo, Tokiwa, Iwate 'den oluşturulan 2. Filottila ve Chitose, Taksago, Kasagi, Yoshino 'dan oluşturulan 3. Filottilasına keşif görev için gönderdi.

Stark ise Retvizan ve Tsesareviç 'in Port Artur Ağzında hasar gördüğünü görünce Petropavrovsk 'a geçip bayrağı kaldırdı. Askold ve Bayan 'ı keşif görevi için yolladı. Saat 07:45'te büyük bir filonun (Birleşik Donanması 3. Filottilası) bulunduğuna dair haber gelince muharebeye hazırlattı.

Saat 9:40'ta Amiral Tōgō Muharebe dizinine yerleşmesini emretti. 11:55'te Mikasa deneme atışına başladı ve 0:11'te Mikasa 'nın ateşi ilk defa Poveda 'ya isabet kaydetti. 7.000 - 8.000 mil mesafeye yaklaştığında bütün Japon gemileri, Rus gemilerine karşı ateş ettiler.

Japon gemileri toplam 1.223 ateş etti ve 38 isabet kaydetti. Rus gemileri 20 isabet kaydetti. Mikasa, Fuji, Hatsuse ve Shikishima 'ya isabet kaydetti. Novik, Askold ve Bayan, Japon filosuna yaklaştı ve saat 0:37'de Tōgō 3. Filottilasına geri çekilmesini emretti. Saat 12:45'te Mikasa 'nın muharebe sancağı indirildi.
 

Benzer konular

Top