Portakal Nergisi ( AYNISAFA )

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,470
Beğeniler
8,992
Takım
GALATASARAY
#1
Papatyagiller ailesinden olan aynısafa, portakal nergisi adıyla da bilinen, tek yıllık, otsu bir türdür. Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde doğal olarak yayılış gösteren bu türün bir çok ülkede kültürü yapılmaktadır. Kendisine has bir kokusu olan aynısafa 50 cm’ye kadar
büyüyebilen, gövdesi köşeli bir türdür. Yaprakları sapsız, açık yeşil renkli ve yumuşak yapılıdır. Aynısafa çiçekleri de tüm papatyagillerde olduğu gibi başçık durumunda çiçeklere sahiptir. Bu başçık durumunda hem tüpsü hem de dilsi çiçekleri vardır. Aynısafanın tüm bu çiçekleri kavuniçi renklidir. Tıbbi olarak bu bitkinin kurutulmuş çiçekleri kullanılır.

Portakal Nergisinin Faydaları
Aynısafanın kimyasal içeriğinde saponinler, oleanolik asit, flavonoitler, sabit yağ ve triterpenler bulunur. Aynısafa, yüzyıllardan beri kullanılan en önemli kozmetik bitkilerinden biridir. Çünkü deride olan kesikleri yaraları başarıyla tedavi eder. Bunun dışında ateş düşürme, gastrit, romatizma, düşük tansiyon, kusma ve anjin tedavisinde de kullanılmaktadır. Yapılan klinik çalışmalarda aynısafa yağının antimikrobiyal özelliği olduğu saptanmıştır. Bu bitki çoğunlukla haricen infüzyon şeklinde kullanılır ya da alkol veya zeytinyağı içinde bekletilerek tentür veya merhemi hazırlanarak kullanılır. Aynısafanın bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak papatyagillere alerjisi olanlara hassasiyete neden olabilir.
 
Son düzenleme:

Benzer konular

Top