Portekiz-Türkiye Maçını İzlemek İçin

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,858
Beğeniler
136
#1
Türkiye nefesini tuttu, UERO 2008'e kilitlendi. Yarın oynanacak Türkiye-Portekiz maçı öncesi ortaya atılan bir iddia şaşkınlık yarattı. ATV uydudan izlenemeyecek çünkü yayın şifreli olacak.

ATV uydu yayınlarını şifreleyecek. Bu nedenle evinde uydusu olanlar ATV'den maçları izleyemeyecek. Maçı izlemek isteyenlerin normal anten takmaları gerekecek.

ŞİFRELİ YAYIN

iNTERNETHABER'in ATV'den aldığı ilk bilgiler şifrelemenin sadece Avrupa yayınları için olacağı yönündeydi. Ancak kurum yetkilileri bu bilgiyi daha sonra düzelterek, Türkiye'deki uydu izleyicilerinin de şifreleme ile karşı karşıya kalacaklarını açıkladılar.

ATV'den verilen bilgiye göre şifreleme sözleşme gereği zorunlu. Yarın akşam ekran karşısına geçecek olanlar, normal antenleri yoksa kararmış bir ekran görecekler.

AVRUPA 24 SAAT SONRA İZLEYECEK

ATV Avrupa yayınlarında ise maçlar yer almayacak. Avrupa'daki izleyiciler maçları ATV'den ancak bant yayınında izleyebilecek. Bant yayınları maçtan 24 saat sonra gerçekleşecek. Yani canlı olarak maçı Türk kanallarından izleme şansı olmayacak. Ancak bulundukları ülkelerin kanallarından maçları takip edebilecekler.
 

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,858
Beğeniler
136
#2
EURO 2008 Uluslararası lisans anlaşmaları nedeni ile ATV Türksat 2A uydusu üzerindeki yayınını maç saatlerinde şifreli olarak verecek. EURO 2008 maçlarını izlemek isteyen uydu anten kullanıcıları yapılması gerekenler şunlar:EURO 2008 Uluslararası lisans anlaşmaları nedeni ile ATV Türksat 2A uydusu üzerindeki yayınını maç saatlerinde şifreli olarak verecek. Ancak maç çatı anteni, Kablo Tv ve Digiturk üzerinden rahatlıkla izlenecek.

Ancak Türkiye'nin çoğunluğu uydu anteni kullanıyor. Bu durumda EURO 2008 maçlarını izlemek isteyen uydu anten kullanıcıları basit bir iki işlemle şifreyi çözebilecekler.

İşte şifreyi çözmenin yolu:

1. Uydu alıcınızın BISS şifre çözebilme özelliğine sahip olması gerekmektedir. Uydu alıcınızın menüsünde ‘CAS’, ‘Key Girişi’, ‘CAS System’, ‘CAS Keys’ veya benzer bir isimle yer alan KEY girişi menüsüne gelin. Açılacak menüde yer alan şifreleme tiplerinden (Şifre Tipi, Cas Type vb.) Biss olanını seçin.

2.Açılacak menüde yer alan talimatları uygulayarak aşağıdaki değerleri girin.

ATV için: Biss ID: 0×1FFF (eğer 6 haneli ise 0×001FFF),

Key Değeri: 1000000000000000 (eğer 12 hane varsa 10000000000000)

3. Şifreyi kaydedip menüden çıkın, uydu alıcınızı kapatıp açın.

Not: Maç yayınları, Türkiye içinde çatı anteni (karasal vericiler) Kablo TV ve Digiturk üzerinden herhangi bir işleme gerek kalmaksızın izlenmektedir.
 

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,858
Beğeniler
136
#3
Aynı dünya kupasında olduğu gibi atv şifreleri kamuoyu ile paylaştı. Maç yayınlarını izlemek için girilecek şifre aşağıda. D-Smart, Digitürk ve Kablo tv kullanıcıları maçları şifresiz olarak izleyebileceklerdir.


ATV 'nin uygulayacıyı şifresi;
id: 01 20 02
Şifre: biss 10 00 00 00 00 00


Teknik destek için 0216 316 1002 nolu Atv hattını arayabilirsiniz.


Atv Euro 2008 şifresini kırmak için aşağıda yazılanları uygulayınız. Genel anlamda şifrenin nasıl kırılacağı yazıda anlatılmıştır.

Uydu alıcılarında şifre kırmak için aşağıdaki adımları uygulayınız ve yukarıda verilen Atv Euro 2008 şifrelerini giriniz.


1. Önce cihazınızda emu yazılımı olup olmadığını kotrol ediniz. EMU NEDİR öğrenmek için tıkla. Eğer bunu başaramıyorsaniz semtinizdeki herhangi bir elektronikçiye giderek cihazınıza emu yazılımı yükletiniz. Cihazınızda emu yazılımı olabilir ancak aktif olmayabilir. Cihazınızın emusunu nasıl aktif edeceğinizi de bu bölümde anlatacağız.

2. Cihazınızda emu yazılımı yüklü olduğunu biliyorsanız sıradaki adımımız cihazınızın menüsündeki “özel key girme menüsü”nü bulmak olacaktır. Bu menüyü cihazınızın emusunu aktif etmeden menü içerisinde gözükmeyebilir. Eğer emunuz aktif ise bu menü şu adlarla genel menüde yerini alabilir ; ” Edit Keys “ , ” Uydu Key Ayar ” , ” Key Menüsü ” , ” CI Sistemi ” vs. Bazı cihazlarda ise bu menüye girmek için özel teknikler gerekmektedir. Bu teknikleri marka ve modeline göre bu bölümde detaylı olarak anlatacağız.

3. Özel key girme menüsünü bulduktan sonraki adımımız bu menü içerisinde keyleri doğru şifreleme sisteminin doğru satırına yazmak ve kaydetmek olacaktır.

4. Keyleri girip kaydettikten sonra keylerini girdiğiniz kanalın şifresi çözülmelidir. Eğer çözülmez ise ya keyleri tekrar doğru şekilde girmeyi deneyiniz.


5. Keyleri doğru eminseniz ve kanal hala çözülmediyse önceki adımları kontrol ediniz.

MARKALARA GÖRE ŞİFRE KIRMAK:

Goldmaster
11000 -13000-15000-20000-30000 serisi için menü 6382 yazın key menüsü açılacaktır. Bu menüde şifreleme sistemleri yer alır. Gerekli şifreleri gerekli şifreleme sistemlerine giriniz.
4150 - 4350 - 9400 ve tüm Topfield tabanlı cihazlarda menü 121 ile key menüsüne girebilirsiniz.

Topfield
Kumandadan menü 121 tuşlayın key menüsü açılacaktır.

Next & Nextsatar


1) EMU kapalı ise açmak için cihaz bilgisi üzerine gelin ve kumanda üzerinden ok tuşuna basın ardından kumanda üzerinden alt kısımdaki kırmızı tuşa basın, ekranda şifre alanı açılacak. Şifre bölümüne kumanda üzerindeki tuşlar ile 1234 yazın ve ardından EXIT tuşu ile çıkın.

2) Eğer cihazınız EMU'lu ise veya kapalı değil ise kumanda üzerinden menü tuşuna basınca karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.


3) Menü'de CI sistemi üzerine gelin ve OK tuşuna basın, aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.


4) Oradan girmek istediğiniz şifreleme sitemini seçin örneğin tps (multivision) için Viaccess bölümünü seçin karşınıza aşağıdaki ekran gelecek.


5) Yine buradan tps (multivision) için seris ID 0×007c00 TPS France satırına gelin ve ok tuşuna basın, alttaki ekran gelecek.


6) Burada değiştirmek istediğiniz satırın üzerine gelin ve kırmızı (isim) tuşuna basın, alttaki ekran gelecek.


7) Buradan şifreleri değiştirin rakamlar için kumanda rakam tuşlarını kullanın, harfler için ise aşağıdaki resimde gösterildiği gibi kumandanın alt bölümündeki tuşları kullanabilirsiniz.

EMU NEDİR?

Emu yazılımları , dijital uydu alıcıların hafızalarına yüklenerek bazı şifreli kanalların şifresiz olarak izlenebilmesine olanak sağlar. Emu yazılımlarını cihazlarınıza yüklediğiniz zaman doğabilecek problemler , satıcınızın size sunduğu garanti kapsamına girmez. Yazılımların uzman kişiler tarafından üretilip üretilmediği belirsizdir. Yani bir yazılımı cihazınıza yüklediğiniz zaman cihazınıza zarar verebilirsiniz ve bu durum garanti kapsamına girmeyeceğinden cihazınız işe yaramaz hale gelebilir. Bu yazılımları internette birçok web sitesinde bulabilirsiniz. Yazılımlar sadece şifre çözmeye değil menü değiştirmeye ve yeni özellikler eklemeye de yarayabilir.
Her yazılımın içinde şifreli kanalları çözecek özellikler olmayabilir. Bazı yazılımlar gösteren kanallarınızı da kapatabilir. Cihazınıza emu yazılımı yüklerken çok dikkatli olmalısınız.
Cihaza yazılım yüklemek için genel olarak yapmanız gerekenler ;
1. Bilgisayar ile cihazınız arasında iletişimi sağlayacak olan veri kablosu edinmek ,
2. Yazılım yükleme programı ( Her markanın her modeline göre değişebilir ) indirmek,
3. Güncel yazılım indirmek
Emu yazılımlarının yasallığı
Emu yazılımları tek başlarına çok kompleks yapıda programlar olmadıklarından , programı kullanabilen herkes tarafından düzenlenebilir. Her kullanıcının her emu yazılımını istediği gibi düzenleme yetkisi vardır. Bu yüzden hangi yazılımın yasal hangi yazılımın gayri yasal olduğu tartışma konusudur. Sonuç olarak emu yazılımları değil , emu yazılımlarının içine entegre edilen şifrelerin yayınlanması yasaktır.
 

Benzer konular

Top