1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Portekiz'i çöpe attılar!

Konusu 'Ekonomi' forumundadır ve BeReNN tarafından 6 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. BeReNN

  BeReNN Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  30 Nisan 2011
  Mesajlar:
  8.805
  Beğenileri:
  503
  Ödül Puanları:
  6.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Yer:
  Istanbul, Turkey
  Banka:
  5.492 ÇTL
  Dört basamak düşen ülkenin kredi notu çöp statüsünde. Sıra kimde?
  [​IMG]

  HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ

  Avrupa'nın kanayan yarası borç krizi giderek derinleşiyor. Geçici bir süre de olsa Yunanistan'ın kurtarılması piyasaları rahatlatmıştı. Fakat bu çok sürmedi ve daha önce adı sıkça tekrarlanan fakat bir süreliğine unutulan Portekiz, yine gündeme geldi. Fakat bu sefer öyle böyle değil... Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'ten gelen şok bir haber Avrupa'daki krizin vahim durumunu bir kez daha gözler önüne serdi. Asıl merak edilen konu ise bundan sonraki süreçte 'gez-göz-arpacık" eksenine hangi ülkenin gireceği. Akla ilk gelen doğal olarak İspanya. Tabii İtalya'yı da unutmamak gerek. Portekiz'in komşusu İspanya'nın da kurtarma paketine muhtaç kalması durumunda, Avrupa Birliği'nin bu mali yükün altından kalkamayacağından korkuluyor. İşte bu kısır döngü de riskli yatırımlardan kaçışı hızlandırıyor.


  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Portekiz'in kredi notunu 4 basamak birden düşürdü. Kuruluştan yapılan açıklamada, Portekiz'in ''Baa1'' olan kredi notunun ''Ba2'' olarak belirlendiği, kredi notlarına ilişkin görünümün ise ''negatif'' olduğu kaydedildi. Bu, Portekiz'in kredi notunun 'çöp' seviyesine indirildiği anlamına geliyor.

  Moody's, ülkenin ikinci bir finansman yardımı alma ihtiyacı duyacağına dair artan risk ve hükümetin borç istikrarı konusundaki hedefleri tutturamama ihtimali nedeniyle kredi notunda bu derecede indirime gidildiğini aktardı.

  Portekiz, Yunanistan, İrlanda ve İspanya'nın ardından Euro Bölgesi'nde en yüksek bütçe açığına sahip ülke durumunda bulunuyor.

  Portekiz, 2010'da yüzde 9 olan bütçe açığının gayri safi yurtiçi hasılaya oranını yüzde 5.9'a indirmeyi hedefliyor. Lizbon'un hedefi, 2013'te bu oranı yüzde 3'e indirmek yönünde.

  Lizbon, Nisan ayında Yunanistan ve İrlanda'dan sonra AB ve IMF'den yardım talep eden üçüncü hükümet olmuştu.

  Ayrıca, Portekiz'de geçtiğimiz haftalarda iktidara gelen yeni hükümet, ülkeyi ekonomik iflastan kurtarmak için maaş artışlarının dondurulması, vergi artışı ve emeklilik yaşının yükseltilmesi gibi sıkı önlemler getiriyor.

  "AVRUPA ERTELEMENİN DERDİNDE"

  Ata Portföy Yönetim A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Gerz'in verdiği bilgiye göre, borç krizi diğer ülkelere de yayılıyor. Ve Avrupa sadece bunu ertelemeye çalışıyor. Bundan sonra İtalya'nın borç yükü nedeniyle, İspanya'nın ise yüksek işsizlik rakamı ve cari açık nedeniyle not indirimiyle karşı karşıya kalabilecek. Gerz'e göre ayrıca, Euro bugün bulunduğu seviyeleri hak etmiyor. Ve Euro, gelecek bir kaç yıl içinde hem dolar hem de TL karşısında değer kaybedecek.

  DAHA ÖNCE YUNANİSTAN 'ÇÖP' STATÜSÜNE İNMİŞTİ

  Diğer kredi derecelendirme kuruluşları Standard & Poor's ve Fitch de Portekiz'in notunu düşürmüştü. Her iki kurum da ülkenin kredi notunu BBB- seviyesinde tutuyor. Bu da yatırım yapılabilir kategorinin en düşük seviyesi olarak kabul ediliyor. Moody's, daha önce Yunanistan'ı da çöp statüsüne indirmişti.

  Moody's, Portekiz'in ''A3'' olan uzun vadeli kredi notunu nisan ayında bir kademe düşürerek ''Baa1'' olarak belirlemişti.

  TÜRKİYE DE Mİ ÇÖP STATÜSÜNDE
  ?
  Şu aşamada Türkiye de yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altında (Ba2) bulunuyor. Fakat görünümü pozitif. Ayrıca Türkiye'nin ibresi not artırımı yönünde. Yani not düşürülmesinden ziyade yükseltilmesi gündemde. Yatırım yapılabilir seviye için kredi notunun 2 kademe yükseltilmesi gerekiyor.

  Portekiz'in bugün bulunduğu not seviyesi de bir temerrüt ya da iflası göstermiyor. Bu seviyeye ulaşması için daha 7 basamak not indirimi gerekiyor. Fakat ülke bir hamle ile yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altına (konuşma dilinde 'çöp') gelmiş oldu.

  SIRADA KİM VAR?

  Ekonomistler, Avrupa Merkez Bankası'nın bu hafta yapacağı toplantıda enflasyonu dizginleyebilmek için faiz oranlarını artırmasını bekliyor. Ancak faiz oranlarındaki bu artış Portekiz gibi Avrupa'nın ''periferisindeki'' ülkelerde borçlanma maliyetlerinin artmasıyla sonuçlanabilir.
  New York'da Decision Economics ekonomisti Cary Leahey, Portekiz'in kredi notunun düşmesinin net olarak olumsuz olduğunu çünkü not düşürmelerin ''en güçsüzden'' ''güçsüze'' yayıldığını belirterek, ''Piyasalar şimdi soruyor, Portekiz'in notu düştüyse, İspanya sıradaki ülke mi?'' dedi.

  PORTEKİZ BORSASI SERT DÜŞTÜ!

  Haberin ardından euro/dolar paritesi 1.4450'ye düşerken, Dow Jones endeksi de kazançlarını geri verdi.

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in, Portekiz'in kredi notunu 4 basamak birden düşürmesinin ardından borsa yüzde 2,32 değer kaybetti, 3 ay vadeli hazine kağıtlarının getirisi arttı.

  Kuruluşun kredi notu açıklamasının ardından Portekiz borsasında PSI 20 Endeksi yüzde 2,32 (170,46 puan) düşerek 7.178,19 puan oldu. Bankacılık hisselerinde büyük düşüş yaşandı. Banco Comercial Portugues bankasının hisseleri yüzde 5'den fazla değer kaybetti.

  Portekiz'in 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin getirisi yüzde 11,6'ya yükseldi. Bugün yapılan 848 milyon avroluk 3 aylık tahvil ihalesinde de getiri yüzde 4,9 oldu. Aynı kağıdın haziran ortasındaki getirisi yüzde 4,8 düzeyindeydi.

  Moody's'in listesindeki ülkeler ve kredi notları

  ÜLKE KREDİ NOTU GÖRÜNÜM

  Arjantin B3
  Brezilya Baa2 Pozitif
  Yunanistan Caa1 Negatif
  İrlanda Baa3 Negatif
  İtalya Aa2
  Japonya Aa2 Negatif
  Meksika Baa1
  Portekiz Ba2 Negatif
  ABD Aaa Durağan
  Türkiye Ba2 Pozitif

  Kredi notlarının en risksizden en riskli ve spekülatif nota göre sıralanışı:

  MOODY'S
  Aaa
  Aa1
  Aa2
  Aa3
  A1
  A2
  A3
  Baa1
  Baa2
  Baa3
  Ba1
  Ba2
  Ba3
  B1
  B2
  B3
  Caa1
  Caa2
  Caa3
  Ca
  C
  C

  KARAR TEPKİ YAĞDI:
  ALMAN BAKAN: KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARININ OLİGOPOLÜ YIKILMALI

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Portekiz'in kredi notunu 4 basamak birden düşürmesi sert eleştirilere neden oldu.
  Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, kredi derecelendirme kuruluşlarının oligopolünün yıkılması gerektiğini belirtti.

  Schauble, Portekiz konusunda uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının adımını anlayamadığına dikkat çekerek, bu hareketin diğerleri gibi sürpriz olduğunu ifade etti.

  Söz konusu kuruluşlarının etkisinin sınırlanması gerektiğini vurgulayan Schauble, ''Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının oligopolü yıkılmalı'' dedi.

  Dikte ettikleri fikirleri ile finansal piyasaları büyük oranda yönlendiren üç uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Standard and Poor's (S&P) ve Fitch, bağımsız dış denetim sisteminde hakimiyet kurmakla eleştiriliyor.


  AVRUPA KOMİSYONU SÖZCÜSÜ: KARAR VARSAYIMSAL BİR SENARYOYA DAYANIYOR

  Avrupa Komisyonu Başkanı Manuel Barroso, Moody's'in kararının, duruma yeni bir spekülatif katkı yaptığını belirtti.

  Hiçbir kredi derecelendirme kuruluşunun Avrupa merkezli olmamasının şaşkınlığını duyduğunu ifade eden Barroso, ''Bu da bazı özel gelişmeler yaşandığında, piyasalarda bazı önyargılar olabileceğini gösteriyor'' dedi.

  Komisyon Sözcüsü Amadeu Altafaj da, sadece Moody's'in kararının zamanlamasının kuşku uyandırıcı olmadığını, aynı zamanda tamamen varsayımsal bir senaryoya dayandığını belirterek, genel olarak da ajansların davranışlarının yerindeliği konusundaki kuşkuları artırdığını ifade etti.

  YUNANİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI: PORTEKİZ DAHA ZOR BORÇLANACAK

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Lambridinis de yaptığı açıklamada, kredi derecelendirme kuruluşlarının, borç krizi konusundaki davranışlarının ''çılgınlık'' olduğunu belirtti.

  Lambridinis, söz konusu kuruluşların, zaten zor olan bir durumu daha da güçleştirdiğini belirterek, Moody's'in Portekiz'in kredi notunu düşürmesinin, ekonomik reformların uygulanmasındaki başarısızlıktan kaynaklanmadığını dile getirdi.

  Moody's'in, ''Portekiz'in ikinci bir kurtarmaya ihtiyacı olduğu'' tahmininde bulunduğunu, bunun ''çılgınca bir kendi kendine kehanette bulunma'' olduğunu ifade eden Lambridinis, böylece Portekiz'in hayatta kalmak için daha zor borçlanacağını kaydetti.

  Portekiz'in notunun düşürülmesi üzerine 10 yıl vadeli tahvillerinin faiz oranı yüzde 11'in üzerine çıktı.

  Moody's'in Portekiz'in kredi notunu 4 basamak düşürüp ''yatırım yapılamaz'' seviyeye çekmesi, ülkenin ikinci bir kurtarma paketine ihtiyaç duyabileceği kaygılarını da artırdı.
   
Benzer Konular
 1. kelebek
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  533
 2. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  466
 3. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  902
 4. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  529
 5. 'katniss'
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  465
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş