1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Portföy Yönetiminde Temel Analiz

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 11 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Portföy Yönetiminde Temel Analiz
  Temel analiz, hisse senedinin gerçek değerinin belirlenmesine yönelik bir değerlendirme yöntemidir. Bu yöntemde hisse senedinin fiyatını belirleyen ekonomik tahminler, rekabet, yönetim becerisi, dağıtım kanalları, finansal yapı, likidite ve karlılık gibi temel olguların ve bunların o hisse senedinin fiyatını nasıl etkilediğini analiz edilmesiyle hisse senedi yatırım değerinin yada gerçek değerinin belirlenmesi söz konusudur. Temel analizi uygulayanlar hisse senedinin yatırım yapmaya değer görüldüğü fiyatı belirlerler ve bu fiyatı hisse senedinin cari fiyatıyla karşılaştırarak yatırım kararlarını verirler.
  Temel analiz yöntemi içerisinde de çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Ekonomi, endüstri,ortaklık(firma) analizi bu yöntemler içerisinde en çok kullanılanlardır. Bu analizde ilk olarak ülke ekonomisinin içinde bulunduğu durum incelenir. İnceleme sırasında aşağıdaki göstergeler göz önünde tutulmaktadır.

  -Faiz oranları
  -Para arzı ve talebinin dengesi
  -Enflasyon oranları
  -Dış ticaret açıkları
  -Ödemeler dengesi açıkları
  -Banka faiz oranları
  -Döviz fiyat hareketleri
  -Kamu kesimi harcamaları
  -Merkez bankası para politikaları
  -Ülke parası ile ilgili siyasi kararlar

  Bundan sonra genel ekonomik durumdan sektörlerin nasıl etkilenecekleri araştırılır.Yatırım yapılacak sektör veya sektörler belirlendikten sonra sektördeki firmalardan yatırım yapılması avantajlı olanının belirlenmesi için bilanço kalemlerinin incelenmesi gerekmektedir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

  -Şirketlerin pazar payları
  -Şirketlerin rekabet güçleri
  -Şirketlerin karlılık durumları
  -Şirketlerin ürettikleri mal ve hizmetlerin maliyetleri
  -Şirketlerin özsermaye durumları
  -Şirketlerin patent ve imtiyaz sahibi olup olmadıkları

  Ekonomi, endüstri, ortaklık analizinde bu unsurlara gore yatırım yapılacak şirketlere karar verilir.Bu analiz şekli dışında bilanço kalemleri arasındaki ilişkileri göz önüne alarak yapılan analizler de bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi oran analizleridir. Bilanço kalemleri arasındaki oranlar bulunup, diğer şirketlerin oranlarıyla karşılaştırılması oran analizinin mantığını oluşturmaktadır.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  852
 2. MeRciMeK
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  699
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  727
 4. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  3.058
 5. 'katniss'
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  381
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş