Potasyum Testi: Potasyum Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedir?

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,651
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#1
Potasyum (K] hücreler içinde bulunan katyon madenlerin başındadır. Potasyum hücre içinde bulunmaktadır.
Potasyum kasların işlevinde önemlidir.
Potasyum Hangi Durumlarda Yüksek Çıkar?
1. Potasyum vücuttan böbrekler aracılığıyla atılmaktadır. Böbrek yetmezliğinde , böbrekler yeterli düzeyde çalışmadığından vücuttan potasyum atılımı yavaşlar ve potasyum düzeyi yükselir.
2.Ayrıca aşırı su kaybı, damar içine aşırı düzeyde potasyum verilmesi ve Addison hastalığı gibi durumlarda da kandaki potasyum düzeyi çok artmaktadır.
Potasyum yüksekliğinde; kalp atış sayısının ve kasılma gücünün azalması, bilinç bulanıklığı, kas ağrıları ve güçsüzlüğü gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.
Potasyum yüksekliğinde kalp fonksiyonlarında meydana gelen bozulma nedeniyle potasyuma kalbin zehiri adı da verilmektedir.
Potasyum Hangi Durumlarda Düşük Çıkar?
Vücutta potasyum azlığı sık rastlanan bir olaydır. Sindirim kanalı salgıları potasyum yönünden zengindir. Uzun süreli aşırı kusma ve ishaller potasyum kaybı yoluyla kanda potasyum azalmasına (hipopotasemi) yol açabilirler.
Yetersiz beslenmeyle birlikte tümör varlığı ve bazı kronik enfeksiyon hastalıklarında da hipopotasemi yani potasyum düşüklüğü meydana gelebilir.
Kortizol hormonu, böbreklerden potasyum atılmasını çoğaltmaktadır. Cushing hastalığı gibi kortizol salgısının yükseldiği durumlarda da kanda hipopotasemi gelişebilmektedir.
Kanda potasyum azlığına bağlı olarak kalp atışlarında hızlanma( taşikardi) , kalpte genişleme, kaslarda güçsüzlük, sinirlilik gibi belirtiler gelişebilmektedir
 

Benzer konular

Top