Pozitif Düşünce Nasıl Öğrenilir?

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,253
Takım
GALATASARAY
#1
Pozitif düşünceyi öğrenmek için yapılması gerekenlerin birinci basamağı bu yapının kazanılmasının ne kadar önemli olduğunun kavranmasıdır. Kazanmayı istemek ikinci yapılanmayı sağlayacak egzersizlerin yapılması da üçüncü basamağı oluşturur.

Beyne yeni bir tarzda düşünmeyi öğretebiliriz. Sadece bilmeköğrenme için yeterli değildir egzersizler de yapılmalıdır.

Pozitif düşünce egzersizlerini iki gruba ayırıyoruz;

1 - Alternatif üretmeyi öğreten egzersizler

2 - Pozitif enerjiyi kazandıran egzersizler


1- Alternatif üretmeyi öğrenme

Alternatifli düşünceyi öğrenebiliriz. Burada amaç beynin üzerinde çalıştığımız konu ile ilgili bölgesindeki sinir ağlarını aktive ederek işlevin yolunu değiştirmek veya faaliyetini hızlandırmaktır. Üniversite sınavına girenlerin dershanelerde binlerce matematik problemi çözerekbeynin çalışmasını hızlandırmalarını ya da araba kullanırken önünde bir engel gören insanın düşünmeden ayağını gazdan çekip frene basarken aynı zamanda ellerinin de direksiyona yön vermesini ve gelişen koşullara göre yapacağı hareketi belirlemesini alternatifli düşünmeye örnek olarak verebiliriz.

Bu tarzda bir düşünceyi kazanmak için dört çeşit egzersizi üçer aylık süreyle yapmak gerekir. Bu egzersizler şunlardır.

a- Görsel uyaranlara bağımlılığın kaldırılması egzersizi.

b- Alternatifli düşünme modelinin oturtulması.

c- Örümcek ağlarının temizlenmesi.

Üçüncü boyutu görebilme egzersizi.
1-a Görsel uyaranlara bağımlılığın kaldırılması
Bu egzersiz görsel uyaranların çağrıştırdığı bilgilerin dışında kalanları da hatırlamayı esas alır. Aslında sadece uyarana bağlı kalmayıp çağrışımlarla da hafızamızda ilgili birçok bilgiyi bilince çağırma yeteneğimiz vardır. Fakat bunu kullanmadığımız için büyüme sürecinde adeta körleşmiştir.

Bunu tekrar kazanabilmek ile ilgili egzersizi bir örnekle açıklayalım; gözünüzü kapatın sonra tekrar açıp hemen tekrar kapatın. Gözünüzü açtığınız zaman gözünüze ilk çarpan objeyi gördünüz yani gözünüz onun bir anlık zaman içinde görünen yüzünün fotoğrafını çekti. Siz bu arada gözünüzü kapatıyorsunuz. Çekilen bu fotoğraf bilince gider ve hafızadan o görüntüye ait bilgiler çekilir. İşte bu noktada kendimize “daha ne var” sorusunu sormalıyız. Hafızadan bu bilgilerle ilgili çağrışım yapan diğer bilgileri çağırmalıyız. Bu slaytta görüldüğü gibi iç içe halkalar oluşturur.Objenin fotoğrafının çağrıştırdığı bilgiler

“Daha ne var” sorusunun çağrıştırdığı bilgiler


Örneğin gözünüzü açtığınızdagözünüze ilk çarpan su bardağı oldu. Hemen gözünüzü kapatın. Bilinciniz süratle onu su bardağı olarak tanımladı. Hafızanızda su bardağına ait bilgiler belirdi. Ama hafıza da ona ait daha fazla bilgi vardır. Örneğin su bardağının başka renklerifiyatı biçimler yararları kullanım şekilleri nerede bulunduğu temizliği v.b..binlerce bilgi hafızanızda yaşadığınız sürece depolanmıştır. Egzersizde gözünüzü kapatır kapatmaz siz kendinize daha ne var sorusunu sorarak bu ilintili bilgilerin de bilince gelmesini istiyorsunuz. Sonra başka bir objeye başka bir objeye aynı uygulamayı yapmaya devam ediyorsunuz. Daha sonra aynı egzersizi duygularla ilgili kavramlarla çalışıyorsunuz. Örn. sevgi nefret gibi. Bir süre sonra uyaran bilince gelir gelmez onunla ilgili çağrışımlar daha hızlı bir şekilde zihne geliyor olacak. Çünkü hafıza ile bilinç arasındaki sinir ağları egzersizlerle devamlı aktive edildiği için bu iletişim hızlanmış oluyor.

Bundan sonra hangi uyaran gelirse gelsin onu tanımlamada bilinç artık kısır bir malzemeyi kullanmak zorunda kalmayacaktır. Bilincin negatif veya pozitif olmak üzere arasından istediğini kullanacağı birçok materyali vardır.


2-b Alternatifli düşünme modelinin oturtulması

Bu egzersizler için basit ve her zaman kullanabileceğiniz telefon ve kapıyı egzersiz malzemesi olarak belirleyebilirsiniz.

Telefonunuz çaldığı zaman aklınıza arayana dair hemen bir isim gelebilir ya da hiç düşünmeden ahizeyi kaldırabilirsiniz. Düşünecek olursak çalan bir telefonun kim olduğuna dair birçok alternatif olasıdır. İşte burada yapacağımız egzersiz telefon çaldığında “kim olabilir?” sorusunu soruyorsunuz. Hemen aklınıza bir isim geliyor. O anda bu ismin sizde bıraktığı duygunun “negatif” mi yoksa “pozitif”mi olduğunu hissetmeye çalışın. Eğer duygunuz pozitifse bilinçli olarak negatif bir alternatif negatifse pozitif bir alternatif daha üretip sonra telefonu açın. Bu egzersizi uzun süre tekrarlayın bu sürenin sonunda zihin mekanizmasının bir uyarana ait iki alternatif ürettiğini göreceksiniz. Bir ayın sonunda bu egzersize devam ederken alternatif sayılarını ikiden fazlaya çıkartın.
Çağrışım olasılıkları


Her zaman

Beklediğimiz konuşmak Konuşmak Yanlış Telefon

Telefon istediğimiz istemediğimiz numara sapığı

Pozitif(+) Negatif(-)Bu tarzda alternatif üretmeyi öğrenen beyin her olay karşısında farklı boyutlara ait birçok alternatif üretmeye başlar. Gelen uyaranın sadece görünen yüzü ile ilgilenmekle kalmaz diğer boyutlara da ait bilgiler üretir. Bir başka deyişle düşünce sistemimiz uyaranın çağrıştırdığı bilgi sınırının içinde kalmayarak sınırların ötesinde alternatifler üreten özgür bir yapıya kavuşur.3-c Örümcek ağlarının temizlenmesi

Alternatifli düşünme modelini oturturken buna ilave olarak psişik yapınızı rahatlatmak üzere bir başka egzersizde yapılmalıdır. Çünkügerek egzersizlerinizi yaparken gerekse alternatiflerinizi üretirken düşünce sistemimizi zorlayacak; bilinçdışı bir malzemenin negatif etkisinin engeliyle karşılaşacaksınız önce bunların temizlenmesi gerekmektedir. Örümcek ağlarını temizleme egzersizi ile bilinçaltını kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz. Burada amaç bilinçaltında biriken davranışlarımıza biz istemeden yön verebilecek bilgilerin sahip olduğu enerjiyi boşaltmaktır. Günlük yaşantınızda yapmak isteyip yapamadığınız size ters gelen olaylar canınızı sıkan olgular v.b.

Akşam yatmadan önce yatağınızın dışındasizi uyutacak kadar konforlu olmayan bir yerde gözleriniz kapalı olarak oturun. Oturduğunuz son andan geriye doğru o günün olaylarını film şeridi gibi gözünüzün önünden ana başlıklar halinde geçirmeye çalışarak görselleştirin. Örneğin en son diyelim ki dişlerinizi fırçaladınız o sahneyi gözünüzün önüne getirin üzerinde fazla durmayarak hemen ondan önceki yaşadığınızı hatırlayın ve onu gözünüzün önüne getirin örneğin pijamalarınızı giymeyi görselleştirin sonra bir öncekinitekrar bir öncekini...Ta ki sabah yataktan kalktığınız ana gelinceye kadar bu egzersize devam edin.

Bu egzersiz kesinlikle günün muhasebesini yapmak için değil belli bir disiplin içinde bilinçaltında ve bilinçdışındaki enerjileri boşaltmayı hedefler.

4-d Üçüncü boyutu yakalama egzersizi

Bu egzersiz üçüncü boyutu olan resim malzemeleri ile yapılır. Bu tür resimlerden elde edeceğiniz koleksiyonla üçüncü boyutu görebilmeyi başarmak sureti ile çabuk konsantre olabilmeyi öğrenmiş olacaksınız.Yapılacak olan bu egzersizle beynimize vermek istediğimiz mesaj şudur:”Dünya sadece senin öğrendiğin kadar ve miktarda değil. Daha bilmediğin göremediğin birçok şey var. Yeni bir bakışla bakarsannormalde göremediğin kristal gibi başka bir dünyayı görebilirsi. Bugüne kadar çevrene bakışında sana öğretilmiş olan belli bir düşünce şeklini kullandın. Başka düşünce şekillerinin de olabileceğinden haberin yoktu. Şu halde pozitif düşünce modeli de senin bilmediğin ve kullanmadığın bir düşünce gücü şeklidir. Uğraşırsan onu da öğrenebilirsin.”

Şimdi pozitif düşünmeyi sağlayacak egzersizlerden ikincisi olan pozitif enerjiyi kazanma egzersizine göz atalım.

2- Pozitif enerjiyi kazanma egzersizi
Başarmanın arkasında pozitif enerji yatar çünkü pozitif enerji performansı arttırır.

Pozitif enerjiyi arttırmak için şu egzersizlerin yapılması önerilir.2-a Biyoenerjiyi arttırma egzersizi

Sabahları kalktığınızda duş alın. Suyun yarattığı etki vücuttaki pozitif enerjiyi arttırır. Sabahları yapılacak egzersiz işe başlandığı ilk saatlerde karşılaşılan performans düşüklüğünün önüne geçer. Böylece yeterli enerjiyle hayal kırıklığı yaşamadan zor görevlerin üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

2-b Meditasyon
Meditasyon kelimesi genel olarak gevşeme veya enerji artırımı için kullanılan temelinde konsantrasyon olan farklı uygulamaları ifade eden bir kavramdır. Beden ve zihin arasında koordinasyonun kurulmasına dayanır. Bu uygulama gevşemeyi sağlayarak vücuttaki herhangi bir acıdan arınmayı zihni boşaltarak vücuttaki her bir hareketten haberdar olmayı öğrenmek suretiyle sinir sistemini sakinleştirmeyi ve böylece enerji harcamasını minimize etmeyi öğretir.

3-c Gevşeme teknikleri
Meditasyonun fizyolojik yapıya kazandırdıklarına benzer faydalar sağlayan fakat onun gibi mistik olmayan bir tekniktir.

Stresle mücadele ile kaybedilen enerjiyi önlemek ve enerjinin yeniden kazanılmasını sağlamak için yapılan gevşeme egzersizleri birkaç çeşittir.

Bunlardan birini hep beraber burada uygulayalım ; rahat bir şekilde oturun gözlerini kapatın ellerinizi iki yana uzatıp ayaklarınızı serbest bırakın ve sakince içinizden söylediklerimi tekrar edin ve hissetmeye çalışın.Ben çok sakinim sakinim sakinim
Bütün vücudum ağırlaşıyor
Bütün vücudum ısınıyor
Kalp atışlarım sakin
Nefes alışım sakin
Karın bölgemde bir sıcaklık oluşuyor
Alnım serin ve rahat
Ben çok sakinim.
Gözlerinizi açabilirsiniznasıl şimdi kendinizi daha rahat hissediyor olmalısınız.


Pozitif enerjiyi toplamak için 10 maddelik reçete;

Nelere sahip olduğunuzun farkında olun.
Hedefleri belirleyin ve plan yapın
Değiştiremeyeceğiniz şeyler üzerinde ısrar etmeyin
Daha iyi bir dünya düşleyin
Çiğneyemeyeceğiniz lokmayı ağzınıza almayın
Probleminizle yüz yüze gelmeye çalışın
İşinizin çok önemli olduğu üzerinde durun
Dikkatinizi içinde bulunduğunuz durum ve zamanda toplayın
Dinlenmek için zaman ayırın
Başkalarına da güvenmeyi öğrenin.
 

Benzer konular

Top