Presbiyopi

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,726
Beğeniler
5,003
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Presbiyopi Nedir?

40 yasin üzerinde, yasa bagli yakini görememe sorunudur. Gözlerimizin içindeki mercek sekil degistirebilen bir yapiya sahiptir. Gözlerimiz içindeki mercek bu özel yetenek sayesinde cisimler yakina geldiginde, siserek seklini degistirebilir ve görme kalitesini arttirir. Yakin görme bu sekilde gerçeklesmektedir. 40 yasindan sonra göz bu yetenegini yavas yavas kaybetmeye baslamaktadir.
 

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,726
Beğeniler
5,003
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#2
Uzaktaki cismin yakina gelmesiyle beyine ulasan uyari degerlendirilerek göze iletiliyor. Burada gözün "silier cisim" denen bölgesinde kaslarin kasilip gevsemesiyle buna bagli lifler geriliyor yâda gevsiyor. Liflerin bu hareketi lensin incelerek yâda tombikleserek kiriciliginin artmasina neden oluyor. Yasa bagli olarak bu yetenegimizi kaybediyoruz. Kesin olarak ispatlanamamis olsa da bu yetenegimizin yasa bagli olarak kaybedilmesi ile ilgili en yakin teori hücre yaslanmasi teorisidir. Bu teoride yasliliga bagli olarak saçimizin beyazlamasi gibi göz hücrelerimizin bu yetenegini kaybetmesidir. Bu yüzden bunu bir patolojik bir sorun olarak degil fizyolojik bir yaslanma olarak degerlendiriyoruz. Presbiyopi yillara göre her insanda son derece standart bir sekilde artiyor. 40 yasindan sonra her 10 yilda bir, +1 numara büyüme gösteriyor. 50 yasinda +2, 60 yasinda ise +3 numara büyümüs oluyor. Ama burada ilginç bir durumla karsi karsiya kaliyoruz. Örnegin gözünüz -2 ise 40 yasinda buna +1 eklenir. Bu durumda yakini görmek için -1 numaraya ihtiyaç duyuyorsunuz. 50 yasina geldiginizde ise uzak için -2 numaraya ihtiyaç varken yakin gözlügüne ihtiyaç kalmiyor. Bu nedenle miyop olup da 'Ben yakini çok iyi görüyorum' diyen hastalarin yakini iyi görmelerinin nedeni iki rahatsizligin üst üste gelerek kusur azaltici bir etki olusturmasidir
 

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,726
Beğeniler
5,003
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#3
Presbiyopi hastalari cisimleri 50 cm. den daha yakina getirdiklerinde görmekte zorlanmaktadir. Bu nedenle cisimleri uzaklastirarak görebilirler.
 

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,726
Beğeniler
5,003
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#4
Presbiyopi neden önemli?

Presbiyobi bir kırma kusuru olduğu kadar aynı zamanda insanları yaşlı gösteren estetik bir rahatsızlıktır. Örneğin spor yapan, genç ve sağlıklı bir birey olarak restorana gittiğinizde menüyü yakın gözlüğü takmadan okuyamamanız, size ve çevrenize yaşlılık hissi veren yaşam kalitenizi düşüren bir durumdur.

Presbiyopi geciktirebilir mi?

Presbiyopi bir yaşlılık hastalığıdır. Yüzümüzdeki kırışıklıkları saçımızın beyazlamasını engellemeyeceğimiz gibi, presbiyopiyi de engellememiz mümkün değildir.

Presbiyopinin Hipermetropiyle ilgisi var mı?

Her iki durumda da yakın görme sıkıntısı çekildiği için presbiyopi, hipermetropi ile karıştırılmaktadır. Ancak hipermetropi farklı bir rahatsızlıktır. Hem hipermetrop olup, hem de 40 yaşından sonra presbiyopi olmanız mümkündür. Yâda -1 numara miyop olup, 50 yaşında +2 numara presbiyopi gözlük kullanılması zorunludur. Örneğin; Benim gözüm şu anda 'sıfır' numara ve 37 yaşındayım. Gözümde hiç bir 'kırma kusuru' yok. Ancak 40 yaşına geldiğimde +1 numara gözlük ihtiyacı kullanma ihtiyacı hissedeceğim. 50 yaşıma geldiğimde +2, 60 yaşıma geldiğimdeyse +3 numara gözlük kullanmam gerekecek. Gözü +3 numara hipermetrop olan biri 50 yaşına geldiğinde buna +2 eklenir ve +5 numara gözlük kullanmak zorunda kalacaktır.

Presbiyopi, 40 yaşından önce başlayabilir mi?

Bazı durumlarda 38-39 yaşlarda da presbiyopi görülebilir.

Bu hastalık herkeste mi oluşur?

Bu hastalık standart olarak tüm insanlarda aynı sürede oluşur. Dünya tıbbının çözümünü bulamadığı şey göz merceğinin yenisi ile değiştirilmesidir. Vücudumuzda cam özelliğini taşıyan, cam gibi kırıcılığı olan, ama camdan farklı olarak akıllı, doğal bir mercek bulunmaktadır. Günümüzde halen bu merceğin yenilenmesi konusunda çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Ancak bugüne kadar bulunan çözümler de genelde gözde başka bir yapıyı bozmaktadır.

Gözde başka rahatsızlıklar olması presbiyopiyi nasıl etkiliyor?

Miyop kırma kusuru presbiyopiyi geciktirebilir. Örneğin -1 miyop olan bir kişi 40 yaşına geldiğinde buna +1 ekleneceği için yakın gözlüğü kullanmasına gerek kalmaz.
 
Top