Profesyonel Turist Rehberinin Tanımı ve Benzer Kavramlar

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
Profesyonel Turist Rehberinin Tanımı ve Benzer Kavramlar

Turist rehberleri, turizm endüstrisinde anahtar oyunculardan biridir. Destinasyonlar ve kültür hakkındaki bilgi ve yorumlarının, hizmet ve iletisim becerilerinin yanı sıra, turistlerin ziyaretlerini deneyime dönüstürme yetenegine de sahiptirler. Turist rehberi konusunda pek çok tanım bulunmasına ragmen, uluslar arası kabul görmüs WFTGA’nın tanımına göre turist rehberi; yurtiçi ya da yurtdısından gelen grup ya da bireysel ziyaretçilere, onların tercihleri dogrultusundaki bir dilde, bir bölge ya da sehirde bulunan anıtlar, müzeler, dogal ve kültürel çevre ve tarihi yerlerde kılavuzluk eden ve eglendirici bir yorumla bunları ziyaretçilerine aktaran kisidir.
Avrupa Turist Rehberleri Birligi (FEG)’nin açıklamasına göre; turist rehberi, ilgili ülkedeki uygun yasal otorite tarafından onaylı bölgesel turist rehberi sertifikalı (kokartlı), belirli bir konu üzerinde uzmanlasmıs kisidir. Turist rehberleri, yurtiçinden ya da yurtdısından gelen ziyaretçilere, onların tercih ettikleri dil veya dillerde, uzman oldukları alanın dogal ve kültürel mirasını anlatarak rehberlik etmektedirler. Holloway’e göre ise turist rehberi bir bilgi aktarıcı ve bilgi çesmesi; bir ögretici, egitmen, arabulucu; ülkesinin misyoneri ya da büyükelçisi; grubun animatörü ya da analizcisi; bir çoban, grubun lideri ve amiridir.
Cohen turist rehberini daha derin bir anlamda incelemistir. Ona göre turist rehberleri rehber ve danısman olarak ikiye ayrılmaktadır. Rehberin görevi yolları çekim yerlerini göstermekle sınırlıdır. Turistlerin daha önce hiç bilmedigi, deneyim yasamadıgı bölgelerde ve çevrede yol gösteren ve öncülük eden cografi rehberlerdir. Danısmanlık görevi ise bir ögretici, egitmen ya da tavsiye edici gibi görevleri içermektedir. Danısmanlar turistlere nerede, nasıl davranmaları gerektigini açıklar. Danısmanlar kendi kisisel tercihlerine, mesleki deneyimlerine ya da üstlerinden aldıkları direktiflere göre ilgi alanlarını tercih edebilirler. Rehberin aksine kurulu bir yerde çalısırlar, yeni yerler kesfetmeye çalısmazlar ya da yeni hikayeler üretmezler. Rehberler daha çok doga kaynaklı turizm yerlerinde baskındır. Danısmalar ise yaygın olarak gelismis yerlerde ve özellikle kültür ve din içerikli destinasyonlarda baskındır. Bir baska sınıflama Ap ve Wong tarafından yapılmıstır. Ap ve Wong, turist rehberlerini, turizm endüstrisinde ön cephede anahtar oyuncular olarak tanımlamaktadırlar. Digerleri ise turist rehberlerini turistlerin deneyimlerine, onların kalıs sürelerine ve ziyaretlerinden elde edilen ekonomik getirilerine etki eden bir eleman olarak görmektedirler. Türkiye’yi yerli ve yabancı turistlere en iyi sekilde tanıtacak ve onlara gezileri süresince yardımcı olacak ve dogru bilgileri verebilecek kisilere profesyonel turist rehberi denilir. Türkiye Cumhuriyeti dahilinde; “Bakanlıkça kendilerine rehberlik belgesi verilmemis kisiler turist rehberligi yapamazlar. Yapanlar hakkında genel hükümlere göre Savcılıklarca kovusturma açılır. Belgesiz turist rehberi çalıstıran Bakanlık denetimindeki kuruluslar hakkında Bakanlıkça idari islem yapılır. Profesyonel turist rehberleri, yönetmelige uygun olarak meslek icra etme yetkisi kazanmıs, yerli ve yabancı turistlere, gezi öncesinde seçmis oldukları dilde rehberlik eden, onlara tanıttıkları bölgenin kültürel ve dogal mirasını aktaran, tur operatörü veya seyahat acentasının yazılı belgelerinde tanımlanan gezi programının, tüketici tarafından satıldıgı sekilde yürütülmesini saglayan ve bu programı seyahat acentası adına yöneten kisilerdir. Profesyonel turist rehberi kavramı ile benzer olan ve kimi zaman karıstırılan bazı kavramlar da bulunmaktadır.
 
Top