Promosyon nedir ?

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,142
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
Promosyon


promosyon fransızcadan gelme bir kelimedir promotion türkçe anlam karşılığı "özendirme" anlamını taşımaktadır. ama genelde tanıtım amaçlı olarak verilen numune anlamında da yorumlanmaktadır.

genel promosyonlar

banka promosyonları

genelde çok fazla sayıda kişinin maaş ödemesi için bankalar tarafından maaş ödeme sürecini kontrol eden idari personele ticari açıdan geri kazanım sağlanması amacıyla her maaş ödemesi sahibinin maaşı kendi bankasından alması şartıyla yapılan işletme protokolüne verilen genel ad . bankalar finans kuruluşları olduğu için en azından günlük işlem hacmi açısından piyasa işlem hacminin artması ellerinde tutabilecekleri geçicide olsa finansal değer üzerine kuruludurlar. buna göre bir gün içerisinde gişeden yapılabilinecek işlem sayısı ve ATM bankamatik makinesinde çekilebilinecek tüm bakiye bedeli açısından hepsi hesaplanmış olup bir gün içerisinde tüm maaş ödeme hesap sahiplerinin elden nakite ulaşması mümkün olmayıp para çekme işlemi daha sonraki güne veya kart üzerinden yapılacak harcamalar doğrultusunda ihtiyaç durumu içinde olan bir kişinin maaşını ortalama 15 gün gibi bir sürede tüketilmesi parasının bir kısmının bankanın anapara işleme hacmini ciddi bir şekilde genişletmektedir. tabi bu bir kişi değilde 10binlerce kişinin bu şekilde davrandığı öngörülürse ne kadar büyük bir para olacağı ortadadır !

banka promosyonlarının olumsuzlukları

genelde insanların maaş ödemeleri noktasında oturdukları muhitte o banka şubesi veya ATM bankamatik makinesinin bulunmamasına bağlı olan şikayetler baştadır.

dahası ticari açıdan kredi almak isteyen insanlar kredi oranları daha iyi buldukları bankalarla diyalog açısından daha önce maaş ödemeleri farklı bir bankaya yattığı için kişinin yaşı kaç olursa olsun yeni genç müşteri gibi muamele görmesine sebep olmaktadır.

bu neden den ötürü insanlar konuyu mahkeme yoluna gitmiş olup konu ile ilgili rekabet kurulu kararlarına göre kişiler maaş ödemelerini istedikleri banka üzerinden işlem yapabilme hakkına sahiptirler.
 

Benzer konular

Top