Rahibi de ''Essalamu Aleykum'' dedi (dIŞ hABErLER)

Katılım
23 Ekm 2008
Mesajlar
930
Beğeniler
11
#1
Rahibi de ''Essalamu Aleykum'' dedi


Washington'da on binlerce Müslümanın katıldığı etkinliğe katılan Obama'nın Evanjelik rahibi Rick Warren, ''Essalamu Aleykum'' diye başladığı konuşması sonunda ayakta alkışlandı.ABD'nin başkenti Washington DC, Kuzey Amerika İslam Toplumunun (ISNA) 46'ncı yıllık toplantısında on binlerce Müslümanı ağırladı. Pazar akşamı sona eren etkinliklere Ba**** Obama'nın yakın çevresi büyük ilgi gösterdi.

Obama'nın yemin törenini de yöneten Evanjelik vaiz Rick Warren, 10 binin üzerinde Müslümanın ayakta alkışladığı konuşmasıyla günün en dikkat çeken konuşmacısı oldu.

"Essalamu Aleykum" diyerek başladığı konuşmasında Müslüman ve Hıristiyanların dünya nüfusunun yarısını oluşturduğuna dikkat çeken Rick Warren, "Dünyanın bu iki büyük inancına mensup olanlar küresel sorunlara ve birbirleri hakkındaki önyargılara karşı beraber çalışmak zorunda" dedi.

Dünyanın başında beş devasa bela bulunduğunu söyleyen Warren, "Çatışma ve savaşlar, dini kurumlardan politik ve akademik kurumlara kadar her yere bulaşmış yolsuzluklar, fakirlik, salgın hastalıklar ve cehalet" olarak ayırdığı bu en büyük beş küresel sorunun ancak Müslüman ve Hıristiyanların işbirliğiyle aşılabileceğini söyledi.

Warren, camiyi, kiliseyi ve sinagogu göz ardı eden seküler bakışın hiçbir sorunu çözmekte başarılı olamayacağını savundu. "Tanrı çoğulculuğu seviyor. Aynı meyvanın bile 100 çeşidini yaratıyor" diye konuşan Warren, farklı inançlardan olmanın ve her konuda aynı inanmıyor olmanın beraber çalışmaya engel olmaması gerektiğini dile getirdi. Müslümanlarla ilgili genellemeci önyargılar bulunduğunu ifade eden Warren, Evanjelikler hakkında da genellemeci önyargılar olduğunu belirterek, bu tür genellemelere karşı hep birlikte mücadele etme çağrısı yaptı. Obama'nın başörtülü danışman olarak dikkatleri çeken Dalya Mücahid de Washington Kongre Merkezinin ana salonunu dolduran 10 bini aşkın Müslümana hitap etti.

"Gelmiş geçmiş en mutlu insan Hz Muhammed"

Kongrenin ikinci gününün diğer dikkat çeken oturumunda ise ISNA'nın kadın başkanı Dr Ingrid Mattson, Hamza Yusuf, Yusuf İslam ve İmam Zeyd Şakir ile "hayat, özgürlük ve mutluluğu arama hakkı" konusunda bir sohbet gerçekleştirdi.

"Hayat, sevgidir" diye konuşan efsanevi müzisyen Yusuf Islam'ın, geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkan albümünden Roadsinger adlı şarkının video klibi gösterildi.

Hamza Yusuf ise, mutluluk arayışının İslamda doğruca tarşf edildiğini ifade ederek, "Bu anlamda gelmiş geçmiş en mutlu insan Hz Muhammed'tir" dedi.

Camisinin bulunduğu bölgede uyuşturucuya karşı verdiği mücadele ile başta New York polisi olmak üzere tüm Amerikalıların takdirini kazanan Brooklynli İmam Sirac Vehhac da, Amerikalı Müslümanları özgüven sahibi ve başı dik olmaya çağırarak, "Burası sizin ülkeniz. Müslümanlar hata yapıyorsa eleştirmekten korkmayın. Amerikan hükümeti hata yapıyorsa eleştirmekten korkmayın" diye seslendi.

Türk Amerikan toplumunun sorunları da masaya yatırıldı

46 yıldır gerçekleştirilen ISNA toplantılarında Türk Amerikan toplumunun karşılaştığı sosyal ve dini sorunlar da ayrı bir sempozyumla ele alınıyor. Sempozyumun cumartesi günü gerçekleşen ilk iki oturumunun açılış konuşmasını Merve Kavakçı yaptı.

Bugünü Amerikan Türk toplumu için tarihi bir gün olarak gördüğünü belirten Kavakçı, bu katılımın artarak büyüyeceğine olan inancını dile getirdi. Murat Köse ve Mehmet Demiroğlu'nun yönettikleri ISNA Türk sempozyumunda, Gazi Erdem, Mehmet Aktaş, Özcan Güngör, Kadir Gündüz, Cahit Kara, Yavuz Sılay, Halil Demir, Kemal Bozkurt ve Cemal Demir konuşmacı olarak yer aldılar.

Sempozyumda, Amerika'da doğup büyüyen çocukların kültürel sorunları ve eğitimi ile kimlik, asimilasyon ve entegrasyon konuları masaya yatırıldı. ISNA toplantıları kapsamında Pazar günü de, iki ayrı Türk oturumu daha gerçekleştirildi. (Haber 7)
 
Ekleyen Benzer konular Kategori Cevaplar Tarih
kısacaben 18+ Fıkralar 2

Benzer konular

Top