Rahmet nedir?

LoSt_LoVe

Forum Onuru
Katılım
12 Ekm 2008
Mesajlar
4,304
Beğeniler
33
Şehir
En sevdiğimin yanından :=)
#1
Rahmet nedir?
Kur'an'in temel kavramlarından biri olan rahmet, ilahı kitap bünyesinde, türevleriyle birlikte 320 kusur yerde geçmektedir.
Yalnız rahmet kelimesinin geçtiği ayet sayısı 79'dur.
Merhamet ve merhamet ifade eden ilahi isimler Rahman, Rahim bu rahmet kökünden türemişlerdir. Bütün bu isim-mastarlar yanında birçok ayette rahmet, geçmiş, geniş veya gelecek zaman kipleri halinde, fiil olarak da kullanılmaktadır.
Rahmet ve türevlerinin Kur'an bünyesinde de isim ve fiil olarak ifade edildiği bir numaralı varlıksa Allah'tır. Daha Kur'an'ın ilk ayetinde verilmeye başlanan Rahman ve Rahim sıfatlarının ilki 57, ikincisi ise 95 kez geçmektedir. Ayrıca Allah Erham (en çok merhamet eden) sıfatıyla da 6 ayette nitelendirilir.
Bütün bunlar gösteriyor ki, Rahmet, Kur'an tarafından, ulûhiyetin ve hayatın temel niteliklerinden biri olarak sunulmaktadır.
Rahmet, Arap dilinde "rahmet edilene bağış ve lütfü gerektiren bir kalp yumuşaklığı ve acımadır" (Râgıb, İbn Manzur). Rahmetin Allah için kullanıldığı durumlarda bağış ve lütuf, kul için kullanıldığı durumlarda ise hem bağış ve lütuf, hem de kalp yumuşaklığı birlikte kastedilir. Kalp yumuşaklığı, beşeri bir eksikliği de içerdiği için Allah'a izafe edilmemiştir. Allah, rahmetini bağış ve lütuf olarak ortaya koyar.
 

Benzer konular

Top