Rakamlara bağlı hayatlar

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
Rakamlara bağlı hayatlar

Bilgi çağının içinde kaybolmadan ilerlemeye çalışıyoruz. Yeni nesil hizmetler ve işlemlerin yapılma hızına bakılırsa son 10 yılda çok yol aldık diyebilirim. Cep telefonlarımızı sadece konuşmak için kullanırken artık kimliğimizin bir parçası haline gelmeye başladı. Özellikle yeni çıkan kanunla birlikte SMS onayı olmadan bankacılık işlemlerimizi yapamayacağız. Bu yüzden cep telefonumuzun güvenliği ve çalışır halde olmasına çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bu küçük hatırlatmadan sonra ana konumuza geçelim.

Risklerimizi en aza indirgemek için birden fazla sigorta hizmeti kullanıyoruz. Kasko, Özel Sağlık, Konut yada Yaşam sigortası. Hepsi ayrı ayrı Müşteri numaralarına sahip ve bitiş tarihlerini de vakti gelince sigortacımız bize hatırlatacak diye kendimizi sağlama aldığımızı düşünüyoruz. Çeşitli bankalarda hesaplarımız var. 16 haneli kredi kart noları ,Yeni değişen 26 haneli IBAN Müşteri numaraları, bunların şifreleri derken allak bullak olmamak elde değil. Tc kimlik nolarımız da buna eklendi. Nüfuz cüzdanımız sürekli üzerimizde diye O nu da önemsemiyoruz. Buna bir de bireysel vergi numaralarımız eklendi. Daha ne işe yaradığını pek kestiremedim ama heralde bir yerde kullanacağız.

Örneklerimizle başlayalım dilerseniz ; Ufak bir kaza yaşadınız ve çekici hizmetinden yararlanmak için aradığınızda kasko poliçe numaranızı istediler. Hani istemeleri imkansız diyeceksiniz ama malum "sistemlerimiz çalışmıyor cevabı aldığınızda" kaybedeceğiniz zamanı şimdiden düşünmenizi isterim. Sigorta evraklarınızı ev yada işyerinizde muhafaza ettiğiniz için buradan ayrılıp gidemiyorsunuz. İşinizin görülmesi için mecburen de olsa paralı bir çekici tutmak zorunda kalıyorsunuz ve masrafı aynen sizin cebinizden çıkıyor.

Başka bir örnek verelim : Herhangi bir yere tahsilat için gittiğinizi farzedelim. Tahsilat konusunda sıkıntılı bir firma yada şahısla konuştuğunuzu anladınız. Naktinin olmadığını ve hesabınıza çıkartabileceğini size söylüyor. Sizde yeni değişen hesap numaranızın çok uzun olduğunu söyleyip daha sonra bildireceğinizi söyleyerek oradan ayrılıyorsunuz. Gene bir zaman kaybı ve tahsilatınızı yapamadan oradan ayrılmak zorunda kalıyorsunuz. Tecrübelerimizden bildiğimiz üzere şahıs yada firma hesap numaramızı ödeme yapacak olan kişiye direk olarak söylemezsek, istediğimiz kadar not bırakalaım yada e-mail atalım. Nedense bir türlü kendisine ulaşmaz!

Son örneğimiz ; Herhangi bir yerde çekilişe katılacaksınız ve aile bireyleriniz adına da başvurmak istiyorsunuz. Diğer soruların cevaplarını biliyorsunuz ama ta ta ta taaa Tc kimlik numaraları gerekiyor. Bu durumda hepsini teker teker arayıp tc kimlik numaralarını alacaksınız. Ulaşamadığınız birisi olursa sinir olacaksınız ve vazgeçeceksiniz. İleride buna benzer bir durum yaşar mıyım diye düşünmeden gerekeni yapmadan hayatımıza devam edeceğiz.

Verdiğim örnekler çok mantıklı örnekler diye idda edemem. Dikkatinizi çekmek istediğim nokta 10-15 dakikalık bir çaba vererek hizmet aldığınız Devlet ve Özel Kurumlara ait bilgileri tablolaştırarak kaydedin. Tc kimlik numaranız ve Vergi Numaranızı , Her türlü sigortanın Poliçe No / Bitiş Tarihi ve Müşteri Hizmetleri Numarasını , Banka IBAN Hesapla Numaralarıınızı / Müşteri Numaranızı /Kredi Kart Numaralarınızı / Son Kullanma ve CV2 Bilgilerini, Şirketinizin Vergi Dairesi ve Numarasını , Sicil Numarasını , ve buna benzer ihtiyacınız anında elinizin altında olmayan her türlü bilgiyi tablolaştırarak kaydedin. Yeni nesil telefonlardan kullanıyorsanız bu tabloyu cep telefonunuza göndererek , kendinizi daha da sağlama alabilirsiniz. Yada bu listenin çıktısını alarak üzerinizde taşıyabilirsiniz. Güncel tutmaya özen gösterek de böyle bir sistemin ne kadar işe yaradığını başınıza gelen olaylarla daha iyi pekiştireceğinize inanıyorum.

Yazan : Turgay GEZİCİ
 
Top