Ralph Waldo Emerson ( 1803 - 1882 )

Katılım
2 Ksm 2012
Mesajlar
365
Beğeniler
92
Yaş
30
Şehir
Ankara-Antalya
#1
Ralph Waldo Emerson (25 Mayıs 1803 - 27 Nisan 1882) ABD'li düşünür, yazar. Amerikan transandantalizminin en önemli temsilcidir.

Emerson Boston'da doğdu. Yedi kuşaktan beri din adamları yetiştiren bir ailenin beş çocuğundan biriydi. Sekiz yaşındayken babası ölen Emerson'u annesi ve halası yetiştirdi. Yoksulluk ve güç koşullara karşın öğrenimine Boston Latin Okulu'nda başladı; ardından Harvard Koleji'ne gitti. Yazarlık yeteneği öğrenciliği sırasında yazdığı şiirlerle ortaya çıktı.

Gençlik döneminde, bir yandan ilkokul öğretmenliği yapıp, bir yandan da Harvard İlahiyat Okulu'nda öğrenim gördü. Ardından Boston Üniteryen Kilisesi'ne papaz olarak atandı ve haftalık vaazlar vermeye başladı. Ne var ki, bu işten pek hoşlanmıyordu; 1832'de papazlıktan ayrıldı.Geçimini deneme yazarlığının yanı sıra vaaz ve konferanslar vererek sağlayan Emerson, 1833'te Avrupa yolculuğuna çıktı. İngiltere'de NVilliam Wordsworth, Samuel Taylor Coleridge, Thomas Cariyle ile tanıştı ve onların Tanrı, doğa, insan ilişkisiyle ilgili düşünce ve görüşlerinden çok etkilendi.

Concord'a döndükten sonra halka açık konferanslar vermeye başladı. 1836'da ilk kitabı olan Nature'ı ("Doğa") yayımladı. Bu küçük kitapta Emerson yaşama ilişkin temel düşüncelerini dile getirdi.

Emerson ABD kültürünü önemli ölçüde etkileyen Deneyüstücülük Akımı'nın öncüsüydü . Emerson'a göre her insan iyi ve yaratıcı olma gizilgücüne sahipti. Herkes kendini olabildiğince geliştir'me sorumluluğu taşımalıydı. İnsanlar doğanın güzelliğinin ve değerinin bilincine varmakla tanrısal esine kavuşabilirdi.

Emerson, kendisine dünya çapında ün kazandıran Essays ("Denemeler") adlı iki ciltlik yapıtını 1841 ve 1844 yıllarında yayımladı. 1846-47 yılları arasında yeniden Avrupa'ya giderek çeşitli konferanslar verdi. Bu konuşmalarını Representative Men: Seven Lectures (1849; "Örnek İnsanlar: Yedi Konferans") adlı yapıtında topladı. Öteki yapıtları arasında The Conduct of Life (1860; "Yaşama Yöntemi") ve İngiliz toplumuna ilişkin gözlemlerini aktardığı English Traits (1856; "İngiliz Karakterinin Özellikleri") sayılabilir.

Poems (1846; "Şiirler") ve May-Day and Other Pieces (1867; "Bir Mayıs") adlı şiir kitapları şair olarak ün kazanmasını sağladı.

Emerson ABD'li yazarların Avrupa edebiyat geleneklerinin etkisinden kurtularak, özgün üsluplarını geliştirmelerinde ısrarlı oldu. Henry David Thoreau, Walt Whitman ve Herman Melville gibi yazarların yapıtlarında Emerson'un güçlü etkisi görülür
 

Benzer konular

Top