Ramazan Sözlüğü

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,178
Beğeniler
154
Yaş
49
Şehir
Viyana
#1
Fitre nedir?
Ramazan Bayramı’na kavuşan ve dinen zengin sayılan Müslümanların, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için fakirlere vermeleri gereken belli miktarda mal ya da paradır. Halk arasında fitre denilen sadaka-i fıtır, insan fıtratındaki yardımlaşma ve dayanışmanın bir gereği olarak insan varlığının zekatı kabul edilmiştir. Bu nedenle sadaka-i fıtır’a, “can sadakası” veya “beden sadakası” da denilmektedir. Diğer taraftan fitre, yoksulların ihtiyaçlarının giderilmesinde, bayram gününün neşesinden onların da istifade etmelerinde önemli bir rol oynar. Verilecek miktarı her yıl Diyanet teşkilatı duyurmaktadır.

İmsak Nedir?
Oruç niyetiyle yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmaktır.

Mukâbele nedir?
Kur’an-ı Kerim’i, birinin yüzünden veya ezbere okuması, diğerlerinin de onu takip etmesidir.

Kaza ne demektir?
Vaktinde tutulamayan oruçların daha sonra gününe gün olarak tutulmasıdır.

Orucun kefareti nedir?
Ramazan’da mazeretsiz olarak kasten orucu bozmanın cezası olarak peş peşe tutulan altmış günlük oruçtur. Buna bozulan orucu da eklersek 61 gün olur.

İtikaf nedir?
Ramazan ayının son on gününde, cuma namazı kılınan bir mescitte gece gündüz kalıp ibadet etmeye itikaf denir.

Teravih namazı nedir?
Sözlükte rahatlatmak, dinlendirmek anlamlarına gelen tervîha kelimesinin çoğulu olan terâvih, dinî bir kavram olarak, Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan nafile namaza verilen isimdir. Bu namazın her dört rek’atinin sonunda bir miktar oturulup dinlenmek müstehaptır. Terâvih namazı, erkek ve kadınlar için sünnet-i müekkededir. Hz. Peygamber, “Kim inanarak ve sevabını Allâh’tan bekleyerek Ramazan namazını (teravih) kılarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır.” buyurmuşlardır. (Buhârî, Salâtü’t-Terâvih, 1; Müslim, Müsâfirîn, 174)

Temcid nedir?
Temcid, “ululamak, yüceltmek” anlamına gelir. Geleneğimizde müezzinlerimiz sahur vaktinde minarelerden ilahiler, kasideler, gazeller okuyarak Rabb’imizin mübarek ismini tatlı sesleriyle zikreder, mü’minleri evlerinde ruhen mesrur ederlerdi. Zamanla sahur yemeği ifadesi “temcid yemeği”ne dönüşerek kelime bir zaman dilimini tanımlamada kullanılmaya başlanmıştır.

Zekat nedir?
Dinen zengin sayılan Müslümanların, belirli yerlere sarfedilmek üzere, mallarından vermekle yükümlü oldukları belli bir paydır. Zekat vermenin belli bir zamanı olmayıp, farz olduğu andan itibaren verilmesi gerekir. Bunun için belli bir ayı veya Ramazan’ı beklemeye gerek yoktur. Ancak, zekat vermekle yükümlü olanların, yükümlü oldukları andan itibaren en kısa zamanda zekatlarını vermeleri uygun olur.

Oruç kimlere farzdır?
Oruç ergenlik çağına ulaşmış, akıllı ve Müslüman olan herkese farzdır.

Ru’yet-i hilâl ne demektir?
Kamerî ayların başlangıcını belirleyen Hilal’in görülmesidir.

Sahur nedir?
İkinci tan yeri ağarmasından az önceki vakit ve bu vakitte yenen yemektir.
 

Benzer konular

Top