Ramazan’a Özel Matine

cemree

=)=)
V.I.P
Katılım
16 Şbt 2011
Mesajlar
13,684
Beğeniler
3,771
Şehir
Ankara
#1


Ramazanın simgelerinden Ramazan davulcusunun sadece Türklere özgü olduğunu biliyor muydunuz?

Ramazan ayı tüm coşkusuyla başladı. Bazı geleneklerin zamanla yok olduğuna tanık olup üzülüyoruz, bazı geleneklerse genç nesillerin de ilgisiyle yaşamaya devam ediyor.

Ramazan ayının, eski zamanlarda oldukça önemli bir yeri olan geleneklerinden biri de Ramazan davulcusu. Davulcular hala bu geleneği sürdürüyor olsa da, özellikle büyük şehirlerde eski keyfini yaşayabildiğimiz söylenemez. Çalar saatin az sayıda evde bulunduğu dönemlere ait olan bir gelenek, özellikle mahalle aralarında sahur saatlerinin de epey şenlikli geçmesini sağlarmış. Manile söyleyerek sokak sokak dolaşan davulcular hem sahur vaktini haber verir, hem de toplumsal bir paylaşımın habercisi olurlarmış.

Artık her evde çalar saat var ve davulcular eski önemini yitirdi. Özellikle büyük şehirlerde, Ramazan davulunun tamamen kaldırılması bile tartışılıyor. Peki bu geleneğin, İslam dünyasında sadece Türklere özgü olduğunu biliyor muydunuz?
 

cemree

=)=)
V.I.P
Katılım
16 Şbt 2011
Mesajlar
13,684
Beğeniler
3,771
Şehir
Ankara
#3
Artık kimse davul sesiyle kalkmıyor ama geleneği sürdürmek amaçlı davulcu bahşişleri ihmal edilmiyor.
aaayyyynen öyle kamyonun üstünde hızlı hızlı gelip geçiyorlar bir ışık yandımı kimse uyandımı umurlarında değil ama ramazanın son gunu tam gununde saatınde zamanında kapıdalar ya kamyondasın çünkü köpek var sarhoşu var gece tamam güvende olmalısın ama bu demek değildirki hızlı hızlı git maniler söylenmesini gerçekten çok ama çok isterdim ....
 
Top