Ramazan’da açılan kapılar

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,729
Beğeniler
5,012
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Cenâb-ı Hakk'ın hazineleri pek geniş olduğu gibi, bu hazinelere açılan kapıları da pek çoktur. Bu kapılar, mü'min münafık, şâkir kâfir kim olursa olsun girip o hazineden istediği kadar alması, çalması veya gasp etmesi için her zaman açık bırakılmış değildir. Kim aczini ve fakrını anlar, iman ve ibadetle çalarsa, bu kapılar onlara açılır.
Ramazan ayında ise, bu kapıların pek çoğu hep açık tutulur. Açık kapıların başında da, Rahmet Kapısı gelir. Çünkü Ramazan Ayı'nın bir adı da Rahmet Ayı'dır. Bu ayda mü'minlerin üzerine sağanak sağanak rahmet yağar.
Allah Resulü (asm) bir hadis-i şerifinde; “Ramazan geldiğinde rahmet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar bağlanır.” (Buhari ve Müslim) buyurmuşlardır.
Zaten insanın en büyük iki düşmanı, nefis ve şeytan değil midir? Rahmet ayından dolayı Rabbimiz büyük şeytanları bağlıyor. Böylece insanları şeytanın şerrinden koruyor. Nefsi de açlıkla terbiye ederek etkisiz hale getiriyor. Bu ayda insanı bir nevî melekleştiriyor. Belki meleklerden de ileri bir dereceye ulaşıyor.
İşte Ramazan, böyle rahmeti bol bir aydır. Onu sevinçle karşılayıp, lâyık olduğu şekilde ağırlayan ve güzelce uğurlayan bir insan, bu ayın rahmetinden en güzel şekilde istifade eden insandır. Onun için gelişi ruhları şenlendirir, gidişi kalpleri hüzünlendirir.

Ramazanınız mübarek, ibadetleriniz makbul, duâlarınız kabul olsun inşaallah.
 
Top