Raynaud Fenomeni

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,728
Beğeniler
5,007
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Raynaud fenomeni, el ve ayak parmaklarına giden kan akımındaki bozulma ile karakterize bir klinik durumdur. İlk tanımlayan Fransız doktor Dr. Maurice Raynaud’dan adını almıştır. Genellikle soğuk ya da stres varlığında tekrarlayan, ataklar halinde seyreden bir hastalıktır. Başka hastalıklar olmadan tek başına bulunabilir ya da başka bir romatizmal hastalığın bulgusu olarak karşımıza çıkabilir. Raynaud Fenomeni ile ilişkili olabilecek romatizmal hastalıklar skleroderma, lüpüs eritematozus, polimiyozit-dermatomiyozit, Sjöğren Sendromu, miks kollajen doku ve iltihaplı damar hastalıkları (vaskülit)’dir.

Atak sırasında, el ve ayak parmaklarındaki kan damarları kısa süreli daralır ve kan akımı geçici olarak bozulur. Bu sırada etkilenen parmaklarda renk değişikliği meydana gelir. Önce, kan akımının kesilmesi nedeniyle parmaklar beyazlaşır, arkasından akımın durmasıyla birlikte toplar damarlarda gollenen kanın etkisiyle mavi renk değişikliği gelişir, kısa süreli bu daralmayı takiben kan akımının normale dönmesiyle de kırmızı renge döner. Bazen parmaklarda sadece tek renk değişikliği de görülebilir. Hastalarda kan akımı durduğunda parmaklarda sizi ve hişsizlik olabilir, kan akımı normale döndüğünde de şişlik, karıncalanma, sıcaklık hissedilebilir. Kan dolaşımının normale dönmesi dakikalar ya da saatler alabilir.

Soğukta ya da aşırı sınırlılık ya da heyecan gibi kuvvetli duygusal streslerde kan damarlarında ani daralmalar gelişebilir ve bu da Raynaud Fenomenine neden olabilir. Ancak hastaların çoğunda belirli bir neden bulunamaz. Genellikle seyrek ve sekel bırakmayan ataklar halinde seyreder. Bazı hastalarda ise daha sık ve şiddetli ataklar sorun yaratabilir. Tedavi olmamış ya da kontrol altına alınamamış hastalarda tutulan bölgelerde hasar gelişebilir. Vücuttaki dokuların normal yapısının korunabilmesi için kan akımının devamı şarttır, Raynaud Fenomeninde kan akımı bozulduğundan ciddi olgularda morarma, siyah renk değişikliği ve ülserler (yaralar) görülebilir.

Primer Raynaud hastalığı dediğimiz, Raynaud fenomeninin tek başına bulunduğu durumlarda genellikle yukarda belirtilen önlemlerin alınması yeterlidir. Ancak çok şiddetli vakalarda ve özellikle de Raynaud fenomeninin iltihaplı bir romatizmayla birlikte bulunduğu durumlarda tedavi gerekebilir. Bu tedavi bazı ilaçların içilmesi ya da ellere sürülmesi şeklinde olabilir. Çok ciddi durumlarda ancak hastane şartlarında serum ile verilebilen ilaçlar devreye girebilir. Bazı seçilmiş olgulara “sempatektomi” adı verilen cerrahi işlem uygulanabilir. Doğal olarak, Raynaud fenomenine eşlik eden iltihaplı romatizmanın da tedavisi gerekecektir. Özetle, tedavi şekli hastaya göre değişecektir. Ancak hastaların çoğu korunma önlemlerinden fayda görür ve sorunsuz bir yaşam sürdürebilir.
 

Benzer konular

Top