1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Reddedilen tedavi çocuklara daha fazla acı çektiriyor

Konusu 'Anne - Çocuk Sağlığı' forumundadır ve BeReNN tarafından 11 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. BeReNN

  BeReNN Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  30 Nisan 2011
  Mesajlar:
  8.805
  Beğenileri:
  501
  Ödül Puanları:
  5.330
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Yer:
  Istanbul, Turkey
  Banka:
  5.490 ÇTL
  Nefes borusu açılarak solunum cihazına bağlanmak istenilince bazı ailelerin bunu reddederek çocuklarının ömürlerini kısalttığı ve daha fazla acı çekmelerine neden olduğu bildirildi.

  [​IMG]

  Çeşitli nedenlerle nefes almakta güçlük çeken çocukların, nefes borusu açılarak solunum cihazına bağlanmak istenilince bazı ailelerin bunu reddederek çocuklarının ömürlerini kısalttığı ve daha fazla acı çekmelerine neden olduğu bildirdi.

  Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sevgi Pekcan,genellikle doğuştan nörolojik rahatsızlığı bulunan çocukların uygulanan modern tedavi cihazlarıyla yaşam sürelerinin artırıldığını söyledi.

  Solunum yetmezliği ve solunum durması olduğu için yutma fonksiyonu gelişmeyen çocukların, nefes borusu açılıp, solunum cihazına bağlanarak hayatta tutulduğunu belirten Pekcan, bu sayede çocuğun acı çekmesinin önüne geçildiğini, yaşamının kaliteli hale getirildiğini dile getirdi.

  Bu tür rahatsızlığı bulunan ailelerin, çocuklarının durumunu kabullenmekte çok zorlandığına dikkati çeken Pekcan, daha fazla acı çekeceği düşüncesine kapılan ailelerin, çocuklarının cihaza bağlanmasını reddederek, onların ömürlerini kısaltıp, daha fazla acı çekmelerine neden olduklarını ifade etti.

  Pekcan, bu ailelerin, çocuklarının vücudunda delikler açılarak dış görünümünün bozulacağı ve sosyal hayattan kopacağı düşüncesine kapıldığı için uygulanması gereken tedaviye karşı çıktıklarını bildirdi.

  -Çocuk ev ortamından uzaklaştırılmıyor-

  Birçok aileye çocuğunun cihaza bağlanmasının korkunç geldiğini vurgulayan Pekcan, şunları kaydetti:"Hastalığı kabullenmekte zorlanan aileleri, aynı durumdaki tedavi gören başka çocukları göstererek ikna etmeye çalışıyoruz. Onlara psikolojik destek veriyoruz. Devletin desteğiyle verilen cihazlarla evlerinde tedavilerine devam edecek olan aile daha mutlu oluyor. Hastane ortamında bulunmak zorunda kalmıyor. Çocuk, evde görülen tedavide daha az hastalanacak. Hastalığa bağlı enfeksiyon kapma riski belki yok denecek kadar azalacak. Belki bazı hastaların yaşam süreleri kısıtlı oluyor ama en azından zamanının bir bölümünü daha rahat ve huzur içinde evinde geçirecek."

  Pekcan, bu tür hasta çocukların ailelerini bilinçlendirmek için ellerinden geleni yaptıklarını ve yapmaya da devam edeceklerini sözlerine ekledi.
   
Benzer Konular
 1. aliser
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  634
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  479
 3. -araz-
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  588
 4. arz-ı hal
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  491
 5. kAşİf
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  406
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş