1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Referans Nedir ? Referans Mektubu Nedir ?

Konusu 'Türkçe Sözlük' forumundadır ve Suskun tarafından 20 Aralık 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL

  Referans Nedir?

  Referans Fransızca référence kelimesinden gelmektedir kelimenin tam karışığı Türk Dil Kurumu sözlüğünde
  Tavsiye mektubu.

  Tavsiye. olarak tanımlanmaktadır.

  genelde bir iş başvurusu esnasında kişinin daha önce nerede, kimlerle, neler yaptığının sorgulanması aşamasında
  iş başvurusunda bulunan kişinin vermiş olduğu bilgileri doğrulama maksatında bilgisine başvurulan 3. şahıs olarak değerlendirilir.


  Güncel ve popüler kültürde ise bireysel önermek anlamına gelen argo bir kelime olan "Torpil" olarakta yorumlayanlar olmaktadır.


  Referans Mektubu Nedir?

  Referans mektubu, yüksek lisans başvurularında birçoküniversite tarafından gerekli belgeler arasında gösterilen referans mektubu, adından da anlaşılacağı gibi referans gösterebileceğiniz kişiler tarafından hakkınızda yazılmış bir mektup demektir. Yurtiçi ya da yurtdışı başvurularınızda mutlaka sizden en az 2 adet olmak üzere referans mektubu istenecektir.

  Referans mektupları için genel bir şablon olmamakla birlikte, mektubu talep edeceğiniz kişi(ler) çoğunlukla akademisyen(ler) olduğu için zaten nasıl yazılması gerektiğini biliyorlardır.

  Başvurularınız için sizden referans mektubu talep edildiğinde özellikle akademik dünyadan ve en önemlisi de sizi iyi tanıyan, öğrencisi olduğunuz, bir projede birlikte çalıştığınız ve başvuru yaptığınız üniversitede sizi kabul edecek olan öğretim görevlilerince kabul görecek kişilerden alınması gerekmektedir.
   

Sayfayı Paylaş